Saskia Noort Lange neuzen en dedain voor het volk Zo doen zij dat Fransen lijven Amsterdam' in, om de albatros te redden VEEL GEDEELD Twee stukken zeebodem zo groot als drie keer ons land kregen de Fransen erbij 10 'Ik ben de mooiste!' Saskia Noort schrijft op deze plek wekelijks over nieuws dat haar raakt. Er zijn zoveel dingen waarvan ik wilde dat ik er geen actieve herin nering aan had. Een busseltje saaie dates, een paar giftige relaties, een stuk of wat voedselvergiftigingen op tropische locaties, enkele dronken ruzies, een verkrachting, de leugens die ik om bestwil heb verteld, enkele recensies, de keer dat er een toiletrol achter me aan de trap af stuiterde waarvan het papier nog in mijn panty zat, evenals mijn rokje. Alle perikelen rondom mijn scheiding, de pijn tijdens en ook na mijn bevallingen, de teleurstelling in een dozijn mensen die ik eerst hoog achtte, een Photoshopfail in deze krant van ondergetekende in galajurk naast een afgebrand vluchtelingenkamp op Lesbos. Ik zou ook graag geen ac tieve herinnering hebben aan een jaar lang eindeloos gepruts omtrent co rona, aan 925 miljoen voor random Fieldlab-evenementen, het moederhart Nadia Duinker die haar kinderen een regering als die van Wit-Rusland gunt, de dreigende code zwart op de ic, het oprukken van Indiase en Braziliaanse varianten waar geen vaccin tegenop gewassen is, aan de persconferenties die steeds meer weg hebben van de schoolmeesterpreken die je vroeger in groep 1 kreeg, of aan het hele afgelopen jaar dat een grote Groundhog Day is, inclu sief politieke schandalen. Maar helaas. Mijn herinneringen zijn zo actief dat ze me wakker houden en veel te vroeg doen ontwaken. Wat een zooitje. Hoe moet het verder? Wat kan ik doen? Mijn arme kinderen. Nog langer wachten op vrijheid, nog meer beknibbeld, nog minder huizen, o leuk, de studieschuld wordt straks in de BKR opgenomen. Razend word je ervan. Het is echt een hele klus om met in complotten te gaan geloven, om géén systeem te vermoeden achter de stui tende domme leugens, het dedain voor het volk, het plakken aan het pluche, de Marco Borsato-achtige eufemismen, de weigering enige verantwoordelijkheid te nemen voor de faalketting. In plaats daarvan krijgen we een kluif toe geworpen, hoewel de besmettingsgraad stijgt en het wachten is op een Janssen- pauze. We mogen met één persoon buiten ons huishouden op een terras zitten van 12 tot 18 uur. Nog steeds niet naar een museum of een sportschool, bioscoop of theaterzaal, tenzij het een 'fieldlabje' betreft, maar goed. Een biertje. Op een terras. Dat houdt ons wel even koest. Maar wee je gebeente als je met Koningsdag de straat op gaat. Dan ben je de klap in het gezicht van de zorg, de horeca, Hugo de Jonge en Ab Osterhaus. Aan de burgermeesters de taak om steeds groter wordende hordes met schijt aan beleid koest te houden. Met dank aan de lange neuzen van Rutte en het hele zooitje vrees ik voor rellen door het hele land en het beteuterde gezicht van Grapperhaus, die de schuldvraag weer mag afwenden op de burger. Daarna trekt Rutte zijn zoveelste boetekleed aan en blijft hij lekker zitten want tja, coronacrisis. Nee hoor, hij ging hele maal niet al die tijd voor groepsimmuniteit. Geloofde ik in complottheo rieën, dan zou het me opvallen dat deze pandemie hem opvallend goed uit komt en hij om de coronacritici zo dom mogelijk te doen lijken, Willem En gel inhuurde. We zullen er even aan moeten wennen: 'Amsterdam' en wijde omgeving zijn bezit van Frankrijk. President Macron is de hoogste baas van een eiland met die naam in de Indische Oceaan. Hij heeft nu ook de zeebodem erbij. Het land wil er onderzoek doen en de kwetsbare natuur rond het eiland beschermen. FRANK RENOUT PARIJS Frankrijk is al groot, onge veer 14 keer Nederland, maar het land is in één klap nog veel groter geworden. Het Franse grondgebied is zonder dat er ook maar één schot viel, en zonder dat er ook maar één grensconflict werd uitgevochten, uitge breid met 151.323 vierkante kilometer. Dat is nog eens ruim drie keer Nederland. Er is alleen één pro bleempje. Het nieuwe grondgebied ligt op grote diepte in de Indische Oce aan. De bodem, zo'n 4 tot 7 kilometer onder het water oppervlak, is namelijk Frans grondgebied geworden. Dat zit zo. De territoriale en internationale wateren op aarde zijn verdeeld. Maar wat betreft de bodem onder water ligt het ingewikkel der. Er is een Verdrag - het Verdrag inzake het Conti nentale Plateau - en beslis singen worden genomen binnen de Verenigde Naties. Een speciale VN-commis- sie besloot vorig jaar twee stukken bodem van de Indi sche Oceaan aan Frankrijk toe te kennen. Dat besluit is nu geformaliseerd. Het gaat om bodem rond het eiland La Réunion, bij Madagascar. En het gaat om een stuk middenin de Oceaan, tus sen Afrika en Australië. Dat laatste stuk bodem ligt om een Frans eilandje genaamd, jawel: 'ïle Am sterdam'. In de 17de eeuw voer hier VOC'er Antonio van Diemen voorbij met zijn schip 'Nieuw Amster dam' en daar werd het vul kaaneiland naar vernoemd. De bedreigde 'Amsterdam Albatros', de Diomedea Amsterdamensis, heeft er z'n thuishaven. De Fransen hebben nu dus 'héél Amsterdam', gele gen aan de andere kant van de aardbol, geannexeerd. Boven en onder water. Maar wel met goede bedoelingen. Frankrijk wil er weten schappelijk onderzoek doen en het gebied beschermen tegen bedrijven die wereld wijd op zoek zijn naar grondstoffen, brandstoffen en metalen. Zodat de alba trossen er rustig hun eieren kunnen blijven leggen en hopelijk als soort kunnen overleven. Het kostte de jury heel wat hoofdbrekens, maar na ampel beraad werd de 5-jarige Engelse bulldog Myrtle Mae winnaar van de 'beautiful bulldog contest'. Aan de jaarlijkse wedstrijd in het Amerikaanse Des Moines namen 21 bulldogs deel. De winnaar kreeg een T-shirt, medaille en kroon, haar baasje een bos ruikers. foto ap ZATERDAG 24 APRIL 2021 GO FOTO GETTY

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 58