en stoten weer het oude normaal terugvindt V 1 Het najaar Nieuwe samenleving '100 procent garantie heb je niet, een deel zal nog ziek worden' 17 in de lente en zomer ervoor gaat zorgen dat een nieuwe grote golf in het najaar uitblijft. Mocht een mutant straks toch voor proble men zorgen, dan kunnen de vaccins worden aangepast. Vooral bij de mRNA-vaccins van Pfizer/BioNTech en Moderna is dat relatief eenvoudig. Fouchier: ,,Dat is een puntje van zorg voor wetenschappers, niet iets waar het grote publiek zich druk om hoeft te maken. Al dat gemopper en geschreeuw over gevaarlijke varianten, wat mij betreft is het onnodig.'' Kleine corona-uitbraakjes, vooral onder niet-gevaccineerden Het moet gek lopen als iedereen voor het na jaar niet is gevaccineerd. Tenminste, de men sen die dat willen. Minister van Volksgezond heid Hugo de Jonge beloofde een tijdje gele den dat dat begin juli al het geval zou zijn. Eventuele problemen met de vaccins - tegen vallende leveringen bijvoorbeeld, of nieuwe bijwerkingen - zouden ervoor kunnen zorgen dat die datum te ambitieus blijkt. Maar enige vertraging is geen enorm pro bleem. Het coronavirus zal deze zomer weer zo goed als afwezig zijn, net als in 2020, voor spelt Rottier. ,,Dat is bij alle luchtwegvirussen een patroon, al kunnen we nog steeds niet he lemaal precies verklaren waarom het zo is.'' In het najaar, als corona aan een comeback wil beginnen, zijn alle ouderen en kwetsbaren die dat willen al gevaccineerd, en de andere volwassenen waarschijnlijk ook. ,,Ik verwacht daarom ook geen enorme coronagolven meer in de ziekenhuizen", stelt Bruijning. Maar kleine golven, dat kan wel. Want in het najaar zal niet heel Ne derland gevaccineerd zijn. Van het inenten van kinderen is bijvoor beeld nog geen sprake, en een min- derljeid van de volwassen Neder landers heeft geen trek in de coro- naprik. Bovendien zijn er in grq'te delen van de wereld veel ider vaccins beschikbaar, waardoor het virus op andere continenten kan blijven rondgaan en muteren. ,,Het is leuk dat we straks Europa en Noord-Amerika hebben gevaccineerd, maar de virusevolutie stopt niet voor de hele wereld is ingeënt of dat iedereen het virus heeft doorgemaakt", legt Snijder uit. „Daardoor heb je ook straks continu de in stroom van virusproblemen.'' Hoe groter de groep is die straks nog vatbaar is voor corona, des te groter de kans dat het vi rus in Nederland blijft circuleren. Uitbraken zullen weliswaar eerder 'doodlopen', omdat ze vroeger stuiten op mensen die immuun zijn. ,,Maar je zult nog wel plaatselijke kleinere uit braken zien door importgevallen'', zegt Fou- chier. ,,Bijvoorbeeld in christelijke dorpen in de Biblebelt of op andere plekken waar weinig mensen het vaccin hebben genomen." Ook in de ziekenhuizen zullen de gevolgen daarvan straks zichtbaar zijn. Als na de zomer blijkt dat de massale vaccinatie er niet voor zorgt dat het virus helemaal wegblijft uit ons land, zal het vooral één groep zijn die nog met corona op de ic's belandt, stelt Rottier. ,,De mensen die geen vaccin hebben genomen.'' Bij mensen die wel gevaccineerd zijn of die al corona hebben gehad, kan een ziekenhuisop name misschien af en toe nog gebeuren, denkt Fouchier. ,,100 procent garantie heb je niet, een klein deel zal nog ziek worden. Maar in de meeste gevallen zal die infectie mild verlopen.'' Een overgang met horten en stoten Ook na de zomer kan het coronavirus in Ne derland dus nog wel nieuwe ingangen vinden. Het zal de samenleving voor nieuwe vraag stukken plaatsen, verwachten de virologen. De eerste: hoeveel ziekte accepteer je in de nieuwe situatie, als het land weer goeddeels open is? Bruijning: „Het mooiste scenario is dat de vaccinatiegraad zo hoog is, dat het A virus wegblijft. Maar die garantie heb je echt niet. De ziekenhuizen zullen dit najaar waarschijnlijk niet meer vol liggen. Maar als je om die redenfiiet meer over hoeft te gaan tot V Hoe meer mensen ge vaccineerd zijn, des te kleiner de kans op grote uitbraken. foto anp Een proeffestival, eer der dit jaar. Misschien kan de festivalzomer deels doorgaan. foto anp strenge coronamaatregelen en het virus daar door relatief vrij laat rondgaan, kan dat wel an dere medische gevolgen hebben. Misschien lo pen er straks veel mensen rond met griep- klachten, of kunnen jonge mensen, vooral niet-gevaccineerden, te maken krijgen met Long Covid. Hoe ga je daarmee om? In verhou ding zullen er misschien meer kinderen opge nomen worden in het ziekenhuis. Je kunt je voorstellen dat je daardoor de discussie krijgt of je kinderen ook niet moet vaccineren.'' Ook een vraag, als blijkt dat het virus zich toch nog beperkt kan verspreiden: leg je dan nog gedragsregels op, en aan wie? ,,Juist niet- gevaccineerden zouden zich in die periode nog aan die regels moeten houden, want zij lo pen gevaar'', zegt Rottier. ,,Misschien komt de overheid voor hen tot een speciaal advies.'' Hoe dan ook zal het volk zich na het onwe zenlijke coronatijdperk weer massaal naar voetbalstadions, gebedshuizen, restaurants, cafés en concertzalen willen begeven. Het kan aanvankelijk leiden tot veel kleine en korte co- ronabrandhaardjes, verwachten de experts. Het zal ook de vraag met zich meebrengen of al die evenementen met testen gepaard moe ten gaan, en hoelang dan. ,,Een deel zal straks willen dat iedereen vooraf getest wordt, een ander deel zal vooral lekker zijn gang willen gaan zonder gezeur'', verwacht Snijder. ,,En daarbij, dat testen is best een kostenpost, hoe veel heb je daar voor over? Mensen zullen daar heel verschillend tegenaan kijken.'' Nog zoiets: vakanties. ,,Het kan nog best een tijd duren voor je weer zomaar naar elk land kunt reizen'', denkt Snijder. „Zonder testen en gedoe zal het sowieso niet snel gaan.'' De samenleving zoals die was voor corona, die hebben we dus niet zomaar terug. ,,Het ad vies om thuis te blijven bij klachten, dat zal bijvoorbeeld nog wel een tijd blijven gelden'', denkt Bruijning. ,,Afstandsregels houd je mis schien ook nog even, of bijvoorbeeld binnen wel en buiten niet. En het handen schudden zie ik ook niet snel terugkeren. Na de Spaanse griep in 1918 bleven veel gebruiken heel lang weg. Maar uiteindelijk keerden de mensen er wel weer terug.'' GO ZATERDAG 24 APRIL 2021 de experts zeggen het

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 65