Jan Lonink vertrekt na achttien jaar als burgemeester van 6 Een nieuw tijdperk breekt aan voor Jan Lonink (69). Het werkzame leven zit erop. Een beetje bang om in een gat te vallen is hij wel. Als voorzitter van de Veiligheidsregio Zeeland (VRZ) heeft de officieel op 1 mei vertrekkende burgemeester van Terneuzen een tropenjaar achter de rug. Jan komt eindelijk thuis. Waar velen vooral door ge brek aan beweging tijdens de coronacrisis zijn aange komen, is Lonink juist af gevallen. Vijftien kilo. ,,Deels was dat gewild", vertelt hij, maar alle dagen, vaak van 's ochtends vroeg tot 's avonds laat 'aan staan', heeft ook een flinke wissel op hem getrok ken. ,,Het was topsport, zeker omdat de zaken in Terneuzen gewoon doorgingen, al veranderde het leven als burgemeester heel erg. Er waren ineens geen activiteiten meer waar ik als burgemeester heenging. Huwelijksjubilea vielen ook weg." ,,Het klinkt misschien hoogdravend, maar ik wil iets voor de samenleving doen. Van jongs af aan heb ik dat al in me. Ik heb dat van mijn vader, denk ik. Hij had een schildersbedrijf in Markelo, mijn ge boortedorp. Ik kan me nog gesprekken tussen hem en mijn moeder herinneren. Mijn vader wilde mensen die het niet breed hadden, een lagere reke ning sturen. 'Zij kunnen niet zo veel betalen', zei hij dan. Waarop mijn moeder reageerde: 'Maar wij moeten toch ook eten'. En daar komt bij, ik ben op gegroeid in de tijd dat in Twente de ene na de an dere textielfabriek verdween. De werkloosheid steeg naar onvoorstelbare hoogte, tot twintig, vijf entwintig procent. Je voelde dat in de streek. Dat heeft er me ervan overtuigd dat werk heel belang rijk is voor mensen, voor hun eigenwaarde." ,,Zeker, mijn vader was 43 jaar toen hij stierf. Hij had de ziekte van Huntington, een erfelijke hersen ziekte. Vrienden en bekenden zeiden tegen mij, tot mijn veertigste, vijfenveertigste: 'Het lijkt wel of je je leven dubbel wilt doen'. Zo druk was ik in de weer. Voor een deel had dat ermee te maken dat ik niet wist of ik de ziekte van Huntington bij mij droeg. Pas in 1992 kwam er een test. Zowel mijn broer als ik bleek geen drager te zijn. Gelukkig. In onze familie heeft de ziekte veel drama's veroor zaakt. Vandaar dat ik ook bewust geen kinderen heb." ,,Zij heeft mij en mijn broer enorm gestimuleerd. Mijn oma is jong overleden, waarna mijn moeder als oudste thuis voor het gezin moest zorgen. Ze had de beste cijfers op school, maar kon niet door leren. Zij gaf ons die kans wel. 'Zo snel mogelijk werken en geld verdienen', dat was de mentaliteit in ons dorp. Maar ik ging na de lagere school naar de hbs in Lochem, zeventien kilometer fietsen van Markelo, met een schooltas groter dan ikzelf. Ik was klein, kwetsbaar. Daar heeft mijn moeder zich wel zorgen over gemaakt." ,,Ik raakte geïnteresseerd in het vak economie, on der meer door wat er met de textielindustrie in Twente gebeurde. Jan Pen en Jan Pronk, de latere minister, gaven les in Rotterdam. Zij waren erg be zig met inkomensverdeling, internationale hulp, verdeling van rijkdom over de wereld. Dat trok mij aan. Ik was 17 jaar, toen ik naar Rotterdam ging, hoe jong! Maar toen was ik er ook al van overtuigd dat alle mensen redelijke kansen moeten hebben om een goed inkomen te verdienen. Wereldwijd." ,,Dat is misschien mijn redding geweest. Ik heb van 1968 tot 1975 in Rotterdam gestudeerd, roerige jaren op universiteiten in bijvoorbeeld Amsterdam en Nijmegen. Omdat ik nogal anarchistisch van aard ben, weet ik niet wat er van mij terecht was geko men, als ik daar was gaan studeren... Ik ben overi gens nooit afgestudeerd. Ik had alles gedaan, op één vak en de eindscriptie na, maar ik was in Twente al zo politiek actief. Ik rolde van het een in het ander. Het afstuderen is erbij ingeschoten, helaas." ,,Ik was eerder, na mijn Kamerlidmaatschap, waar nemend burgemeester in Norg, Drenthe. Binnen vier uur moest ik daarover beslissen. Ik vond het een uitdaging, maar zag er ook tegenop. Vooral de bezoeken aan mensen die een huwelijksjubileum vieren, of aan honderdjarigen. Ik ben over de eerste aarzeling heengestapt, en juist die jubilea ben ik fantastisch gaan vinden. Je leert de streek niet beter kennen dan door zulke persoonlijke ontmoetingen. En toen kwam de vacature in Sas van Gent. Ik weet het nog goed. Op een regenachtige novemberdag ben ik naar Sas van Gent gereden. Zeeuws-Vlaan- deren kwam mij als Tukker leeg en kaal over. Ik ben me in de streek gaan verdiepen, heb gesolliciteerd en ben benoemd. De open cultuur, de economische dynamiek van de Kanaalzone, de industrie die mij deed denken aan Twente, de ligging aan de grens. Het sprak me aan en nog steeds. En het landschap ook, het licht, de ruimte en de wisseling van de jaargetijden." ,,Dat heeft met een van de grootste teleurstellingen in mijn carrière te maken. Op het terrein van de vroegere CSM-suikerfabriek was een winkelcen trum, een factory outlet center, gepland. Tot uit Ant werpen, Gent, Brussel en Lille zouden mensen daarheen komen. Het zou een enorme impuls ge ven aan Sas van Gent, maar het provinciebestuur wilde daar geen detailhandel en stak er een stokje voor. Niet om inhoudelijke redenen, maar puur ZATERDAG 24 APRIL 2021 GO 'Van jongs af aan wilde ik iets voor de samenleving doen' HARMEN VAN DER WERF Het was, zeker tijdens de eerste coronagolf, goed aan u te zien dat u vermoeid raakte. Toch ging u onverdroten door, haast dag en nacht be reikbaar, sowieso voor de pers. 'Bel Lonink maar, die reageert altijd!' Waar haalt u uw moti vatie vandaan? Uw vader overleed jong, in 1961. U was tien jaar. Heeft dat ook een rol gespeeld? Uw moeder stond er opeens 'alleen' voor. Hoe ging dat verder? En vervolgens naar Rotterdam, bedrijfsecono mie studeren aan toen nog de Nederlandse Eco nomische Hogeschool, nu de Erasmus Universi teit. Vanwaar die keuze? U was in uw studietijd al actief voor de PvdA, terwijl de Nederlandse Economische Hoge school in Rotterdam niet bepaald bekend stond als een links bolwerk. Uiteindelijk bent u, nadat u onder meer PvdA- Kamerlid was, in 1998 voor het eerst in Zeeuws- Vlaanderen terechtgekomen, als burgemeester van Sas van Gent. Hoe kwam dat zo? Toch was u al na drie jaar weg uit Sas van Gent, waarom?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 54