Frans: 'Dat trommelen van die sjamaan was intens. Ik zag opeens allemaal kleuren' Frans Mariska Bauer samen een reisprogramma te maken. Amerika was echt te gek.' Mariska: 'We zijn in Memphis op het landgoed van Elvis Presley geweest. In New Orleans. In New York, waar op Ground Zero bij verjaardagen van de slachtoffers van 9/11 witte rozen op hun gedenk stenen werden gelegd. Heel indruk wekkend.' Bestemming Onbekend heet hun nieuwste reisprogramma. Binnen de landsgrenzen bezochten ze een klooster in Heiloo, een ecobos bij Wageningen en staken ze over naar Texel. In de zomer van 2020, toen het mocht, maakten ze op names op Ibiza, op Aruba, in de Belgische Ardennen, de Vogezen en Italië. Mariska: 'Het mooie van de programma-opzet was dat we niet wisten waar we terechtkwa men. Het doel van het programma is om mensen te leren kennen die op een andere manier in het leven staan dan wij.' Frans: 'Op Ibiza hebben we een man ontmoet die in Tsjechië een grootheid was. Hij had alles. Gouden platen. Geld. Succes. Maar hij heeft alles achtergelaten om in een grot op Ibiza te gaan wonen. Met alleen maar een dekentje. Eten en drinken krijgt hij van de plaatselijke bevolking.' Frans: 'Ik wist niet eens wat een sjamaan was.' Mariska: 'Een sjamaan in trainingspak op gympen. Met trommels en kikkergif uit Afrika, dat in wondjes werd gedaan. Hij deed het bij een vrouw die moest overgeven, heel moe werd en zich daarna als herboren voelde. Maar dat hebben wij niet gedaan.' Frans: 'Die trommels wel. Die ervaring was intens. Ik raakte geëmotioneerd en zag alle maal kleuren.' Mariska: 'Soms voelde ik niets, hij wel. Hij voelde sowieso vaker wat.' Frans: 'We leven in een snelle wereld met onze telefoons, tele visies en andere apparaten. De mensen die wij hebben ontmoet leven veel bewuster met de natuur. We waren in Damanhur, een spiri tueel dorpje in Italië. Daar mag je elk jaar trouwen met iemand anders. Wonen ze met veertig, vijftig man samen in één huis.' Mariska: 'Ze hebben planten- en dierennamen en geloven in emotie van bomen en planten. Ze knuffelen ook met bomen. Dat gaat mij eerlijk gezegd erg ver.' Frans: 'We hebben een apparaatje meegenomen, waarmee je elektro den aan planten of bomen beves tigt. De ene sluit je aan op het blad, de andere stop je in de grond. Daar na zet het apparaat de energie om in geluid. Ja, Maris, jij lacht, maar ik niet.' Mariska: 'Het komt wel weer goed met die man.' Frans: 'Een slecht verzorgde plant geeft een verdrietige klank. Bij ons huis dat verbouwd wordt, staan coniferen. Aan de ene kant is er allemaal viezigheid, rumoer en bouwverkeer, daar geven ze nare klanken. Loop je naar de andere kant, waar niets gebeurt, krijg ik van de coniferen de meest gewel dige geluiden te horen. Ik hoef er niet in te geloven, je hoort toch wat er gebeurt? Er zit geen bandje in, hè. Weet je, ieder moet dat voor zichzelf weten, maar ik heb wel het idee dat er meer is tussen hemel en aarde.' Mariska: 'Ach, zo lang hij dat kastje niet mee naar bed neemt, vind ik het allemaal prima.' 18 Op Ibiza bezochten jullie ook een sjamaan. Boven de Bauers in 2008. Onder: in het Belgi sche Radhadesh, in Bestemming Onbekend. Frans en Mariska Bauer stalen in 2003 de harten van de Nederlandse televisiekijkers met hun realitysoap bij de TROS. Als volkszanger was hij in 1994 doorgebroken met Als sterren aan de hemel staan. Bauer, die talloze keren Ahoy vol kreeg, betrad in zijn loopbaan vele paden. Van presenta tor (Banana Split), quizmaster (Curling Quiz) en (stem)acteur (Plop en het Vioolavontuur) tot vlog- ger, coach (The Voice Senior) en reizende televisie maker die eerst namens AVROTROS (Amerika, China) en sinds 2019 in dienst van RTL4 op pad gaat met Mariska. Na Argentinië (2019) zijn ze vanaf 28 april voor Bestemming Onbekend om 20.30 uur bij RTL4 te zien op onder andere Texel en Ibiza, in de Vogezen en de Belgische Ardennen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 98