7 is sprake van manipulatie en een afrekencultuur' Hoofd: 'Ik herken de kritiek niet' Machtsmisbruik, vriendjespolitiek en seksuele intimidatie zouden aan de orde van i de dag zijn bij WOD, de undercoverafdeling van de politie. De vuile was wordt buiten gehangen na de zelfmoord van een undercoveragent. Binnen het team heerst wantrou wen tegen de leiding en is sprake van manipulatie en een afrekencul tuur, zeggen undercoveragenten te gen deze krant. ,,Wie kritiek uit op de leiding, wordt er snoeihard uit gewerkt." In de afgelopen jaren zijn meerdere undercoveragenten uit het team gezet, al dan niet met een afkoopsom en zwijgplicht. ,,Velen zitten thuis met PTSS, achtervol gingswaanzin of een drankpro bleem." De begeleiding van undercover agenten, die soms hun leven in de waagschaal leggen om binnen te dringen bij criminele organisaties, schiet volgens hen ernstig tekort. ,,De leiding heeft te weinig ver stand van ons specifieke werk en drukt desondanks zijn eigen zin door, waardoor operaties gevaar lo pen." Volgens de undercoveragenten is de afdeling in enkele jaren tijd afge gleden van een club die internatio naal hoog aanzien genoot, tot een partner waar verschillende landen moeite mee hebben. Zo is de relatie met Belgische collega's geschaad en is een 'kansrijke' operatie in Dene marken stilgelegd vanwege getroe bleerde verhoudingen. Deuk Het vertrouwen in de leiding van Werken Onder Dekmantel, kort weg WOD, heeft een enorme deuk opgelopen nadat recent een zoge heten infiltrant uit het team zelf moord heeft gepleegd. Na jaren un dercover te hebben gewerkt, zat zijn afgesproken termijn erop. Hem was een andere functie binnen de heimelijke afdeling beloofd, maar die belofte was weer ingetrokken. ,,Iedereen is aangeslagen en vindt het verschrikkelijk voor zijn fami lie", zegt een collega. ,,We kunnen niet bewijzen dat dit vanwege het werk is gebeurd, maar de manier waarop met hem is omgegaan, zal niet hebben geholpen." Jannine van den Berg, hoofd van de Landelijke Eenheid, zegt geen uitspraken te mogen doen over de afdeling WOD, maar bevestigt dat 'een collega binnen het heimelijke werk is overleden'. Ze noemt het nieuws 'verschrikkelijk voor de fa milie en naaste collega's'. De politie is bezig met het optuigen van een commissie die het sterfgeval gaat onderzoeken. ,,We willen weten of mensen voldoende begeleiding krijgen, inclusief degenen die af scheid nemen van dit werk." Die begeleiding schiet ernstig te kort, zeggen meerdere undercover agenten tegen deze krant. Hoewel De manier waarop met hem is omgegaan, zal niet hebben geholpen het volledig tegen hun natuur is, zijn ze naar de pers gestapt, zo hoog is de nood die ze voelen. ,,Crimine- len mogen geen lachende derde worden van het feit dat wij naar de media stappen. Maar we glijden af door de problemen en het manage ment wil er niet naar luisteren. We worden aan ons lot overgelaten." Tot enkele jaren geleden genoot de afdeling WOD internationaal hoog aanzien. ,,We waren fucking goed: snel, flexibel, creatief." Maar sinds een aantal jaar gaat de afde ling gebukt onder machtsspelletjes en intriges, vertellen de underco vers. Wie dwarsligt, of kritiek uit op de leiding, wordt eruit gewerkt. ,,Er zijn dan twee opties. Je werkt mee en krijgt een mooie nieuwe functie aangeboden. Maar wie niet mee werkt, krijgt de grootste proble men." Een voorbeeld. Twee collega's werden op het matje geroepen om dat zij lasterpraat zouden versprei den over een vrouwelijke team chef. De vrouw zou zich op een in ternationaal congres hebben opge drongen aan een buitenlandse un dercoveragent. ,,Onze twee col lega's werden beschuldigd van op ruiing, want volgens de leiding klopte het verhaal aantoonbaar niet. Maar zij checkten het verhaal bij die undercoveragent en het bleek wél te zijn gebeurd. Deson danks moesten ze het veld rui men." Een ander vult aan: ,,Het in cident verstoorde de verhoudingen met het buitenland zodanig dat een belangrijke operatie moest worden stopgezet." Het is niet het enige verhaal van seksuele intimidatie. Een mede werker van WOD werd beschul digd van handtastelijkheden bij verschillende vrouwelijke collega's. ,,In één geval zou het zelfs gaan om een concrete aanranding, wat na tuurlijk een strafbaar feit is. Het in terne bureau VIK heeft de zaak on derzocht, terwijl deze zaak ernstig genoeg lijkt om de Rijksrecherche in te schakelen." Grote incidenten worden onder het tapijt geveegd, kleine fouten worden meteen afgestraft door de chefs, concluderen WOD'ers. ,,Tel- kens vallen de klappen op de werk vloer, terwijl het management het probleem is. Het heeft ertoe geleid dat mensen hun mond niet meer durven open te trekken." Weinig steun Undercoveragenten zeggen on danks hun risicovolle werk weinig steun te ervaren van hun eigen or ganisatie. ,,Sommigen lijden aan PTSS, achtervolgingswaanzin, of hebben een drank- of gokversla ving opgebouwd. Naar die mensen moet echt beter worden omgeke ken." Wie na zijn afgesproken periode met het gevaarlijke werk stopt, krijgt nauwelijks nazorg, zeggen ze. ,,Terwijl je nog steeds veel stress er vaart. Je hoeft maar één keer her REACTIE kend te worden op straat en het kan verkeerd aflopen. Je blijft als infil trant zitten met angstgevoelens: is die crimineel die ik gepakt heb al vrijgelaten? Wie kampt er nog met wraakgevoelens?" Het dieptepunt in de crisis die undercoveragenten ervaren, vormt de volkomen onverwachte zelf moord van een collega. Is de zelf moord werkgerelateerd? ,,Ik durf het niet te zeggen", zegt een be trokkene. ,,Maar dit gedoe met zijn vervolgfunctie heeft het er natuur lijk niet beter op gemaakt. We vin den het allereerst verschrikkelijk voor zijn familie. En het is te hopen dat zo'n trieste gebeurtenis er uit eindelijk toe leidt dat er iets gaat veranderen in onze begeleiding. Dit is een eliteteam, waar heel slecht mee wordt omgegaan." zaterdag 24 april 2021 PC Zware kritiek op leiding van geheime politiedienst Koen Voskuil Driebergen "ft Speciale arrestatieteams komen in actie na geslaagde infiltraties van WOD-undercoveragenten in criminele organisaties. foto bert jansen -Anonieme collega van WOD- agent die zelfmoord pleegde Jannine van den Berg, hoofd van de Landelijke Eenheid, zegt de kritische signalen binnen WOD 'niet te her kennen'. Wel erkent ze dat sommige leden vanwege 'grensoverschrijdend gedrag' de afdeling gedwongen hebben verlaten. De crisis bij WOD staat niet op zichzelf. Binnen de Landelijke Eenheid speelt een veelheid aan problemen. De Inspectie Justitie en Veiligheid schreef eerder een kritisch rapport over zuster dienst DLIO en stort zich nu versneld op de problemen bin nen Afgeschermde Operaties. Twee jaar geleden pleegde een techni sche medewerker van de Landelijke Eenheid ook al zelf moord. Hij had aan de bel getrokken omdat hij werd ge pest door collega's.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 7