'Maxima zette zich als puber af tegen haar moeder, zoals het 12 stad, mediterraan in Zuid-Ame- rika, verruilen voor zo'n bleek volk aan een grijze Noordzee. Haar vriendinnen zeiden: totaal niet. Ze past daar perfect. Toen ze naar Nederland kwam was ze opeens niet meer te groot, wat ze in Argentinië van jongs af aan was geweest. Hier had ze een lange man naast zich, de meeste man nen in Buenos Aires zijn kleiner dan zij. ,,Ze viel ook op allerlei andere manieren op haar plek. Maxima is opgegroeid met de nodige ambitie. Dat had haar vader ook en ze lijkt erg op hem. Haar ouders hebben haar ook grootgebracht met het idee: je moet maatschappelijke be tekenis hebben. Die drive had ze altijd. Als je in Argentinië in die tijd betekenis wilde hebben met je studie, dan moest je de economie doorgronden. En als je dan jaren later in een ander land komt en je voegt in in het koningshuis, dan heb je vanzelf betekenis. Dat is niet iets wat ze eerder had be dacht.'' Lacht: ,,Zo extreem hoefde het nou ook weer niet.'' U schrijft logischerwijs veel over Maxima's vader, die onderminis ter van Landbouw was tijdens het Videla-regime. Het gevaar van een aanslag op haar gezin en de permanente beveiliging zorgde voor veel stress bij Maxi ma's moeder Marfa Pame, wat zich uitte in een vrij Spartaanse opvoeding van haar kinderen. „Vriendinnen van Maxima zeiden: mijn eigen moeder was streng, maar Maria Pame was nog een stukje strenger. Over alles in het le ven van haar kinderen had zij dui delijke opvattingen. Maxima zette zich als puber af tegen haar moe der, zoals dat ook hoort. Alleen had zij nogal veel om zich tegen af te zetten.'' ,Op het moment dat Maxima haar eigen keuzes kon maken en zich los ging maken van haar ouders, kwam het helemaal goed. Toen had ze die orde van Maria Pame ook voor een groot deel verinner lijkt. Zoals een beugel je tanden rechtzet, zo werd haar karakter ge vormd door haar moeder, die trou wens ook liefdevol en ondersteu nend aanwezig was.'' ,,Is dat zo?'' ,,Dat reële beeld vind ik ook be langrijk. Wat mij vanaf de eerste dag in Argentinië duidelijk werd gemaakt, door iedereen die de fa milie kent, is dat Jorge Zorreguieta een buitengewoon geliefde en ai- Privé: Gehuwd met diplo maat en voormalig PvdA- kamerlid Jeroen de Lange, moeder van Abel, Dana en Loïc. Paspoort Privé: Gehuwd met koning Willem-Alexander, moeder van de prinsessen Amalia (17), Alexia (15) en Ariane (14). mabele man was. Ambitieus, een geboren diplomaat. Iedereen was dol op die man. Vriendinnen van Maxima zeiden: ik heb nooit een beter huwelijk gezien dan dat van Jorge en Maria Pame, dat is voor mij nog steeds het ideaalbeeld. Bij de Zorreguieta's thuis was het prettig, vrolijk, gezellig en leven dig. Maxima was dol op Jorge Zor- reguieta. Collega's zeiden: 'Ze ado reerde haar vader'.'' ,,Omdat er twee kanten zijn. In Nederland is toch een stereotiep beeld ontstaan, van een Zuid- Amerikaanse caudillo (dictatoriale leider, red) die over lijken zou gaan. Dat klopt niet. Ik wil in het boek laten zien hoe zijn ambitie, zijn loopbaan, zijn loyaliteit aan de groep waarin hij groot werd, hem voerden naar deelname aan een misdadig regime. Ik geloof niet dat ik daarin verdedigend ben.'' U schrijft ook over eerdere lief desrelaties van Maxima. Zo is daar haar vriendje Maximo... Lachend: ,,Terwijl die namen dus niet vaak voorkomen in Argenti nië.'' ,,Tiziano is een dandy, die ook wel uitging met fotomodellen. Maxima studeert nog en werkt bij de bank. Ze is dol op Tiziano, maar lonkt al haar hele leven naar het buiten land. Dat trekt aan haar als een magneet. Tiziano komt uit een Ita liaanse familie die handelt in es pressoapparaten uit Milaan. Hij wil dicht bij zijn moeder in de buurt wonen, is dik met zijn zussen. Ik denk dat Maxima voorvoelde - maar dat veronderstel ik, want ik heb haar dus niet gesproken - dat als zij in Buenos Aires zou blijven, in die bovenklasse zou trouwen, met een echte Italiaan, dat zij toch ook in die traditionele rol terecht zou komen van de vrouw-van. Ter wijl: ze heeft het bloed van een conquistadora, die er op uit wil, de wereld wil ontdekken en wil zien: hoe ver kan ik komen? Ze wilde en ging naar New York en liet het vriendje van wie ze hield achter, ondanks zijn huwelijksaanzoek. Daar was zij zelf heel verdrietig over, Tiziano was er kapot van.'' ,,Het materiaal dat ik in Argentinië ophaalde - echte verhalen vol kleine, dagelijkse details - dat is me in Nederland nog onvoldoende ge lukt. Zelfs mensen uit de inner cir cle die van Maxima en Willem- Alexander met mij mogen praten, zijn nog op hun hoede. Ik hoop dat mensen aan dit boek aflezen dat ik integer te werk ga en totaal niet op sensatie uit ben.'' Paspoort DAG XX MAAND 20XX WW VERVOLG VAN PAGINA 11 Het kwam goed, u schrijft dat Maxima zelfs een nieuwe wo ning voor haar moeder in Bue nos Aires betaalde, na het over lijden van haar vader. U werpt ook een ander licht op haar vader U maakt hem sympathieker, want in Nederland heerst toch het beeld van een halve oorlogs misdadiger. Marcia Luyten Geboren: 29 mei 1971 in Wijnandsrade Loopbaan: Gaat na studies bedrijfseconomie en cul tuur- en wetenschapsstu dies naar het zogeheten di- plomatenklasje van het mi nisterie van Buitenlandse Zaken en wordt ambtenaar op dat departement. Gaat daarna als journalist aan de slag. Presenteert tussen 2012 en 2018 het politieke televisieprogramma Buiten hof, schrijft de boeken Dag Afrika en Het geluk van Limburg. Maxima Geboren: 17 mei 1971 in Buenos Aires Loopbaan: Gaat na haar studie economie aan de slag in het financiële hart van New York. Ontmoet in 1999 prins Willem-Alexan- der. De verloving met hem wordt op 30 maart 2001 bekendgemaakt. Door haar huwelijk wordt ze in 2002 prinses der Nederlanden en na de troonswisseling in 2013 koningin, al is dat geen officiële titel. Is speci ale pleitbezorger van de secretaris-generaal van de Verenigde Naties voor in clusieve financiering voor ontwikkeling. Waarom vindt u het belangrijk om dat beeld te nuanceren? en daarna de serieuze relatie met ene Tiziano, die haar zelfs vergeefs een huwelijksaanzoek doet. U wilde eerst geen biografie over Maxima schrijven, nu werkt u zelfs aan deel twee. Moederland, van Marcia Luyten. De Bezige Bij. Prijs: 26,99 euro.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 60