Waar kun je nu met je tweedehands spullen terecht? Dit jaar weer geen vrijmarkten op Koningsdag. Wat kun je dan met spullen die een tweede leven verdienen? 27 i Mag ik op Koningsdag met een kleedje voor de deur zitten? Helaas. Hoe leuk die traditie van meuk van de ene zolder naar de andere verstou wen ook is, doe het volgend jaar, zegt Pieter Verhoeve, burgemeester van Gouda en voorzitter van de Koninklijke Bond van Oranjeverenigingen. ,,Het is een prachtige ode aan de Nederlandse handelsgeest'', geeft hij grif toe. ,,Maar voor je het weet, sta je met meer dan drie bij elkaar en kun je beboet worden. Eve nementen zijn niet toegestaan. En we willen geen verkapte Vierdaagse langs allerlei tuinen en voordeuren. Wat we ook niet willen: kinderen die zonder toezicht van hun ouders met geld in de weer gaan.'' i Mag ik een yardsale of garageverkoop houden, ook op een andere dag? Ook hier geldt: stel het uit tot na de lock- down. Want al snel krijg je een vrijmarkt effect en staan er te veel mensen te graaien tussen je boekendozen en kle dingrekken, vreest Verhoeve. Te veel contactmomenten zijn vooralsnog niet toegestaan, boa's of agenten zullen dan bekeuren, zegt hij. En dan heb je algauw dat de boete de eventuele opbrengst over stijgt. Waar kan ik online voor verkoop terecht, behalve op Marktplaats? De mogelijkheden zijn eindeloos, evenals de niches. Zo kun je bij Catawiki terecht met verzamelobjecten en prullaria met waarde, bij reBuy met gebruikte elektro nica en bij Vinted met je sneakers of jeans waar je op uitgekeken bent. Voor designerkleding: Rebelle, Designer Vintage en The Next Clo set. Meer algemene sites: eBay, Tweedehands.net en Tweedehands- kwaliteit.nl zetten je op het spoor van onder meer bouw materialen, mu- ziekspullen en verlichting. Waar kan ik online terecht om mijn spullen gratis weg te geven? Ook voor het zogenoemde freecycling zijn talloze opties zoals Gratisafteha- len, Nudge, Online-gratis en de Weggeef- hoek. En er kan natuurlijk ook geruild en weggeven worden via apps als Buurtapp, Nextdoor en Swopster. ANNEMART VAN RHEE i Kan ik ook nog mijn spullen bij een winkel brengen? Apps als de Kringloopapp, Meukisleuk en Kringloopwinkels.nl dirigeren je naar fysieke zaken, kramen en kleine markten waar je je spullen (zodra het kan qua lockdown) kwijt kunt. Advies: bel van tevoren of er plek voor is, aldus de eigena ren en organisatoren. Want door de pan- demie blijkt de nationale opruimkoorts en ontspulwoede zo huis te houden dat veel depots en opslagplaatsen uit hun voegen barsten met overbodige huisraad, gereedschap en kleding. i Kan ik mijn goederen aanbieden bij instanties zoals de opvang voor asielzoekers of kinderdagverblijven? Ook hier geldt: informeer van tevoren of er behoefte aan is. Want ook hier hebben ze op verschillende plekken meer dan genoeg spullen tot hun beschikking. Nul op het rekest krijgen wanneer je veel moeite hebt gedaan, voelt bijzonder vervelend en lijkt ondankbaar, weten ze daar ook. i Zijn er goede doelen die ik er een plezier mee kan doen? Absoluut. Zoals Gered Gereedschap bijvoorbeeld, waar klussers hun tangen, zagen en hamers naartoe kunnen bren gen voor hergebruik in ontwikkelings landen. Of stichting Matamba, die oude (lees)brillen voor datzelfde doel inzamelt. Dichter bij huis zoekt het Leger des Heils nog altijd naar kleding. 'Evenementen zijn niet toegestaan. En we willen geen verkapte Vierdaagse langs allerlei tuinen en voordeuren' En de ANWB speurt naar kinderfietsen, meldt woordvoerder Annelies Tichelaar. ,,We weten dat in Nederlandse schuren nog zo'n 3,8 miljoen niet langer gebruikte exemplaren staan. Die willen we opknap pen voor kinderen die het niet breed heb ben. Op onze site kunnen eigenaren zich aanmelden. We komen de fietsen dan ophalen.'' i Hoe voorkom ik dat apparaten of gereedschap overbodig worden? Dat is de belangrijkste vraag in het com plete hergebruikproces, vindt Martine Postma, bedenker van het concept Repair Café. Inmiddels zijn er zo'n vijfhonderd locaties in Nederland waar eigenaren en klussers op vrijwillige basis sleutelen aan bijvoorbeeld stofzuigers, geluidsdragers en broodroosters (zodra corona het toe staat). Postma: „Vaak is het euvel snel verhol pen. Even ontkalken, schoonmaken of een nieuw onderdeel erin zetten en het apparaat is weer zo goed als nieuw. Dat is het meest duurzame. Maar fabrikanten produceren relatief goedkope spullen waar consumenten zich niet meer zo aan hechten. Bovendien willen zij weer dat nieuwe model dat net iets hipper oogt dan het vorige. Die instelling is het meest milieubelastend endaar zouden we vanaf moeten voordat we met z'n allen weg zakken in een moeras van on gebruikte spea kers, televisies en koffiezetapparaten. Naast duurzaamheid is ook de sociale kant van het Repair Café leuk: je ontmoet nieuwe mensen." i Vraag ik geld voor mijn spullen? Dat wij st zich vanzelfbij de betreffende sites, apps, diensten en winkels. Maar wie iets weggeeft, moet niets terug verwach ten. Zeker geen geld. Bij een buurtruil kan er misschien een tegenprestatie tegenover staan of een fles wijn. GO ZATERDAG 24 APRIL 2021 'Vrijmarkt' zonder kleedje PIETER VERHOEVE, KONINKLIJKE BOND VAN ORANJEVERENIGINGEN

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 75