Verlengje wandeltocht eens met een overnachting 24 1. Gewicht 2. Materialen 3. Doekdikte 4. Waterdicht 5. Stokken 6. Binnentent 7. Winter-voor- jaar-zomer-najaar 8. Lengteslaper of dwarsslaper ZATERDAG 24 APRIL 2021 GO Een tent is verantwoordelijk voor een groot deel van het gewicht in je rug zak. Afhankelijk van het materiaal, het aantal personen waar de tent voor is gemaakt en het type tent, weegt een lichtgewicht trekkerstentje zo'n 800 gram tot 2,5 kilo. De prijs speelt hierbij een rol: lichte en toch sterke materia len zijn kostbaarder en dus is lichter duurder. Goedkopere tenten zijn vaak van polyester en duurdere veelal van nylon (polyamide). Let erop dat het textiel zogenaamd ripstopdoek is. Rip- stop betekent dat er naast dunne ga rens ook dikkere garens gebruikt zijn in het weefsel. Dit voorkomt dat het doek verder scheurt als er bijvoor beeld een winkelhaakje in komt. Rip- stopdoek herken je aan een vierkant raster in het weefsel. Hoe dunner het doek des te lichter, en daarmee de tent. De dunste doeken hebben een dikte van 15D, waarbij de D staat voor denier. Dat is een een heid voor draaddikte. De dikkere doe ken zijn vaak 40 denier. Wees erop bedacht dat dunner doek meer klap pert in de wind. Om een tent waterdicht te maken is de binnenzijde van de buitentent vaak voorzien van een waterdichte laag. Bij goedkopere tenten is dit een poly- urethaan(PU)-laag en bij de duurdere een siliconenlaagje. De naden van tenten met een PU-laagje worden met een soort plakband waterdicht ge maakt. Bij siliconendoek kan dat niet omdat het plakband daar niet op hecht. Daarom wordt gebruikgemaakt van garen dat opzwelt als het nat wordt. Ook komt er vaak nog een sili- conenlaag aan de buitenzijde op om regen van het tentdoek te laten lopen. Siliconendoek trekt stof aan en kun je daarom beter niet gebruiken in droge, zanderige gebieden. Stokken zijn nodig om de tent z'n vorm te geven. Het gros van de tenten heeft aluminium stokken in segmen ten van zo'n 30 tot 40 centimeter lang. Ze worden door een elastiek bij elkaar gehouden. Dit vergemakkelijkt het opzetten en afbreken; door het elastiek kun je immers niets fout doen en klikken ze bijna vanzelf in elkaar. Bij de meeste tenten zit een reparatie- stokdeel of reparatiehulsje. Sommige tenten kun je met je wandel stokken opzetten. Dit scheelt gewicht en volume in de rugzak. De binnentent is meestal gemaakt van lichtgewicht ripstopnylon en het doek is waterafstotend. Dit zorgt ervoor dat condensdruppeltjes die vanaf de bin nenzijde van de buitentent op de bin- nentent vallen, de tent niet nat maken. Een binnentent heeft natuurlijk een waterdicht grondzeil. Let ook op vol doende gaas voor de ventilatie en om te voorkomen dat beestjes naar bin nen kunnen. Ook de buitentent moet natuurlijk ventilatieopeningen hebben. De vierseizoenentent kan tegen alle weersomstandigheden en zelfs een pak sneeuw, maar is daardoor zwaar der en duurder. Een drieseizoenentent is voor de meeste kampeerders de beste keuze; lichter en toch weer- bestendig. Bij sommige tenten kun je de binnentent ook los opzetten. Bij warm weer heb je zo prima ventilatie en toch bescherming tegen insecten. Tenten zijn er als lengte- of dwars- slaper. Bij de lengteslaper zit de ingang aan de kopse kant. Ben je met z'n tweeën dan kan je dus zonder over elkaar heen te kruipen de tent in en uit. Dwarsslapers zijn meestal koepel tenten met ingangen en luifels aan de zijkanten. Een enkel exemplaar heeft slechts één luifel en ingang.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 72