Moestuintjes: graag met een portie sluipwespen stad en overnacht bij Bastion Hotels stel nu op pzc.nl/bastionhotels EIGEN TUIN EERST 23 ROMKE VAN DER KAA zoveel mogeLijk van de om- Lof na een onvergetelijke dag rlijk op bed in één van de 34 land. Na een goede nachtrust Dhtend van een lekker ontbijt! Keuze uit alLe 34 Bastion Hotels Inclusief ontbijt voor 2 personen Aankomsten op alle dagen van de week merkt door ronde en organische vor men en zachtheid, zodat er volop ge- cocoond kan worden. Liefst laag bij de grond. Gecapitonneerde velvet stoffen, modulaire bolle banken als zandheuvels en kleden waarin je kunt wegzakken. Daarbij passen rus tige tonen op de muur, aardachtige kleuren. Verf een deel van het pla fond mee in het verlengde van de wand voor een geborgen gevoel. Ook mogen, weliswaar gedoseerd, houten schrootjes weer, waardoor je het idee van een strand- of buitenhuis krijgt.'' LUXE KEUKEN Ook huizenbezitters die niet be paald keukenprinsen zijn, voelen steeds meer voor een upgrade van het gebied rond fornuis en aan recht, ziet De Zeeuw. ,,Juist nu je daar vaker bezig bent, merk je de tekortkomingen. En dan is het balen wanneer je geen Quooker hebt of een wel heel primitieve oven. Ook omdat gas meer en meer verdwijnt, kijken we naar aanpassingen. Functioneel maken we een inhaalslag en er kan flexibeler te werk worden gegaan Waarom dat 'duo'? Omdat koolplan- ten, of dat nu om spitskool gaat of om boerenkool, nogal eens worden opgevreten door rupsen van koolwit jes of kooluilen - zeg maar de buxus- motten van de moestuin. Dille trekt sluipwespen aan. Die leggen hun eitjes in de rupsen, waarna die van binnenuit worden opgegeten door de larven van de sluipwesp. De rups wordt geen pop en ook geen vlinder, maar voer voor een nieuwe generatie sluipwespen. Dit alles is heel instructief voor kinde ren, voor wie de moestuintjes be doeld zijn. te beginnen zijn spitskool en dille planten die je niet op je balkonnetje kwijt kunt. Je hebt er een tuin voor nodig. Geen tuin? Vette pech. Ten tweede zijn dille en spitskool niet de gemakkelijkst te telen gewassen. Zolang de plantjes op de vensterbank staan is er geen vuiltje aan de lucht, maar daarna volgt de harde buitenwereld. Met dille zal het mis schien wel lukken, hoe wel je die altijd beter ter plaatse kunt zaaien dan in een potje, maar spits kool is een lastpak. Tui nier je op klei, dan zal het wel gaan, maar heb je veen- of zandgrond, dan hangt de teleurstel ling zwaar boven het gewas. Kool houdt van kalk- houdende grond. Op zure grond krijgen koolplanten last van een schimmelziekte die heel beeldend knol voet heet: de planten ontwikkelen een ondergronds gezwel in plaats van een gezond wortelgestel en leiden de rest van hun leven een kwijnend bestaan. moestuintjes van AH hoort een plastic bak waarin de turfpotjes passen. Als we over een week of zes een lawine van plastic trays in ons huisvuil vinden, weten we dat de teelt mislukt is. cynisch te zijn over een initiatief dat beoogt onze kinderen inzicht in de natuur te geven. Maar zelfs al lukt het je om een paar spitskolen in het gezelschap van bloeiende dille groot te krijgen, dan nog is het project maar net begonnen. Nu heb je een koolwitje of een kooluil - een op kool parasiterende nachtvlinder - nodig om eieren op de spitskool te leggen. Dat zijn geen zeldzame insecten, dus wie weet. periode waarin een schier bovenmense lijke zelfbeheersing vereist is: lijdzaam moet je toezien hoe de rupsen de spitskool opeten, in de hoop dat er een sluipwesp arriveert voordat de hele kool op is. Natuurlijk zou het handiger zijn om die rupsen met de hand weg te van gen, maar ja, dan had je die dille voor niks gezaaid. Mis schien een idee voor een vol gende actie: triomoestuin tjes. Spitskool, dille en een potje sluipwes pen. ONGEPOLIJST Vernieuw je graag, dan ga je voor wabi-sabi, zegt Frank Versteeg. Een uit Japan geadop teerde woonstijl die staat voor relaxed, open, ecologisch en natuurlijk. En belangrijk ken merk: de zorgvuldig gestylde imper fectie. Kortom: ongepolijste, ruwe vloeren, oude spiegels met het weer erin, onbewerkte muren en peertjes en andere verlichting zonder lam penkappen. Wel design natuurlijk. doordat de recirculatiekap op verschillende plekken wordt geïnstalleerd. Daarnaast ligt de keuken visueel onder een ver grootglas omdat de ruimte meer dan ooit direct onderdeel is van de leefomgeving.'' I Albert Heijn krijg je moes tuintjes cadeau. Dat wil I zeggen: als je voor 15 euro aan boodschappen doet. Daar krijg je dan ook duo-moestuin tjes voor. ik kreeg twee turfpotjes, met zaden van spitskool en dille. PC ZATERDAG 24 APRIL 2021 IncLusief Lokale belastingen Te verzilveren t/m 31 december 2021 Ik heb een paar bedenkingen. Om Een laatste kanttekening: bij die Natuurlijk is het gemakkelijk om Snoeien, stekken, planten, verpotten, zaaien en schoffelen. Tuingoeroe Romke van de Kaa helpt een handje. Daarna volgt een Theo-Bert Pot, Frank Versteeg en Michiel de Zeeuw zijn vaste beurs- gangers van de Salone del Mobile in Milaan, de grootste designbeurs ter wereld. De editie van 2021 zou deze maand zijn maar is vanwege corona verplaatst naar 5-10 september. Koolwitje Spitskool II et is weer zover: bij

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 71