II 5 Gemeente mag kerk sluiten Natuurlijk heb ik af en toe iets lelijks gezegd, als er weer wat tegenzat. Maar je moet door Het is een gevoelig onderwerp F-35's van Defensie alweer de lucht in De F-35's die zijn gestatio neerd op Vliegbasis Leeuwar den mogen weer vliegen. Bij de motoren werd slijtage ont dekt en daarom besloot De fensie ze aan de grond te hou den, meldde het ministerie donderdag. De slijtage was mogelijk veroorzaakt door op vliegend gruis. Na overleg met de motorfabrikant zijn extra maatregelen genomen en mogen de vliegtuigen weer de lucht in, twitterde Vlieg basis Leeuwarden gisteren. dat mensen op termijn een uitnodi ging krijgen voor een jaarlijkse her- haalprik, net als bij griep. Dat ligt eraan hoe lang de vaccins bescher men, en in welke mate het virus ver andert.'' Gemeenten krijgen de be voegdheid kerken, moskeeën en andere levensbeschouwe lijke gebouwen tien dagen te sluiten, als zich daar veel co ronabesmettingen voordoen. Het kabinet neemt een advies van de Raad van State over, meldt minister Hugo de Jonge (Volksgezondheid) Het kabinet wil bij wet vast leggen dat gemeenten bij voorbeeld bedrijven, winkels en horecagelegenheden tien dagen mogen sluiten. Het wilde aanvankelijk levensbe schouwelijke gebouwen daar van uitsluiten, in verband met het grondwettelijke recht op godsdienstvrijheid. De Raad van State wees erop dat de wet bedoeld is te voorkomen dat lokale brandhaarden van het coronavirus een ernstig ge vaar gaan vormen voor de volksgezondheid. ,,Dat uit gangspunt zou ook moeten gelden wanneer de bron van het ernstige risico een 'le vensbeschouwelijk gebouw' is.'' Het kabinet neemt dat over, maar: ,,Het beginsel van scheiding van kerk en staat maakt wel dat de regering te rughoudendheid past'', aldus De Jonge. Moderna Pfizer xmino9 den aangehaakt, net als logistieke ex perts en Nederlandse bedrijven met veel kennis op dat gebied. Bovendien lopen er hier bij het RIVM heel veel mensen rond die de vaccinatiecam pagne rond de Mexicaanse griep heb ben gedaan. Er lijkt het idee te leven dat het RIVM in splendid isolation, zonder veel ervaring aan de klus is begonnen. Zo van: 'Goh, hoe zullen we dit eens gaan aanpakken?' Echt grote onzin.'' ,,Weet je, het is net als met kinderen: of je wordt gek, of je wordt flexibel. Ik heb thuis vier jongens. Als je wil dat het precies loopt zoals je zelf wil, dan wordt het knap ingewikkeld. Dat was met het vaccineren ook zo. Natuurlijk heb ik af en toe iets lelijks gezegd, als er weer wat tegenzat. Maar je hebt je ertoe te verhouden en je moet door, en wel zo snel mogelijk. Zo simpel is het.'' GRUBBENVORST Meisje dood na aanrijding 'Werkvrij' in Rusland Solidair met Tsjechië zaterdag 24 april 2021 ACP-voorzitter Gerrit van de Kamp vindt dat onafhankelijk onderzoek nodig is naar de dure reizen die politiechef Henk Bril gemaakt zou hebben. DEN HAAG Er is veel kritiek op de vaccinatie campagne geweest. Zo was er het verwijt dat het RIVM de logistieke kennis mist voor zo'n mega-opera- tie. Er werd gesuggereerd dat De fensie de regie moest overnemen. ,,Dat vind ik echt onzin, dus daar heb ik me ook niet heel veel van aange trokken. Defensie is al heel lang gele- DEN HAAG ZM026 EN149:200L+M.-2009 FFP2 NR C 2163 De vaccinatiebereidheid bij Pfizer en Moderna lijkt hoger dan bij AstraZeneca. Deze week werd de eerste prik gezet met het Janssen-vaccin. foto's anp, reuters, epa Intussen bedacht politiek Den Haag elke week wel weer een nieuwe doelgroep die voorrang verdiende bij de vaccinatie. Al die relatief kleine doelgroepen maken de uitvoering van de campagne juist veel moeilijker, toch? ,,Ja, zeker. Van sommige groe pen kun je makkelijk begrij pen dat ze apart zijn gezet, bij andere is dat wat inge wikkelder. Maar uitein delijk zijn het politieke besluiten. Wij moeten het uitvoeren, al heb ben we natuurlijk wel een adviserende rol.'' Het verwerken van alle tegenslagen en onverwachte wen dingen, bent u daar handiger in gewor den? MUZIEK Roel van Velzen (rechts) was gisteren op bezoek bij patiën tjes in het Sophia Kinderziekenhuis in Rotterdam. De singer- songwriter wordt naamgever van de Muziekids Pop-up Stu dio, waar kinderen afleiding kunnen zoeken. foto brunopress Een 9-jarig meisje is donderdag avond in het zie kenhuis overleden nadat zij een dag eerder gewond was geraakt bij een aanrijding in Grubbenvorst. Het meisje stak woensdag rond 19.00 uur de straat over toen ze werd geraakt door een personenauto. Ze werd met een am bulance naar het ziekenhuis ver voerd. MOSKOU Rusland voert van 1 tot en met 10 mei een 'werkvrije peri ode' in om een ver dere toename van het aantal corona besmettingen te voorkomen. Presi dent Vladimir Poe- tin maakte dat gis teren bekend. VILNIUS Litouwen, Letland en Estland wijzen in totaal vier Rus sische diplomaten uit als teken van solidariteit met Tsjechië. De rege ring in Praag wees achttien Russische diplomaten de deur omdat twee Russische spion nen achter een fatale explosie in een munitiedepot in 2014 zouden zit ten. Tsjechië vroeg EU-landen het zelfde te doen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 5