wmmmm Zo gezien Veere verliest greep op hotel bij Biggekerke éhh 'Het is hard werken om de moestuin in goede staat te houden' Duidelijk was dat er iets moest gebeuren met het terrein, dat er na een brand in 2015 verwaarloosd bij lag 9 Sluïssche Veer Er Bijna wekelijks krijgen eigenaren van onroerend goed in de gemeente Veere te horen dat ze niet mogen uitbreiden of verbouwen. De coalitie van CDA, DTV en PvdA/GL beloofde namelijk ruim een jaar geleden heel terughoudend te zijn met het toestaan van meer toeristische bedden. ook nog een ruim gazon, aan de rand ligt een schotelantenne voor de ontvangst van de Vlaamse tv. Achter de heg wacht grootvaders tuin op zaaien en planten: ,,Het is hard werken om die in goede staat te houden." En verder: ,,Voor co rona kwamen we hier zeker elke zomer een maand of langer. Nu is dat lastiger. Maar ik heb een attest, ik mag komen want ik heb kippen in de moestuin, die moeten ge voerd worden." Zijn ouders woon den in Sluis, ze verhuisden nog voor de oorlog naar Knokke en werden Belgen. Voor zijn vader daar kapper werd, was hij klom penmaker in de Oude Kerkstraat in Sluis. Willy: ,,Ik voel me Belg. Maar het maakt niet veel uit, kijk hoe ge lukkig we hier zitten. De ruimte, de tuin. De buren zijn fantastisch. Van het verkeer op de weg voor het huis hebben we niet veel last." Er rijdt overigens nogal wat voor bij van en naar Sluis. Herman en Louki Cornelis wonen ietsje van de Hoogstraat af, pal aan het kanaal: ,,Nee, de weg is geen probleem. Het huis van Ans staat ervoor, zij houdt het lawaai en de westenwind te gen." Ze zijn beiden afkomstig uit IJzendijke, hij is van 1943, zij van 1942. Ook in hun geval is het huis een familiekwestie. Voor ze het in 1985 kochten, was het eigendom van Louki's broer George. Ze ver blijven er permanent sinds 1998. Tot die tijd woonden ze ruim der tig jaar in Netterden in de Gelderse Achterhoek. Herman was daar le raar aan de gemeentelijke scholen gemeenschap in Doetinchem. ,,Maar", zegt hij, ,,er waren zo veel familieverbanden dat we het gevoel hadden nooit uit Zeeuws-Vlaande- ren weg te zijn geweest. Daar wa ren we meer thuis dan in Gelder land. We hebben altijd geweten dat we terug zouden keren." Van het verkeer op de door gaande route van Sluis naar Re- tranchement en Breskens mogen ze dan geen hinder hebben, dat ligt anders met de onverharde Kanaal- weg aan de overkant van het water. Het zware landbouwverkeer dat daar rijdt, werpt veel stof op. Als de wind uit die hoek waait, landen de stofwolken bij Herman en Louki. ,,Ze kachelen daar nogal door", zegt Herman. ,,Het zou schelen als er wat minder hard werd gereden." ,,Maar we wonen hier zalig", zegt Louki. ,,We hebben een echt fami liehuis. Als het even kan komen de kinderen en kleinkinderen onze kant op." Met al het politieonderzoek in de zaak-Ichelle was het even span nend. Hoewel het verder een en al rust is, er zijn toch vaker avonturen te beleven. Herman: ,,Laatst zag ik een beest zwemmen met een tak in zijn bek, het leek wel een bever. Door mijn verrekijker zag ik dat het een rat was, zó'n joekel. Die bouwde een nest in de oever te genover ons huis. Indrukwekkend. Een rattenvanger heeft het nest leeg gehaald." EMILE CALON Want veel inwoners vinden dat de grenzen zijn bereikt en de leef baarheid in het gedrang komt door de vele toeristen en recreanten. Dus verzoeken om een woning of bijgebouw te mogen verbouwen tot vakantieverblijf worden veelal geretourneerd met de mededeling: 'niet ingewilligd'. Groot is dan ook de verbazing dat net buiten Biggekerke Dormio Leisure Development Hotel-Re sort Zoutelande wil bouwen met 173 suites en hotelkamers. In één klap komen daar voor Kerstmis 2022 maar liefst 466 bedden bij. Oorspronkelijk zouden het er ruim zeshonderd worden. Maar direc teur Don van Schaik ruilt alsnog 140 bedden in voor bubbelbaden en sauna's. Zo kan hij voldoen aan de nieuwste trend onder hotelgas ten: op de eigen kamer genieten van wellness luxury. De inwoners van Biggekerke zijn erg geschrokken van de komst van het hotel-resort. Ze voelen zich overvallen en vinden dat het, ook na aanpassing, veel te groot wordt voor de schaal van hun dorp. Ze hebben nu nog niet veel te maken met overlast door het toerisme maar zijn bang voor wat er straks op hen afkomt. Bovendien vinden ze het maar vreemd dat Dormio uit marketingoogpunt kiest voor de naam 'Zoutelande' terwijl het ho tel-resort op tweehonderd meter afstand van hun dorpsgrens wordt gebouwd. Met dat resort neemt het aantal hotelkamers in Zeeland fors toe. In 2018, aldus een marktonderzoek, waren er in heel Zeeland 199 hotels met 4308 kamers. Daarna zijn er nog nieuwe bij gekomen. Maar deze cijfers tonen wel aan dat Dor mio voor een substantiële toename zorgt van het aantal bedden. Het bedrijf kan straks bouwen omdat op het bewuste perceel aan de Kaasboerweg het bestem mingsplan de bouw van een hotel toestaat. De voormalige gemeente Valkenisse gaf daar voor de eeuw wisseling al toestemming voor. Sinds die tijd kwam niemand op het idee, daar via een wijziging iets tegen te doen. Lang was dat ook niet nodig. Want Veere zag graag nieuwe hotels komen. De gemeen teraad was dan ook blij dat in 2011 de grondeigenaren aan de Kaas- boerweg een hotel wilden neerzet- ten. Zonder veel problemen werd een omgevingsvergunning afgege ven zodat niets in de weg stond om te starten met de bouw. Alleen heerste er op dat moment een fi nanciële crisis waardoor er nauwe lijks interesse was onder investeer ders. Het plan stierf dan ook een stille dood. Maar de eigenaren za- ten niet stil en hadden regelmatig contact met de gemeente. Want ze wilden iets met hun terrein. Daarom dienden ze in 2018 en in 2019 nieuwe plannen in, nu heel wat bescheidener van opzet omdat ze ervoor wilden zorgen dat er iets moois kwam dat past bij de schaal van het dorp. Het eerste voorstel voor 33 hotel huisjes werd afgewezen, omdat het in strijd was met het bestem mingsplan. Het jaar daarop kwa men de eigenaren met een idee voor de bouw van veertig ecolod- ges. Ook dat werd afgewezen, om dezelfde reden. Wel werd afge sproken verder te praten over wat daar toch kon komen. Want dui delijk was dat de eigenaren iets met hun grond wilden en dat er iets moest gebeuren met het ter rein, dat er na een brand in 2015 verwaarloosd bij lag. De eigenaren gingen akkoord, maar na het aan treden van de nieuwe coalitie werd aan die afspraak geen vervolg gegeven, zodat ze in de armen van Dormio werden gedreven. En dat is een bedrijf dat wel raad weet met een vergunde kavel op nog geen twee kilometer van het strand van Zoutelande. Een ge miste kans om in gesprek te blij ven en zo greep te houden op wat daar komt. GO ZATERDAG 24 APRIL 2021 Sluissche Veer aan het Uitwateringskanaal naar Retranchement. fo- lO'S RUBtN ORttL Willy Matthijs Kijk op de site bij /video Zuidzande Sluissche Veer

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 57