'Ze is opgegroeid met de nodige ambitie' In Moederland, het eerste deel van een tweeluik over koningin Maxima, schetst auteur Marcia Luyten het portret van de jonge vrouw die later vorstin werd. 'Haar karakter werd gevormd door haar moeder'. 'Ze wilde en ging naar New York en liet de vriend die van haar hield achter' 11 arcia Luyten be dankte aanvankelijk voor de eer, toen uit geverij De Bezige Bij haar benaderde voor de biografie van ko ningin Maxima. Zo veel had ze niet met het koningshuis en Luyten zag niet in hoe ze toegang kon krijgen tot primaire bronnen rond het ko ningspaar. Vijfjaar later - een maand voor Maxima's 50ste verjaardag - levert Luyten haar eerste boek over Maxima af. Moederland handelt over de Argentijnse jaren van de vorstin. Aan het vervolgdeel Vaderland, over Maxima's leven in Nederland, werkt ze nu. Luyten: ,,De uitgever vond echt dat dit boek door een generatiege noot geschreven moest worden, met enigszins dezelfde parame ters in haar leven.'' Net als Maxima is Luyten eco noom, beide vrouwen delen mei 1971 als geboortemaand, hebben lange tijd in het buitenland ge woond en werden op twee ver schillende halfronden gevormd door de jaren 80. ,,Als ik in het boek schrijf dat Maxima in Buenos Aires uitging naar New York City, een grote disco waar popmuziek gedraaid werd, sta ik zelf weer in Studio 54 in Heerlen. Daar ging ik zelf heen, ook zo'n disco in New Yorkse sferen. Maar Maxima ver keerde ook wel in clubs in under- groundsferen, met muziek van The Cure en U2. Dat deden wij óók, dan gingen wij naar Femina. Ik herken dat wisselen tussen die stromingen feilloos, tussen de pop en de new wave. Een vriendin van Maxima noemt dit trouwens new romantic in het boek.'' Een vriendin. Specifieker kan Luyten niet worden, want met de 132 bronnen die ze in Argentinië, New York en Nederland sprak, maakte ze de afspraak dat ze op achtergrondbasis praatten en dus niet met naam en toenaam geci teerd worden. ,,Van de Rijksvoorlichtings dienst kreeg ik een verklaring van geen bezwaar. Buiten de leden van het Koninklijk Huis (Maxima, Willem-Alexander, hun dochters, Beatrix, Constantijn, Laurentien, Margriet en Pieter van Vollenho ven, red.), wier uitspraken onder de ministeriële verantwoordelijk- heid vallen, kon iedereen vrijuit met mij spreken. Alle bronnen die ik benaderde heb ik dat laten we ten, maar allemaal hebben ze eerst navraag gedaan bij Maxima zelf, of bij de Rijksvoorlichtings dienst, of mijn verhaal wel klopte. Dat begrijp ik heel goed. Echte in timi van de koninklijke familie praten immers niet met de pers.'' ,,Nee, dat kun je niet nagaan en dat spijt mij. Want ik had heel graag mijn bronnen echt op tafel gelegd, omdat ik echt unieke toe gang heb gehad. Dat is niet iets om mij voor te schamen, eerder om mee te pronken.'' ,,Tot op het laatste moment. Ik heb vier jaar gedubd over hoe ik dit moest doen. Een niet-geanno- teerde biografie heeft minder ge zag, en dat is in een tijd van fake news steeds zwaarder gaan we gen. En ik stop hier zo veel tijd, werk en energie in, ik doe dit zo consciëntieus, dat ik gewoon een optimaal product heb willen afle veren. Mét gezag. Lange tijd heb ik erop gekoerst een lijst met de na men van mijn bronnen in alfabe tische volgorde in het boek op te nemen. Sterker, die lijst was al op gemaakt en klaar om naar de zet ter te gaan. Toen bleek toch dat een paar cruciale bronnen dat niet wilden. Tegelijkertijd: als je het boek leest, kun je wel een beetje gissen waar de informatie van daan komt. En bij de uitgeverij heb ik het volledige notenappa raat gedeponeerd, dat in een uit zonderlijk geval van onduidelijk heid kan worden ingezien.'' ,,Eén van de vragen waarmee ik drie keer naar Argentinië reisde was: hoe is het mogelijk dat ie mand uit zo'n andere cultuur, met zo'n ogenschijnlijk gemak en zichtbaar plezier zo'n heel moei lijke rol vervult? En een veron derstelling die ik meenam was: zij moet Buenos Aires toch enorm missen? Zo'n flamboyante GO ZATERDAG 24 APRIL 2021 Buenos Aires was te klein voor Maxima JEROEN SCHMALE MARCIA LUYTEN Toch weet ik nu niet of u wijlen Jorge Zorreguieta, Maxima's vader, nog heeft gesproken. Dat moet dan een zwaar di lemma zijn geweest, om ze niet te noemen. Uw bronnen schetsen vooral het beeld van een meisje van wie de status te groot was voor Argentijnse begrippen. LEES VERDER OP PAGINA 12

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 59