Onder politici Na een vechtweek is nieuw kabinet nog verder weg 'fa U ■V Israëli's moesten in twee jaar tijd vier keer stemmen. Partijen verketterden elkaar net zo hard als hier m Van boven af: Flo- rentino Perez, Joan Laporta, Andrea Ag nelli en Roman Abra- movitsj. Vier van de clubpresidenten die van plan waren de Champions League op te blazen. ook vooral voor het geld in het voetbal en sloten zich dus aan bij de Amerikaanse-Pérez-Agnelli al liantie voor de Super League. Dat was de harde kern. Maar de Super League had tevens een zachte onderbuik: de andere eige naars. Net als Agnelli is Miguel Angel Gil Marin van Atlético Ma drid een erfgenaam die een slimme zakenman wil zijn. Hij kreeg de club van zijn vader, Jesüs Gil y Gil, zo'n typische jaren-80- narcist. Miguel is stil, bescheiden. In Vicente Calderón, het oude At- lético-stadion, werkte hij in een klein kamertje, enkele deuren van het reusachtige kantoor waar zijn vader vroeger zat. Miguel dacht: de Super League is goede business. Maar het verschil met John Henry is dat Miguel niet op 5000 kilometer van zijn club woont: hij heeft een boerderij even buiten Madrid waar zijn ge zin paarden en stieren fokt. Daar wil hij zijn hele leven blijven. Als Madrilenen boos zijn, krijgt hij dat op een bepaalde dag op zijn bord. De ultra's van Atlético weten waar hij woont. Het geld van de Super League is voor hem het gedoe niet waard. Dinsdag stapte Atléti eruit. De groep 'sjeiks en oligarchen' had een hele andere insteek. Zij vonden de Super League nooit zo interessant, want zij zitten niet voor het geld in het voetbal. De ko ninklijke familie van Abu Dhabi (eigenaren van Manchester City), de Russische oligarch Roman Abramovitsj (Chelsea) en de heer sers van Qatar (eigenaren van PSG) zijn miljardairs uit de olie en het gas. Die hoeven geen miljoe nen in het voetbal te verdienen. Integendeel, ze willen geld m de sport steken: uit ijdelheid, verve ling en om vrienden te maken in Europa. Deze week merkten ze: met de Super League maak je al leen maar vijanden. City en Chel sea waren dinsdagavond de eer sten die eruit stapten. De Qatari van PSG waren slimmer: die wa ren niet eens ingestapt. Barcelona was verdeeld. Mijn boek over de club verschijnt in au gustus, ik heb er voor en tijdens de pandemie veel rondgelopen, en ik zag de financiële paniek in de ge zichten van de clubbestuurders. Bar^a heeft meer dan een miljard euro schulden. De club kan het sa laris van Messi (zo'n 125 miljoen euro per jaar) niet meer betalen. Vandaar dat de Super League aan lokkelijk klonk. Maar Barcelona is geen bedrijf. Het is vooral de grootste democra tie in het voetbal. Elke Bar^a-presi- dent wil eerst de socios (leden) blij maken; geld is minder belang rijk. Toen deze week duidelijk werd dat de socios niet blij werden van de Super League, krabbelde president Joan Laporta meteen te rug. Laporta is een charismatische politicus, geen zakenman. Dit zijn de mannen achter het Super League-debacle. Van afstand denk je misschien: het zijn demo nische zakenlui die denken als re kenmachines. Van dichtbij ziet het er een stuk minder imponerend uit. Politiek verslaggever Hans van Soest schrijft elke week over wat er speelt in Den Haag. Deze week: hoe Nederland Israël achterna dreigt te gaan. 1 if nformateur Herman Tjeenk Willink zal zich afvragen waar hij aan begonnen is. Premier Mark Rutte zei woensdagavond nog optimistisch dat er 'uitein delijk altijd een kabinet komt'. Maar Tjeenk Willink kan slechts concluderen dat het onderling wantrouwen tussen partijen al leen maar groeit. Deze week kwam een werkbare meerderheid in de Tweede Kamer verder uit zicht. RTL Nieuws ci teerde uit notulen van de minister raad waaruit zou blijken dat het ka binet moedwillig informatie ach terhield voor de Tweede Kamer in de toeslagenaffaire. Nog voor het kabinet zijn kant van het verhaal kon doen, trokken bijvoorbeeld SP en PvdA al hun conclusies. Waar PVV-leider Geert Wilders nog een slag om de arm hield en zei 'als dit waar is, ddn hebben we een probleem', concludeerde PvdA-Kamerlid Henk Nijboer dat het kabinet 'bezig is geweest volksvertegenwoordigers onder de duim te houden'. En SP-leider Li lian Marijnissen wist zeker dat Rutte 'weer had gelogen'. VVD en D66 hadden stiekem nog de hoop dat de PvdA met hen zou willen samenwerken. Maar die hoop is vervlogen toen PvdA- leider Lilianne Ploumen herhaalde dat 'Rutte nog steeds het pro bleem is'. ,,De PvdA heeft blijkbaar nog steeds niet in de gaten dat de verkiezingen al voorbij zijn'', ver zuchtte een Kamerlid. En het probleem is inmiddels niet meer alleen de vertrouwens crisis rond Rutte. Na woensdag is voor al die partijen die niet meer met hem willen samenwerken las tig vol te houden dat alleen de VVD-leider verantwoordelijk is voor een politieke cultuur waarin 'de waarheid pas een optie is als kritische journalisten ermee voor de dag komen' (dixit Marijnissen). Zo deed de eerste reactie van D66- leider Sigrid Kaag erg denken aan Ruttes veel geciteerde uitspraak dat hij ergens 'geen actieve herin neringen aan had'. ,,Ik weet niet of ik bij die bewuste ministerraad aanwezig was'', zei Kaag. ,,Mis- schien was ik in Niger.'' Daar zat ze in november 2019 overigens niet. En dan is er nog het CDA. Leider Wopke Hoekstra houdt al een tijdje de boot af in de formatie. Volgens een hooggeplaatste CDA'er speelt mee dat zijn popu laire nummer 2 Pieter Omtzigt al intern zou hebben laten weten het niet geloofwaardig te vinden als zijn partij weer met Rutte in zee gaat. De hoop dat het vertrouwen kan worden hersteld met voorstellen om de Tweede Kamer meer in vloed en controle te geven op het kabinetsbeleid, zoals Omtzigt on der andere wil, lijkt na deze week ook ijdel. Als het Hoekstra al niet lukte om hem in de toeslagenaf faire te 'sensibiliseren', zoals RTL deze week citeerde, waarom zou het hem dan nu wel lukken Omt- zigts oordeel over samenwerking met Rutte bij te stellen? De relatie tussen de twee oogde al niet solide in de campagne. Andere partijen vrezen dat de christendemocraten intern zullen scheuren. In het CDA vragen sommige Ka merleden zich af: krijgt Wilders gelijk? De PVV-leider zei twee we ken na de verkiezingen al dat een nieuwe stembusgang de enige op lossing is. Waar dat toe kan leiden, zien we in Israël. De Israëli's moesten in twee jaar tijd vier keer naar de stembus. Partijen verketteren el kaar daar net zo hard als hier. Twee keer kwamen er nieuwe verkie zingen omdat de formatie vastliep. Een keer besloot premier Netan yahu een regering te vormen met zijn rivaal die eerder zijn aftreden eiste. Het klapte snel uiteen. Sinds de laatste verkiezing is er nog geen nieuw kabinet. Rutte rekent er op dat hier geen nieuwe verkiezingen komen. Im mers: nieuwe verkiezingen lossen niks op, daarna moet je toch weer met elkaar verder. Volgens peilin gen zouden de verhoudingen daarna niet veranderen. En uit on derzoek van EenVandaag bleek eerder dat alleen de achterbannen van PVV, Forum voor Democratie en SP voor nieuwe verkiezingen voelen. Maar vooralsnog is er geen zicht op een nieuw kabinet. Verre van. Wel kijkt Rutte ineens met meer liefde naar GroenLinks. Die partij lijkt minder radicaal dan bijvoor beeld de PvdA. GroenLinks-leider Jesse Klaver voelde aanvankelijk ook niets voor een motie van wan trouwen tegen Rutte. En toen Een Vandaag dinsdag een onderzoek presen teerde waaruit blijkt dat zijn achterban het prima zou vinden om zonder een andere linkse partij in een ka binet te stappen, zei Klaver dat hij 'het onderzoek niet kende'. Als Rutte zo'n ont wijkend antwoord had gegeven, was hij niet ge loofd. GO ZATERDAG 24 APRIL 2021 FOTO'S DIVERSE BRONNEN VIA AFP H I

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 63