8 NIEUWS Politiek Den Haag baseert coronamaatregelen op een veel te rooskleurig beeld, LANCERING GERECYCLEDE RAKET Honderden ernstig zieke mensen ontbreken elke dag in de coronacijfers. Zij krijgen thuis zuurstof. Volgens critici geeft dit een vertekend beeld van de ernst van de pandemie. Een van de ziekenhuisdirecteuren die niet blij is met het vertekende coronabeeld en aan de bel trekt, is Peter van der Meer van het Albert Schweitzer ziekenhuis in Dor drecht. „Wij houden momenteel 37 patiënten met corona op afstand in de gaten. Dat zijn bijna twee verpleegafdelingen. Deze patiën ten komen niet of nauwelijks te rug in de overzichten. Ook het beeld van wél opgenomen patiën ten raakt vertekend: zij zijn ge middeld genomen zieker en moe ten vaker naar de intensive care.'' Het is volgens Van der Meer van groot belang de patiënten wel in de statistieken mee te nemen. Niet alleen om 'de druk op de zorg eer lijk over het land te kunnen verde len op basis van de werkelijke to tale aantallen per regio', maar óók om betere voorspellingen te kun nen maken. Juist die voorspellingen staan deze week in het hart van het Ne derlandse coronabeleid. Terwijl de drukte in de ziekenhuizen nog toeneemt, besloot het kabinet tot versoepelingen. Dat besluit is ge baseerd op de modellen van het RIVM. Maar, vragen sommige zie kenhuisdirecteuren zich af: als de dagelijkse coronacijfers niet de werkelijke drukte laten zien, hoe veel waarde moet je dan aan de modellen hechten? Neem het Jeroen Bosch Zieken huis (JBZ) in Den Bosch. Van de Ik ben blij dat ik naar huis mag. Daar ben je gewoon vrij, daar kan ik de dingen doen die ik altijd doe ioi patiënten die daar donderdag onder behandeling waren, zaten er 61 thuis. Met een zuurstoftank. Met medicatie. Ze meten zelf hun zuurstofgehalte, dienen zichzelf indien nodig ook insuline toe. ,,Het zijn twee complete verpleeg- afdelingen", zegt Marjan van Apel doorn, internist-infectioloog bij het JBZ. ,,Moet je je voorstellen dat we dit niet hadden gedaan." Voor de patiënt is het veel fijner, zegt ze, iets wat bevestigd wordt door Lies van der Lee (75) uit Sint Michielsgestel. ,,Ik word hier in het ziekenhuis hartstikke goed behan deld, maar ik ben blij dat ik naar huis mag vanavond. Daar ben je gewoon vrij, daar kan ik de dingen doen die ik altijd doe. Via de app vul ik drie keer per dag in hoe het met me gaat, en de thuiszorg helpt me ook als dat nodig is. Ik heb er alle vertrouwen in." Impact Mensen als Van der Lee, zegt Van Apeldoorn met nadruk, hadden zonder deze optie gewoon een zie kenhuisbed bezet. ,,Wij doen dit sinds november. Natuurlijk heeft dit impact op de totale cijfers. Soms kunnen mensen al vanaf de spoedeisende hulp met zuurstof weer naar huis." In Dordrecht zorgt de thuisbe- handeling ervoor dat het zieken- huis het nog bolwerkt, stelt Van der Meer. Zijn ziekenhuis staat in de regio Zuid-Holland Zuid, mo menteel de coronahotspot van Ne derland. Door coronapatiënten vervroegd naar huis te sturen, ont staat er weer ruimte in het zieken huis. Uit onderzoek blijkt dat zij zes tot elf dagen eerder naar huis kunnen. ,,Het is echt onze redding. Mede daardoor kan vrijwel alle re guliere zorg doorgaan. Maar door die virtuele verpleegafdelingen ontstaat er wel een scheef beeld van de werkelijkheid. De politiek baseert coronamaatregelen en dus ook versoepelingen nu op een te rooskleurig beeld.'' De vraag is hoe groot de groep mensen is die nu gemist wordt in de cijfers. Niet elk ziekenhuis is zo actief met thuisbehandelingen als Dordrecht en Den Bosch. In Am sterdam, Maastricht en Tilburg bijvoorbeeld gaat het hooguit om een paar patiënten per dag. zaterdag 24 april 2021 GO Thuispatiënt doet er feitelijk Marjolein Groenendijk Sander van Mersbergen Dordrecht - Lies van der Lee (75), patiënt Een coronapatiënt krijgt thuis in Goudswaard zuurstof na zes dagen in het ziekenhuis te hebben gelegen met corona. foto arie kievit

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 8