Wetenschappers verwachten dat samenleving met horten 16 Volle ziekenhuizen, virusmutaties: je zou denken dat corona niet meer weggaat. Maar het gaat gebeuren. Hoe bang moeten we écht zijn voor mutanten? Wie liggen er dit najaar in de ziekenhuizen? Een vooruitblik op de rest van 2021, langs vier beargumenteerde voorspellingen. Vaccins De varianten MtS>\ virussen niet konden worden doorgegeven als iemand geen symptomen heeft, en daar heeft dit coronavirus ons ook mee verrast.'' Ze behouden hun waarde net als onze opgebouwde immuniteit Patricia Bruijning, CHRIS VAN MERSBERGEN Tot nu toe ging het alleen mis in sciencefictionfilms moleculaire virologie in Leiden. ,,We hebben nu de technieken om ze eindeloos te bestude ren, en in de media wordt er vervolgens uitge breid aandacht aan besteed. Daardoor bestaat ook de kans dat we het fenomeen overbelich ten.'' Als er dan toch mutaties plaatsvinden, is het voor een virus logischer om zich langzaam te ontwikkelen tot een infectie die besmettelij ker maar milder is, denken veel virologen. Snijder: ,,De boerenverstandbenadering die daarachter schuilgaat is dat virusvarianten die je veel zieker maken sneller uitdoven, omdat mensen die het krijgen ziek in een hoekje gaan zitten.'' Pandemieën uit het verleden die we nu ken nen als griepjes en verkoudheden, bleven in leven door steeds een beetje te veranderen, zo dat er elke winter mensen zijn die niet im muun zijn voor het virus. Zo gaat het met in fluenza (griep), dat volgens Fouchier zo eens in de drie jaar een echte verandering door maakt. Maar ook met vier coronavirussen die vóór de 20ste eeuw ontstonden, en die nog al tijd onder ons zijn. Wetenschappelijk gezien lijkt het aanneme lijk dat de virussen die deze stokoude corona- pandemieën veroorzaakten langzaam milder werden. Echter: voor 1900 bestond de virus wetenschap nog niet, er is daarom niets over vastgelegd. ,,En een virus beslist zelf helemaal niks'', zegt Snijder. ,,Het dobbert mee op de golven van de evolutie en verandert door toe val, waarbij sommige mutaties overleven/Wij kunnen wel proberen te bereden^eri welke ontwikkelingen logisch zijn, AteMfcs maar onze viruskennis is getyoon 'KÊÊI nog beperkt. Men dacht voor2bao OBPw ook zeker te weten dat luchtweg# Eric Snijder. Peter Rottier. Misschien wordt de Braziliaanse variant straks in Nederland wel dominant in plaats van de Britse, wie zal het zeggen. Misschien gaat die twijfelachtige eer wel naar een nieuwe mu tant, en heel misschien is die mutant ongrijp baarder dan de varianten die we al kennen. Maar het ultieme rampscenario, dat er een variant komt die al onze ingekochte vaccins en de immuniteit van naar schatting inmiddels 3 miljoen Nederlanders die corona hebben ge had waardeloos maakt, is dus zeer onwaar schijnlijk, verwachten de deskundigen. Bij sommige mutanten, met name de Zuid- Afrikaanse, is de effectiviteit van de meeste vaccins 'ietsje minder', zo'n 5 tot 10 procent, zegt Peter Rottier, emeritus hoogleraar virolo gie in Utrecht. ,,Maar ze bieden nog steeds re delijk goede bescherming.'' Een logische conclusie: als het virus lichtjes van aard verandert, worden de vaccins ietsjes minder effectief, en is de immuniteit van ie mand die eerder corona had dus een beetje la ger. ,,Maar ook dan zul je waarschijnlijk zien dat vaccins of natuurlijke immuniteit ervoor zorgen dat de meeste mensen niet meer ern stig ziek worden'', verwacht Patricia Bruij ning, kinderarts-epidemioloog aan het UMC Utrecht. Hoe lang bescherming door het vaccin of een infectie aanhoudt is nog niet bekend. Sommige virologen, zoals Fouchier, verwach ten dat die langdurigis-tot wel enkele jaren. Zeker is hetnogmetTomdat we het virus pas Ze boezemen ons angst in, de nieuwe virus varianten. De Britse is volgens veel weten schappers besmettelijker dan de oorspronke lijke Wuhan-variant, de Braziliaanse zou zor gen voor veel herbesmettingen bij mensen die al corona hebben gehad, en de Zuid-Afri kaanse heeft dan weer lak aan de ontwik kelde vaccins, is de vrees. En dan heb je nog de Filipijnse variant, de Bretonse, de Califor- nische Moeten we ons na een traumatisch jaar vol lockdowns voorbereiden op nieuwe corona- golven die ons weer dezelfde of misschien wel meer ellende gaan brengen? Vanuit weten schappelijke hoek klinkt geruststelling. ,,Ik acht het zeer onwaarschijnlijk dat het virus binnen een paar jaar enorm verandert'', zegt bijvoorbeeld de Rotterdamse hoogleraar mo leculaire virologie Ron Fouchier. ,,Waarom? Omdat we zulke grote mutaties in de regel niet zien. Een virus kan niet zomaar totaal ver anderen. De enige plek waar je het ziet gebeu ren, is in sciencefictionfilms.'' Wat Fouchier zegt, wordt bevestigd door an dere virologen, én door het verleden. Geen van de historische epidemieën die bestudeerd zijn, ontwikkelde zich halverwege tot een va riant die mensen veel zieker maakte of veel dodelijker was. „Het punt is ook dat wat nu een variant wordt genoemd, vroeger niet als zodanig werd herkend", zegt Eric Snijder, hoogleraar Ron Fouchier. Hoe dan ook lijkt het aannemelijk dat het coronavirus in Nederland door het mooiere weer snel aan een terug tocht begint, en dat het toedie nen van miljoenen vaccinaties ZATERDAG 24 APRIL 2021 GO Het wordt écht beter,

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 64