Frans: 'Punt 1: Mariska heeft altijd gelijk en 2: als ze 't niet heeft, geef ik haar gelijk' Tientallen schriften en notitieboekjes. Helemaal volgeschreven. Mariska Bauer (45) heeft ze allemaal bewaard. Ze komen uit de periode dat Frans drie maanden niet mocht praten. Frans Bauer (47) beleeft in het najaar van 2006 een nachtmerrie. Een poliep op zijn stem banden maakt zingen en praten onmogelijk. Met afgrijzen moet hij vijftien Ahoy-concerten afzeggen. '150.000 teleurgestelde fans. Thuis kreeg ik brieven van fans waar de tranen van in mijn ogen sprongen.' Na een operatie aan zijn stembanden krijgt hij in maart 2007 toestemming van de dokter om zijn eerste woordjes te zeggen. Op kantoor oefent hij nog met wat geneurie, maar als Frans Bauer aan het einde van die dag naar huis rijdt, weet hij wat zijn eerste woorden moeten zijn. 'Aan de eettafel heb ik Mariska gevraagd: wil je met me trouwen?' Mariska: 'Ik had net de bloemkool, aardappelen en een schnitzel op tafel gezet. De kinderen begonnen meteen te gillen: papa kan weer praten! En toen ik ja zei, begonnen ze allemaal te dansen en te springen rond de tafel.' Op dezelfde tafel serveert Mariska Bauer nu koffie met cake. Hoe we op deze anekdote kwamen? Het komt door het antwoord op de vraag naar hun liefdesgeheim. Dat gaat namelijk over praten. Want de Bauers, al dertig jaar een stel, raken niet uitgepraat. Mariska: 'We praten de hele dag. Als het een minuut stil is, is het lang. We hebben discus sies, maar maken ook zoveel lol met elkaar.' Frans: 'Maar het echte geheim is natuurlijk dat 1: Mariska altijd gelijk heeft en 2: als ze 't niet heeft, ik haar gelijk gééf. Dat heeft geresulteerd in dertig prachtige jaren.' Begin jaren 90 ontmoeten Mariska van Ros senberg (toen 16) en Frans Bauer (18) elkaar in het dorpshuis van Ter Aar, het dorpje waar zij vandaan komt. 'Ik stond achter de bar, bracht bier en bitterballen rond', zegt Mariska. Frans: 'En ik trad op. Ik zong toen al op bruiloften en partijen.' Mariska: 'Jij kwam broodjes frika del speciaal bij mij bestellen.' Frans: 'Ons eerste afspraakje was in Tropicana, dat zwembad in Rotterdam. Van het een kwam het ander.' Ondertussen groeit die hard werkende schnabbelartiest uit tot een van Neerlands bekendste en geliefdste volkszangers. Hits scoorde hij met Als sterren aan de hemel, De regenboog (met Mari anne Weber) en Heb je even voor mij. Dat laatste nummer, een klassieker, is de titelsong van De Bauers, de veelbesproken realitysoap in 2003 over het gezinsleven van de artiest. Het is het eerste project dat Frans en Mariska samen doen. Camera's zijn er overal en altijd. Bij zijn optredens, op vakanties en als hij eten haalt bij zijn favoriete afeaalchinees De Chinese Muur in Fijnaart. De Bauers winnen de Gouden Televizier Ring en belang rijker, de sympathie van het volk. Het gezin Bauer breidt zich uit met zoons Christiaan (nu 19), Jan (18), Frans (16) en Lucas (11). Mariska: 'We wilden altijd een groot gezin, maar het moet je ook maar gegund zijn.' Honderden interviews heeft Frans Bauer al gegeven, maar hij zal nooit onvermeld laten waar hij vandaan komt. Hij is trots op zijn roots: het woonwagenkampje in het Brabantse Fijnaart waar hij met zijn vader, moeder en broer woonde, met zijn ooms en tantes als buren. 'Ik mocht de opleiding kiezen die ik wilde. We kregen netjes onze kleding en schoenen. Dat waren geen Nikes, maar daar gaf ik niet om. Ik ben nooit iets tekortgekomen. Geluk zit niet in luxe. Toen ik een jaar of 9 was, kregen we een eigen schuurtje met een toilet en een douche. Daarvoor deelden we dat gezamenlijk.' Mariska is 22 als ze bij Frans intrekt. 'Ik voelde me er meteen thuis. Ik kom uit een horecagezin. We waren met z'n zessen. Ik ging toen al veel met Frans mee, maar was ook zelfstandig.' 14 co O LU O I ie LU

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 94