Mariska: 'Verdriet verwerken we met veel urenlang praten en ook met samen huilen' in huize Bauer, zorgt corona voor nóg meer drukte. Pa treedt al een tijdje niet op. Christiaan doet zijn rechtenstudie vooral thuis, en zijn jongere broers - allen scholieren op de middelbare school - hebben veel online les. Mariska: 'Het valt alles mee met de puberteit. Klinkt klef misschien, maar ze zijn elkaars beste vrienden.' Frans: 'Soms gieren de hormonen hier door het huis en er is weleens een brandje, maar niets extreems. We beseffen dat het voor die gasten echt niet makkelijk is in deze tijd. Ze zijn behoorlijk gedisciplineerd en weten zich goed te vermaken. De een doet aan TikTok, de ander doet sportschooldingetjes. Ze gamen, facetimen, spreken buiten af. Laatst hadden ze speurtochten in de stad.' Frans: 'We vinden normen en waarden erg belangrijk. 'U' zeggen tegen mensen die een paar jaar ouder zijn. Opstaan voor ouderen in de bus. Luisteren naar elkaar. Ik heb ze de kracht van het praten bijgebracht, maar misschien is luisteren nog wel belangrijker. Dat betaalt zich nu uit. Ze zijn mondig en kunnen lekker discussiëren. Het gaat er soms fel aan toe, maar ze zijn in staat om te luisteren.' Dat gezinsleven heeft hij altijd gekoesterd. De rolverdeling is al jaren duidelijk. Mariska kookt, wast, strijkt, doet het huishouden, maar Frans wil niet de man zijn die op zondag het vlees snijdt. 'Ik deed soms gekke dingen. Was ik rond middernacht in Hamburg klaar met optreden, stapte ik in de auto en reed ik naar huis om 's morgens te ontbijten met Maris en de kleine. Ging ik daarna gelijk door naar een andere stad voor een optreden. Na een tour in Duitsland ging het mis. Ik ben dat nooit vergeten. Ik was zes, zeven maanden onderweg geweest. Stond die kleine helemaal overstuur naast ons bed.' Mariska: 'Met z'n knuffel en speentje. "Mama, er ligt een vreemde man naast je!" Toen keken we elkaar aan en dachten we: dit gaat te ver.' Frans: 'Kun je wel zeggen. Ik ben gaan minde ren. Wel blijven toeren, maar minder lang weg. Ik ben zo blij dat ik daardoor mijn vaderrol goed heb kunnen vervullen. Je kunt het niet overdoen tenslotte. Dat geldt ook voor je relatie. Daarin moet je blijven investeren. Thuis kan ik niet de artiest uithangen, hoor.' Mariska: 'In het begin had hij weleens die neiging. Zei ik: wat je nu doet, doe je maar lekker op het podium, maar niet hier.' Mariska: 'Bepaalde opmerkingen. "Doe dit", of "geef me dat eens". "Loop lekker zelf," zei ik dan, "je ziet toch dat ik met de afwas bezig ben?" Frans: 'Gelukkig kunnen we alles tegen elkaar zeggen. Als je niet investeert in je relatie, gaat het nooit werken. Als jij als man altijd maar op die bank blijft liggen of je doet steeds totaal andere dingen. Gelukkig doen wij veel samen.' Mariska: 'We zijn altijd samen. Als ik zeg: ik ga even winkelen in 's-Gravendeel, zegt-ie: leuk, dan ga ik mee.' Drie van de kinderen zijn al geboren als Frans en Mariska in 2008 een sprookjesachtig huwe lijk beleven in Oudenbosch, waar honderden fans zich verzamelen op het plein (Mariska: 'Ik wilde toch de naam Bauer dragen'). Maar de wind bolt niet voortdurend in de rug van de Bauers. In 1997 veron gelukt het 17-jarige broertje van Mariska en in september van dat jaar komen twee bandleden om bij een verkeersongeval. Frans: 'We hebben best veel hob bels moeten nemen, maar we konden het er altijd met elkaar over hebben.' Mariska: 'We verwerken dat met veel praten, urenlang, maar ook met samen huilen. Als de een begint, schiet de ander ook vol. We hebben zoveel steun elkaar gehad.' In 2010 worden Frans en Mariska met een familiedrama geconfron teerd. Zijn oom Giel en lievelings tante Doortje, geestelijk in de war, proberen elkaar van het leven te beroven. De vrouw overlijdt aan een schotwond, zijn oom raakt zwaargewond, maar pleegt een paar maanden erna in een psychi atrische inrichting alsnog zelf moord. 'Een vreselijk drama,' zegt Frans, die vijf jaar later opnieuw door een diep dal gaat als zijn vader Chris overlijdt. 'Mijn steun en toeverlaat. Het duimpje dat hij opstak toen ik na die operatie aan mijn stembanden weer mocht zingen, zal ik nooit vergeten. Het was in Ahoy. Hij stond naast het podium. Toen wist ik dat mijn stem als vanouds klonk. Net als Maris was mijn vader altijd écht kritisch op me. Ik vergeet nooit meer dat we voor het eerst de Duitse grens over reden voor een optreden. Een land waar we nog nooit waren geweest. Mijn vader kon, net als mijn moeder, niet lezen en schrijven, maar als hij 16 Hoe gaat dat hier met vier pubers? Hoe gaat het opvoeden? Een wake-up call. Wat bedoel je dan precies?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 96