Super League stort in als een plumpudding Wat had de Super League moeten worden? Het is het oude verhaal van de leider die van zijn volk is vervreemd De Super League is binnen enkele dagen om zeep geholpen. Verslaggever Simon Kuper legt uit dat de leiders van de rijkste clubs van Europa minder imposant zijn dan we denken. 14 der mee naar het Real Madrid-sta- dion. Toen hij vijftig jaar later voorzitter werd, hing hij een groepsfoto van zijn galactico-ster- ren boven zijn bed. Freud zou er van gesmuld hebben. Pérez dacht: 'Ik ben de onbe twiste baas van Madrid, de fans volgen mij gewoon naar de Super League.' Het is het oude verhaal van de leider in zijn paleis die zich met de jaren van het volk ver vreemdt. Het kwam in Pérez en de anderen niet op om even bij sup- portersgroepen, journalisten of politici te informeren. Clubeige naren kijken namelijk op die men sen neer. Als je een van de meest geliefde instituten van Europa leidt, dan ga je al gauw op anderen neerkijken. Agnelli dankt zijn macht puur aan zijn achternaam: zijn grootva der Edoardo werd in 1923 presi dent van Juve. De kleinzoon is een vriendelijke gast die dolgraag een slimme zakenman wil zijn, maar hij is gewoon een erfgenaam. Om dat iedereen altijd bij een Agnelli slijmt, is hij zichzelf gaan over schatten. Tijdens het bekokstoven van de Super League had hij te vens een hoge functie bij de oppo sitie, de Europese voetbalbond UEFA, en hij dacht: 'Ik leid die mensen daar wel eventjes om de tuin.' Dat viel tegen. Toen het nieuws van de Super League bekend werd, tweette zijn Nederlandse UEFA- collega Michael van Praag: 'Mijn medebestuurslid Agnelli is ont maskerd als een ordinaire leuge naar, bedrieger en verrader.' De meeste fans waren nóg negatiever. Als je mensen wilt manipuleren, moet je slim zijn. Maar net zoals olie onderdeel is van de olieindu strie, is stupiditeit onderdeel van de voetbalindustrie. De kamers van de macht zitten vol met erfge namen, ex-voetballers, en maatjes van; allemaal types die niet op in telligentie zijn geselecteerd. Om dat alleen blanke mannen in aan merking komen voor topfuncties in de voetballerij, is de talentenvij ver sowieso niet groot. De Britse Spurs-voorzitter Da niel Levy en Internazionale-presi- dent Steven Zhang (29-jarige zoon van een Chinese miljardair) zitten De plannen voor de Europese Su per League kwamen op zondag naar buiten. Dinsdag was het idee al dood. Je kijkt naar de implosie en je denkt, 'Waarom zoveel ama teurisme? De grootste voetbal clubs worden toch niet geleid door idioten?' Nou, de waarheid is dat het voetbal niet de snuggerste be drijfssector is. Ik schrijf er al 25 jaar over voor mijn krant, de Financial Times. Veel van de clubeigenaren achter dit project ken ik uit inter views, voetbalconferenties, mail wisselingen en in één geval als on betaalde informele adviseur. De meesten van hen zijn be leefde, hoogopgeleide mannen in smaakvolle, dure pakken. Anders dan de dictatoriale clubpresiden ten uit de jaren 80, zijn het geen tetterende narcisten. Voetbalbon zen komen niet meer met koffers bankbiljetten aanzetten, maar met bankgaranties. Ze beschouwen zichzelf als serieuze zakenlui, die toevallig in de volkssport zitten en niet bijvoorbeeld in de farmaceu tica. Hoe kan het dan dat zij zó hebben geblunderd? Om dat te be grijpen moet je de mannen achter de Super League in drie groepen verdelen: de Amerikanen, de oli garchen en sjeiks, en de Europea nen die dachten dat ze geniale za kenlui waren. Vier van de twaalf clubeigena ren achter de Super League zijn Amerikanen: John Henry van Liverpool, Stan Kroenke van Arse nal, de familie Glazer van Man chester United, en Paul Singer, de financier achter AC Milan. Het zijn geen voetbalfans. Drie van hen be zitten Amerikaanse sportclubs (Henry is eigenaar van honkbal club Boston Red Sox), en ze be schouwen sport als een ordinaire business waar het doel is geld te verdienen. Samen met de Ameri kaanse bank J.P. Morgan Chase be sloten ze: we maken van voetbal een soort NFL (National Football League, red.), een gesloten compe titie met alleen grote clubs. Ze wisten dat Europese voetbalfans sentimenteler denken, maar dat kon deze mannen weinig schelen. Ze wonen in goedbewaakte land huizen in de VS, komen zelden of nooit bij hun clubs en kijken vooral naar de cijfers. Handlangers Hun belangrijkste Europese hand langers waren Florentino Pérez van Real Madrid en Andrea Ag nelli van Juventus. Beide mannen zijn echte fans. Agnelli liet me een keer een tekening zien die hij als negenjarige in 1985 had gemaakt, nadat Juve met een penalty de Eu ropa Cupfinale had gewonnen: een bal die het doel in vliegt, on der de tekst, 'Juventus je bent een koningin'. Het was het jongetje ontgaan dat er die middag in het Brusselse Heizelstadion 39 Juve- fans dood werden gedrukt tijdens hun vlucht voor Liverpool-hooli gans. Pérez ging als kind in de jaren 50 aan de hand van zijn geliefde va- ZATERDAG 24 APRIL 2021 GO Lionel Messi van Barcelona in duel met Matthijs de Ligt van Juventus. Het had een affiche kun nen zijn van de Super League. Maar dat plan ging in rook Op. FOTO GETTY Vier Spaanse, Italiaanse en Engelse voetbalclubs lanceerden het idee van de Europese Super League. Het idee is af komstig uit de Verenigde Staten, waar bijvoorbeeld de NBA (basketbal) een afgesloten competitie is van de grootste clubs en de grootste merken. In de Super League zouden nog enkele andere top clubs uit Duitsland of Frankrijk worden toege laten en zou een klein clubje per jaar worden uitgenodigd. Doel van de clubs was om net als in de VS met onbeperkte televisiebudgetten en strakke marketing een onderlinge competitie te organiseren. Geblunder van rijke amateurs

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 62