Dejuiste houding, remtechniek en bescherming voor skates Skaten is goed voor je conditie en een leuke manier om van de omgeving te genieten. Niet gek dat het nu zo populair is. Ook de rollers onderbinden? Dit moet je weten. Wat kost dat? 26 oewel rolschaatsen in de jaren 70 en 80 populair waren, kiezen de meeste mensen sinds de jaren 90 voor inlineskates, met drie ofvier wielen 'in lijn'. Die zijn geschikter voor lange tochten. „Nederland heeft veel goede paden, daardoor zie je veel in een uurtje op skates'', zegt René de Klein, voorzitter van sectie Inline Skate bij de Koninklijke Nederlandsche Schaatsenrijders Bond (KNSB). Op rolschaatsen kun je ook afstanden afleggen, maar die zijn fijner voor pirouettes of kleine trucs. De wielen staan paarsgewijs naast elkaar en zijn gladder, waar door ze wendbaarder zijn. Maar dat maakt ook dat je oneffenheden in het wegdek sneller voelt. Voor de corona-pandemie be leefde het rolschaatsen een revival dankzij de rollerdisco's. Wat de sport zo leuk maakt? ,,Het voelt voor mij als zweven'', zegt Tyler ter Meulen, rolschaatstrainer en Nederlands kampioen in de sport. ,,Als ik rolschaats, vergeet ik mijn zorgen.'' Rolschaatsen zijn vanwege de stabiliteit vooral geschikt voor be ginners. Maar wil je vooral hardrij den, kies dan skeelers, te vergelij ken met de noren op het ijs. Ze hebben een lage schoen en zijn minder wendbaar. Maar wel snel. Hard of zacht Als je weet welke soort bij je past, let dan bij aanschaf op de hardheid van de wielen, die wordt aangege ven met een A-waarde. Zachte wielen geven veel grip, maar rol len minder goed. Hoe harder de wielen hoe harder je gaat. Gemid deld is de A-waarde tussen 80 en 86 prima om recreatieve tochten mee te maken. Let bij skates ook op het frame waarin de wielen vastzitten. Een aluminium frame is licht en zorgt voor snelle reactie, een frame van composiet voelt comfortabeler moBês maar daarmee reageert de skate minder snel op je beweging. Leer eerst remmen Bij skaten rem je met het rem- blokje aan je rechterskate. Oefen eerst in stilstand, aan een reling. Verplaats je gewicht naar je linker been en schuifje rechtervoet naar voren. ,,Maar kijk niet naar je voe ten terwijl je remt'', waarschuwt De Klein. ,,Dan val je. Kijk waar je naartoe wilt.'' Bij rolschaatsen zit de rem voor. Veel beginners durven hem niet te gebruiken, weet Ter Meulen. ,,Je moet de rem achter je aanslepen. Verplaats je gewicht naar je stand been, buig het andere, laat dat hangen en duw je grote teen naar beneden. Oefen zo hoeveel druk je moet uitoefenen op de remdop.'' Doe de diepe zit ,,De basishouding bij skaten is zoals boven een Frans toilet han gen'', zegt De Klein. ,,Je schouders, knieën en tenen zijn in één lijn.'' Oefen dit een paar keer in het gras, dan sta je stevig. Goede houding of niet, je kunt natuurlijk vallen. Om de impact te beperken tipt De Klein: ,,Als je voelt dat je gaat val len, ga dan niet rechtop staan. Be ter is het om dieper te gaan zitten. Zo ben je stabieler, dichter bij de grond en kun je jezelf opvangen.'' Probeer het skatepark De afzet van rolschaatsen lijkt op die van skaten. Maar het maken van bochten gaat anders. Dat doe je door met je hele gewicht één kant op te leunen. ,,Dat voelt on natuurlijk en daardoor spannend'', zegt Ter Meulen. Voor wie het rol- schaatsen echt te pakken heeft en meer aandurft, tipt hij het skate- park. ,,Daar heb je naast de halfpi- pes vaak ook een vloer met kleine oneffenheden. Leuk om te oefenen en ideaal om balans en behendig heid te oefenen.'' Denk aan bescherming Een helm is volgens De Klein het belangrijkst. ,,Je knieën groeien meestal wel weer dicht na een schaafwond, maar een klap op je hoofd kan grote gevolgen hebben.'' Naast een helm raadt hij pols-, el leboog- en knie-beschermers aan. Direct na een flinke regenbui de weg op gaan is niet aan te raden, zegt De Klein. ,,De olie van motor voertuigen heeft zich dan ver mengd met het regenwater en dat zorgt voor een glad oppervlak. Als het regent terwijl je aan het skaten bent, valt dat vaak nog mee.'' Maar dat geldt niet voor rol schaatsen, zegt Ter Meulen. ,,De wieltjes zijn erg glad en daarom ongeschikt voor nat oppervlak.'' Skates Instapmodel voor volwas senen: Fila Crossfit 84 €150, via perrysport.nl Rolschaatsen Cv ZATERDAG 24 APRIL 2021 GO Work-out op wielen LISA HISSINK Michelle Hendriks (41) en dochter Nova (9) uit Utrecht skaten sinds het begin van de coronapandemie regelmatig een rondje. Inmiddels weten ze de routes met het beste asfalt goed te vinden. foto erik van t woud Inlineskates kun je al kopen voor een paar tientjes bij een speelgoedwinkel. Ga je naar een specialist dan ben je meer geld kwijt: voor kinderskates inclusief helm zo'n 100 euro, voor volwassenen ligt dat rond de 150 euro. Voor kinderen kun je vaak skates kopen die in maat verstelbaar zijn. Verstelbare kinderskates: Fila J-One '21 €85, via plutosport.nl Verstelbaar in vier maten. Aluminiumframe. Semi soft, dus bewegings vrijheid maar ook steun. Medium harde wielen. Ook geschikt voor langere tochten. Composiet frame. Support voor de enkel. Medium harde wielen. Het leuke aan rolschaatsen is dat ze er in allerlei soorten en kleuren zijn. Ter Meulen: ,,Let op het onderstel. Als dat te hard is, kun je niet goed heen en weer bewegen en sturen. Rubber is het best.'' Verstelbare kinderrol- schaatsen: SFR Nebula €61, via skatepro.nl Dubbel gesp, dus geen gedoe met veters. Plastic, stevig maar niet erg wendbaar. *Nb K" O Rolschaatsen voor volwas senen: Rio Roller Script Teal €105, via skatepro.nl Retrolook en vegan

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 74