Heleen van Royen 'Jij bent toch oma geworden?' vraagt de eigenaresse van de kringloopwinkel aan me. Het is de eerste niet-noodzakelijke winkel die ik in lange tijd bezoek. 'Jazeker,' antwoord ik trots. 'Van een kleinzoon. Negen maanden is hij. Ik pas elke vrijdag op.' We dragen allebei een zwart mondkapje. Het maakt de conversatie ietwat vreemd, maar niet onmogelijk. 'Ik ben ook oma,' vertelt ze. 'Van een tweeling. Een jongen en een meisje.' 'Wat leuk.' Ik knik haar zo stralend mogelijk toe. Haar ogen lachen niet terug. 'Ik zou zo graag willen oppassen,' zegt ze. 'Maar mijn zoon woont in Amerika. Ik heb mijn kleinkinderen één keer gezien, toen ze elf maanden waren. Nu zijn ze tweeënhalf jaar. De grens zit dicht. Al heel lang.' 'Ach wat sneu.' 'Hun opa in Amerika plaatst voortdurend vrolijke foto's van ze op Instagram. Ik gun het hem, daar niet van. Toch doet het pijn. Facetimen kan, maar daar hebben ze niet altijd zin in, dat begrijp ik best. Wat hebben ze aan een oma op een schermpje?' De gedachte dat ik Spencer al meer dan een jaar alleen via een scherm zou kunnen zien, doet me huiveren. Ik wil de Kringloopvrouw opbeuren, maar ik weet niet hoe. Het enige wat ik te bieden heb, is een ander schrijnend verhaal. 'De jongste dochter van een vriendin van me woont in Londen,' vertel ik. 'Die heeft ze al meer dan een half jaar ilËMIIMimmc mmÊsmim niet gezien. Normaal gesproken een uurtje vliegen. Nu totaal onbereikbaar.' De vrouw knikt. Ze lijkt niet onder de indruk. Ik heb nog een ijzer in het vuur. 'De zoon van een andere vriendin van me woont op Bali. Jan heet hij. Hij is deze maand getrouwd met een Bali nese, Reka. Het was een uitbundige Hindoestaanse bruiloft, net een sprookje, een aaneenschakeling van bijzondere rituelen. Het bruidspaar was gehuld in prach tige, traditionele gewaden. Jan en Reka droegen gouden kronen op hun hoofd. Het hele dorp liep uit en feestte mee. Voor zijn ouders en zus uit Nederland lagen sarongs klaar, maar die hebben ze nooit gedragen. Zijn moeder, mijn vriendin Rianne, heeft alles geprobeerd om erbij te kunnen zijn, echt alles. Ze heeft zich nog net niet aan de Indonesische ambassade vastgeketend. Het was onmogelijk. Uiteindelijk zaten ze 's nachts thuis in Brabant in hun pyjama naar de lifestream te kijken.' 'Kon haar zoon de bruiloft niet uitstellen?' vraagt de Kringloopvrouw. 'Het duurde te lang. Ze waren al twee jaar verloofd. De bruid is niet meer piepjong. Ze willen kinderen. Op een gegeven moment heeft een priesteres de datum bepaald. Zo gaat dat daar.' De Kringloopvrouw slaakt een zucht. Haar gedachten lijken af te dwalen. Naar Amerika, vermoed ik. Het liefst zou ik mijn mondkapje willen afdoen en haar een knuffel geven, maar De Regels staan dit niet toe. Soms lijkt ander halve meter net zo ver als duizend kilometer. MEZZA 7 Schrijver Heleen van Royen (56) woont samen met Bart (34). Ze is moeder van Olivia (28) en Sam (24) en oma van Spencer (9 maanden) en van twee bonuskleinkinderen van 13 en 11. Het liefst zou ik de Kringloopvrouw een knuffel even LU 3 co 5 o i O LU O co LU I

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 87