Terneuzen Het kriebelde weleens om naar een grote stad te solliciteren, maar ik heb het nooit gedaan 7 PASPOORT vanuit machtsvertoon. Dat was voor mij de druppel." ,,Ik had toegezegd twee termijnen in Rijssen, later Rijssen-Holten, te blijven, oftewel twaalf jaar. Maar er gebeurde privé veel. Mijn broer overleed, vlak erna mijn moeder, van verdriet. En toen werd ik gebeld vanuit Terneuzen. Sas van Gent, Axel en Terneuzen fuseerden begin 2003. Of ik interesse had in het burgemeester schap van dat nieuwe Terneuzen? Mijn vrien din Anique, die ik in Zeeuws-Vlaanderen heb ontmoet, was net gewend in Twente. 'Wat doe je nu?', vroeg ze. Maar ze wilde ook wel terug." ,,Het heeft weleens gekriebeld om te sollicite ren naar het burgemeesterschap van een grote stad, vooral in Twente: Almelo, Hengelo of En schede, maar ik heb het nooit gedaan. We zijn hier thuis en ook de omstandigheden zijn ver anderd. Het strategisch denken over de toe komst heeft in Zeeland lang stilgestaan. Zeeuwse bestuurders keken nauwelijks naar buiten, zeker niet over de grens. Dat is de laat ste jaren sterk verbeterd, wat je terugziet in de Gents-Zeeuwse havenfusie, in de bouw van de Nieuwe Sluis bij Terneuzen en de inzet voor een spoorverbinding Terneuzen-Gent. Nu nog een mooie slechtweervoorziening in Terneu- zen, een zeeaquarium aan de Westerschelde met een museum voor moderne kunst, als de pendance van het Gentse S.M.A.K, dat zou mooi zijn." En dan is er, onvermijdelijk, het dossier 'Checkpoint', de populairste coffeeshop van Europa. U leidde er zelfs collega's rond, maar in 2008 volgde sluiting na een tweede politie-inval, waarbij te veel voorraad werd gevonden. Hoe kijkt u daarop terug? „Checkpoint had kunnen blijven. De bedrijfs voering was goed. Er zat geen geur van crimi naliteit aan. Het probleem was en is het ge drocht van de Nederlandse gedoogcultuur, dat je wel mag verkopen, maar via de achterdeur moet inkopen. Er was overlast door de vele Bel gische en Franse bezoekers. We waren daarom bezig met verplaatsing naar de grens. De ge meente is later verweten Checkpoint te heb ben gefaciliteerd door parkeerplekken te ma ken en borden te plaatsen. Maar dat was onze taak, de verkeersoverlast beperken." Uw kasten zijn al bijna leeg. Ook het dossier 'Checkpoint' is opgeborgen. Vanaf 1 mei gaat u van werkweken zonder limiet naar vrije dagen zonder limiet, dat wordt nog wat. ,,De eerste week van vakanties zak ik altijd in. Ik vrees dat dit nu ook zal gebeuren. Als ik werk, sta ik altijd aan. Dat hoeft niet meer. Mijn partner zal heel blij zijn, ze krijgt haar Jan een beetje terug." GO ZATERDAG 24 APRIL 2021 Burgemeester Jan Lonink bij één van de grensoverschrijdende pro jecten in Terneuzen waar hij trots op is, de Nieuwe Sluis in aanbouw, de nieuwe toegangspoort tot de havens van Terneuzen én Gent. FOTO CAMILE SCHELSTRAETE Jan Lonink is op 28 mei 1951 ge boren in Markelo, Twente. Zijn vader had een schildersbedrijf. Na de hbs te hebben gevolgd in Lochem, stu deerde Lonink van 1968 tot 1975 bedrijfseco nomie aan de Nederlandse Economische Hogeschool in Rotterdam, de huidige Erasmus Universiteit. Hij werd politiek actief in Twente voor de PvdA, gaf na terugkeer in Twente les aan de Nederlandse Ondernemers School (detail handelsvak school) en werd later hoofd on derzoek, statis tiek en economi sche zaken bij de gemeente Almelo. Van 1989 tot en met 1994 was Lonink Tweede Kamerlid voor de PvdA. Vervolgens onafhankelijk ad viseur voor inter nationale projec ten, waarnemend burgemeester van Norg (1996), burgemeester van Sas van Gent (1998) en Axel (2000), van Rijs sen (2001) en Rijssen-Holten (tot 2003) en van Terneuzen (2003-2021). U ging terug naar uw roots, als burgemees ter van Rijssen, maar was al snel weer terug. Een kleine achttien jaar heeft u het 'volge houden' in Terneuzen. Dat moet goed beval len zijn?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 55