De buurtschap 'We houden een oogje in het zeil Gaan de gordijnen 's ochtends wel open Dit is een serie over buurtschappen en gehuchten in Zeeland. Leven tussen lucht en klei. Vandaag aflevering 39: Sluissche Veer, een knusse verzameling familiehuizen naast de Zwinbrug over het Uitwateringskanaal naar Retranchement. Sc Opeens was Sluissche Veer wereldnieuws. Afgelopen februari werd het in stukken gesneden lichaam van de Oostburgse Ichelle in het Uitwateringskanaal gevonden. Een paar honderd meter verderop bij die hoge bomen, wijst Willy Mat- thijs. We staan in de moestuin ach ter zijn huis aan de Hoogstraat. Bu ren Herman en Louki Cornelis be amen het. Herman: ,,Er hing opeens een politiehelikopter bo ven ons huis. Ik was binnen, kon hem niet zien. Een lawaai! Af en toe hing hij op een bepaalde plek boven het water. Er zal vast sonar- apparatuur aan boord zijn geweest. We zagen politiemannen in boot jes, mannen in het water aan het dreggen, mannen met honden op de kant. Echt, hier gebeurt nooit iets. En dan dat." Louki: ,,Die moord. Ik ben een week van de kaart geweest. Zo erg vond ik het." Ze laat een glazen potje zien waarin een kaartje en een waxine lichtje zijn gestopt. Voor Ichelle. Iemand had het potje op de Zwin- brug gezet. Het is een doordeweekse voor jaarsdag. Truienweer, de noorde lijke wind brengt nog steeds koude lucht met zich mee. Maar het is zonnig, zij het een beetje verslui erd. We kloppen aan bij de huizen meteen naast de Zwinbrug over het Uitwateringskanaal. Op de gok, want Sluissche Veer heeft geen plaatsnaamborden. We zitten goed, wordt ons verzekerd. De woningen langs de Hoogstraat iets verder richting Sluis mogen ook nog tot de buurtschap worden gerekend. In totaal een stuk of tien huizen. We beperken ons tot het drietal vlak bij de brug. Daar treffen we Willy en Frieda Matthijs, Ans Herman-Her- rel en Herman en Louki Cornelis. Ans (1948) woont in het middel ste huis. Het is een samengesteld geheel dat vroeger uit mogelijk drie afzonderlijke arbeiderswoninkjes bestond. Nu zien we een lang huis aan de straatkant en daarnaast nog een gebouwtje op de kop van de tuin. In combinatie met de omrin gende heggen is er een ruime bin nentuin ontstaan. Een slanke, in het zwart geklede vrouw loopt ons tegemoet. Mensen vergissen zich vaker omdat ze jong oogt - ze zegt het lachend - maar zij is het echt: Ans Herman-Herrel, de moeder van de inmiddels in Nederland en Vlaanderen wereldberoemde ster renkok Sergio Herman. ,,Het voelt hier als een gemeenschapje", zegt ze. ,,Ik begon als eerste de buren op verjaardagen uit te nodigen. Nu doen we dat over en weer. Zo zijn we veel intenser met elkaar mee gaan leven. De kinderen, de klein kinderen, we weten het van elkaar. En we houden een oogje in het zeil. Gaan de gordijnen 's morgens wel open? Als er één op vakantie is, letten we extra op. Onze tuinen grenzen aan elkaar. Buurman Her man is vaak buiten in de weer, aan het bouwen of weet ik wat, hij is dan altijd aan het zingen of fluiten. De andere buurman Willy hoor ik in zijn moestuin rommelen. Zo weet je dat je hier samen woont." Het huis aan de Hoogstraat was van haar ouders. Ans is geboren in Sluis. Ze woonde aanvankelijk met haar vier jaar geleden overleden man Ronnie Herman boven hun restaurant Oud Sluis, de tegen- woordige Eetboetiek in Sluis die gerund wordt door haar jongste zoon Michel. Zo'n 25 jaar geleden verhuisden ze naar de Hoogstraat. ,,Ik ben zo blij dat mijn man de tuin hier nog heeft meegemaakt. In Sluis hadden we die niet. Hier heeft hij daar nog volop van kun nen genieten." De Eetboetiek kan nog op haar rekenen. Als het nodig is draait ze mee met de afwas, in de keuken of achter het buffet. In de bediening doet ze niet meer zo graag. Wat het huis betreft: ,,Ik blijf het liefste hier wonen. Maar je moet realistisch zijn. Voor het ge val het niet meer gaat, wordt nu al het andere huisje van mijn ouders in de Dinsdagstraat in Sluis klaar gemaakt. Voorlopig blijf ik hier. Mijn kleinkinderen komen graag. Zes heb ik er nu, bij Michel is de zevende op komst." Bij de buren aan de Sluise kant is ook al sprake van oud familiebezit. De grootvader van Willy Matthijs (1941) had een grote tuin aan de Hoogstraat. Veertig jaar geleden besloot Willy die te kopen, zo'n 1200 vierkante meter met een tuin huisje erop. Willy woont in Knokke met zijn vrouw Frieda. Hij had er een kapperszaak, net als zijn vader. Een jaar of zes geleden kwam de woning naast Ans te koop. Ideaal zo vlak bij de moes tuin. Meteen aan het huis grenst 8 ZATERDAG 24 APRIL 2021 GO V.iiir JAN VAN DAMME Ans Herman-Herrel: ,,We leven intenser met elkaar mee." Louki en Herman Cornelis: ,,We hebben altijd geweten dat we terug zouden keren." Ans Herman-Herrel Willy en Frieda Matthijs: ,,Kijk hoe gelukkig we hier zitten."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 56