Verpleegkundigen op de ic's lopen op hun tandvlees 9 stellen ziekenhuisdirecties Zo'n twintig ziekenhuizen ma ken gebruik van een app om de coronapatiënten - die thuis aan de zuurstof zitten - in de gaten te houden. Daan Dohmen, brein achter deze Luscii-app en hoog leraar digitale transformatie in de zorg, schat op basis van het aan tal gebruikers dat de thuisbehan- delingen 15 tot 20 procent van de totale opnames vormen. Op dit moment maken bijna 300 pa tiënten gebruik van de app. ,,Ge- rekend vanaf december hebben we het over meer dan 1200 pa tiënten. Wij hebben een markt aandeel van 60 tot 70 procent. Onze schatting is dat landelijk zo'n 2000 patiënten op deze ma nier geholpen zijn.'' Statistieken Van der Meer heeft het Landelijk Coördinatiecentrum Patiënten Spreiding (LCPS) verzocht de co ronapatiënten die thuis worden behandeld voortaan mee te ne men in de statistieken. Voorzitter Ernst Kuipers staat daar positief tegenover. Sterker nog: ,,We wa ren er al mee bezig, maar het vergt even tijd.'' Hoewel de cijfers dus nog niet worden meegenomen in de da gelijkse update van het LCPS, zijn ze volgens hem wel bekend in Den Haag. ,,Maar het maakt het beleid niet direct anders. De bezetting van de ziekenhuisbed den is informatie die je nodig hebt om exact te weten waar plek is en hoeveel. Daarvoor hoeven we niet te weten hoeveel patiën ten er thuis aan de zuurstof zit ten. Maar die kennis helpt wel om de stand van de pandemie te begrijpen.'' Bovenal, zegt hij, scheelt het thuis behandelen van coronapa- Door die virtuele verpleegafdelingen ontstaat er wel een scheef beeld van de werkelijkheid tiënten enorm in de ziekenhui zen. ,,Op de intensive care liggen nu veel meer coronapatiënten dan tijdens eerdere piekmomen ten, toch is de totale bezetting net iets lager. Dat heeft alles te maken met dat er op steeds meer plekken in het land patiënten thuis met zuurstof worden be handeld, in plaats van in het zie kenhuis. Zonder deze inzet zou het totaalaantal opgenomen Covid-patiënten nu niet bijna 2700 bedragen, maar ruim 3300.'' Ic-verpleegkundigen snakken naar extra ondersteuning om het toene mende aantal coronapatiënten aan te kunnen. Ze draaien al meer dan een jaar extra diensten om de gaten op te vullen. „Tijdens de eerste golf kwamen heel veel ex-ic-verpleeg- kundigen bijspringen. Dat gebeurt nu eigenlijk niet. Die missen we enorm", merkt Rowan Marijnissen, voorzitter van beroepsvereniging V&VN IC en ic-verpleegkundige. Ze hoopt dat ex-collega's zich weer melden. Want het water staat de ic-ver- pleegkundigen aan de lippen. ,,We hebben de afgelopen maanden continu een hoge bezetting en de afgelopen dagen loopt die hard op. We doen dit al maanden. De druk is enorm, we zijn oververmoeid, er is verzuim, verloven voor de mei vakantie worden ingetrokken. Dat breekt op", aldus Marijnissen. In de podcast Virusfeiten zei ic- voorman en Erasmus-intensivist Diederik Gommers te vrezen voor het donkerste scenario. ,,We zijn bang dat we volgende week mis schien in 'code zwart' terechtko men als het aantal besmettingen niet snel gaat dalen." De voorzitter van de Nederlandse Vereniging voor Intensive Care maakt zich zorgen om de toename van het aantal Covid-patiënten. Eergisteren lagen volgens het Landelijk Coördinatiecentrum Pa tiënten Spreiding 837 coronapa tiënten op de ic. Dat zijn er 45 meer dan een week geleden. Inclusief niet-coronapatiënten zijn 1278 ic- bedden bezet. Volgens het LCPS is de maximale capaciteit 1429 bed den. De reguliere zorg komt op steeds meer plekken in het gedrang Niet alle ic-artsen zien het zo zwart in als Gommers. Wel is dui delijk dat ook zij nerveus kijken naar de weken die komen. Jan Kluytmans, lid van het OMT en arts-microbioloog in het Amphia ziekenhuis in Breda, noemt de vrees 'herkenbaar'. ,,Het zal afhan gen van de verwachte daling in de komende weken. Als die daling niet optreedt, hebben we echt een probleem op de ic's." ,,We zitten aan het randje", zegt Armand Gir- bes, hoofd van de intensive care van het Amsterdam UMC. ,,En er is al lang code donkergrijs voor de niet-Covid-patiënten, al hebben we daar de juiste getallen niet van." Peter van der Voort, hoofd van de intensive care in het UMC in Gro ningen, zegt dat code zwart 'vol gende week niet aan de orde is'. Moraal De ic-verpleegkundigen proberen met elkaar de moraal hoog te hou den. Maar dat valt niet mee, zeker niet omdat het kabinet juist in deze tijd versoepelingen aankon digt. ,,We begrijpen zo goed dat die versoepelingen nodig zijn. Die hebben wij zelf als mensen óók nodig. Maar wat wij elke dag doen, wordt zo onderschat. Straks kun nen we wél terecht op een terras, maar niet in het ziekenhuis", zegt Marijnissen. Die reguliere zorg komt op steeds meer plekken in het ge drang. Zo besloot ziekenhuis St. Jansdal in Harderwijk gisteren om alle planbare operaties voor de ko mende twee weken af te zeggen. ,,Door het afschalen van de opera tiecapaciteit komen handen vrij die heel hard nodig zijn voor de ic- zorg", stelt St. Jansdal in een ver klaring. Op de intensive care van het ziekenhuis neemt de druk toe. ,,De huidige situatie begint op de situatie van het voorjaar van 2020 te lijken", zegt een ic-verpleegkun- dige van het ziekenhuis. zaterdag 24 april 2021 GO Vier astronauten zijn gis teren vanuit de Verenigde Staten gelanceerd naar het internationale ruimte station ISS. Zij worden vervoerd met een raket die al eerder is gebruikt. De lancering van de Fal con 9 van het commer ciële ruimtevaartbedrijf SpaceX, van de excen trieke Amerikaanse zaken man Elon Musk (inzet), verliep succesvol. De Crew Dragon Capsule ver trok gisteren om 11.49 uur Nederlandse tijd van het Amerikaanse Kennedy Space Center in Cape Ca naveral. De bemanning bestaat uit twee Amerikanen, een Ja panner en een Fransman. De Franse astronaut, Tho mas Pesquet, is de eerste afgevaardigde van de Eu ropese ruimtevaartorgani satie ESA die in een cap sule van SpaceX naar het ISS gaat. De vlucht duurt ongeveer 24 uur. Het nieuwe team blijft on geveer een halfjaar in het ISS. Ze hoeven zich tij dens die periode niet te vervelen. De astronauten gaan zich bezighouden met een honderdtal we tenschappelijke experi menten. Aan boord van het ruimstation zijn de af- gelopen twintig jaar zo'n 3000 onderzoeksprojec ten uitgevoerd. De komst van de astronau ten betekent dat het voor lopig erg druk is in het ISS. De huidige bemanning keert pas over enkele dagen terug naar aarde. Daardoor zijn korte tijd elf mensen aan boord. In het ISS zijn nooit meer dan dertien ruimtevaarders te gelijk aanwezig geweest. Het ruimtevaartbedrijf van Elon Musk brengt voor de derde keer astronauten naar het ISS. Het gebruikt daarbij dezelfde raket en capsule die ook bij de vo rige missie zijn ingezet. Door dergelijk materieel te hergebruiken kunnen de kosten flink worden ge drukt. De lancering stond eigenlijk gepland voor donderdag, maar ging toen niet door vanwege de ongunstige weersomstan digheden. SpaceX mocht vorig jaar ook al astronauten naar de ruimte brengen. De Ameri kanen waren daarvoor negen jaar afhankelijk van hun Russische collega's. Ze hadden hun eigen spaceshuttleprogramma in 2011 opgedoekt. FOTO'S AFP/ AP niet toe - Marjan van Apeldoorn De druk in de ziekenhuizen loopt deze week op tot een niveau dat sommige zorg- medewerkers doet denken aan de situatie van maart vorig jaar. Code zwart is nog niet aan de orde, zeggen artsen. ,,Maar als het niet gaat dalen, hebben we echt een probleem op de ic's." Ellen van Gaalen Sander van Mersbergen Rotterdam

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 9