Vaccinaties werken bevrijdend 4 Het is echt fantastisch, je ziet onze bewoners opfleuren nu een aantal dingen weer kan slapeloze nachten van gehad. Ik hoop dat Den Haag van deze crisis leert om meer aan de zorg over te laten. Wij weten echt wel wat we kunnen. Natuurlijk houden wij ons aan de RIVM-regels. Ook toen ze lastig te krijgen waren, hebben we hier voor beschermingsmate rialen gezorgd. Maar als iemand op sterven lag, mocht familie ko men om in de laatste dagen en uren rond het bed van hun vader of moeder, opa of oma te zitten." Aan corona zijn geen mensen tegelijk op visite komen. Twee in plaats van één maakt al een wereld van verschil, is de ervaring in de Cederhof. Toch zijn in het Kapelse verpleeghuis nog steeds voor zorgsmaatregelen. Bij de ingang is een apparaat geïnstalleerd dat on gemerkt de lichaamstemperatuur controleert van iedereen die naar binnen gaat. Er gaat een bel af als iemand verhoging heeft. Medische mondkapjes liggen klaar voor de gasten en natuurlijk staat er een pompje met handontsmetter. Janny Eversdijk-van den Brink woont inmiddels drie jaar in de Cederhof. De coronabeperkingen hebben op haar een diepe indruk gemaakt, vertelt zoon Piet. ,,Ze is nog heel helder van geest. Ze zei dat ze deze tijd angstiger vond dan de oorlogsjaren en de Ramp van 1953. Dat vond ik heel frappant. Ze zei: 'In de oorlog kon je nog ge woon mensen ontmoeten en na de Ramp kon je weer gaan opbou wen'. Maar die corona is onzicht baar. 'Je weet niet wanneer het op houdt', zei ze steeds." John de Kunder is op bezoek bij zijn vader Huib. Die kwam in de cember in de Cederhof. ,,Hij snapte niet wat er gebeurde en waarom niet iedereen meer langs kon komen." Die moeilijke peri ode ligt nu achter hem. Huib hoort ook bij de zitdansclub en doet ge concentreerd mee met de dansbe wegingen die Marije voordoet. Zoon John hoopt dat het snel mooi en warmer weer wordt. Dan kan hij weer een eindje gaan wandelen met zijn vader. Margaretha de Munnik, coördi- gemis van familie bleef." Ook op haar privéleven had co rona effect. De zorgen over be smettingen nam ze van werk mee naar huis. ,Je was gewoon bang om een besmetting op te lopen. In maart vorig jaar werd ik voor de tweede keer oma. Vanwege de af- standsregels duurde het tot 10 mei voordat ik mijn kleinkind echt vast kon houden. Dat was op Moe derdag. Een mooier geschenk had ik niet kunnen krijgen." De vaccinaties werkten bevrij dend. Niet dat alles weer is als voor corona, maar er mag weer veel meer. Samen eten, samen een kerkdienst meemaken, samen be wegen. De kapper knipt weer. Het kan allemaal. ,,Het is echt fantas tisch. Je ziet onze bewoners hele maal opfleuren", zegt Lidy. Dwingende regels Conny Schouwenaar (91) slaat de zitdansclub nooit over. Ze kwam een jaar geleden van Wemeldinge naar de Cederhof. ,,Er kon toen helemaal niets", zegt ze over die beginperiode. Het kostte haar daardoor ook wat meer tijd om te wennen aan haar nieuwe omge ving. ,,En de mensen moesten wennen aan mij. Maar nu gaat al les goed hoor. Het is hier een goed hotel", lacht ze. ,,Ik doe graag mee aan alle activiteiten. Die zijn bui tengewoon. Alleen het koken sla ik over. Daar hou ik niet van." Inge van den Boomen is direc teur-bestuurder van Cederhof. Ze vertelt vol enthousiasme over wat er allemaal weer wel kan. Dat be woners en medewerkers elkaar aanraken is onvermijdelijk. ,,Men- sen pakken je hand vast. Dan ne men wij niet krampachtig afstand. Daarna ontsmetten we onze han den weer en dan is het in orde." Ze geniet zichtbaar als ze de dans club bezig ziet. Cederhof is aange sloten bij een groep instellingen voor ouderenzorg die radicale ver nieuwing in de verpleeghuiszorg nastreeft. Het gaat niet om regel tjes, maar om de bewoners. ,,Kijk naar wat mensen gelukkig maakt", is haar motto. Met corona kwamen juist nieuwe, dwingende regels voor de verpleeghuizen. ,,Daar heb ik best nator verpleegkunde op de geslo ten afdeling, zag hoe groot het ge mis was geweest toen familiebe zoek weer werd toegestaan. ,,Een moeder en dochter vielen snik kend bij elkaar in de armen. Het was echt heel heftig." De tijd dat er geen bezoek mocht komen en ac tiviteiten stillagen had direct ef fect op het welzijn van de bewo ners. ,,De mensen gingen echt heel hard achteruit. Elkaar ontmoeten is echt een basisbehoefte. Je ziet wat contact doet. Beeldbellen is geen echte vervanging voor het el kaar recht in de ogen kunnen kij ken. En vergeet niet. De kinderen van deze mensen zijn vaak zelf ook al op leeftijd." ,,Het was echt een moeilijke tijd", beaamt verpleegkundige Lidy Zweedijk. ,,De bewoners vroegen steeds waarom hun fami lie niet meer kwam. Ze dachten soms dat ze iets hadden gedaan waardoor hun kinderen boos op ze waren geworden. De mensen wer den stiller en eenzamer. Want al gaven wij ze meer aandacht, het ZATERDAG 24 APRIL 2021 GO VERVOLG VAN PAGINA 3 'Kijk eens in de poppetjes van mijn ogen, kijk eens naar het kuiltje in mijn kin'. Het aloude liedje van Annie de Reuver doet het goed in de Cederhof tijdens het zitdansen. Begeleidsters Margaretha de Munnick (l) en Marije Kisjes (r) doen de geba ren voor. De zitdansles. Initiatiefneemster Marije Kisjes laat de 'pasjes' zien. Lidy Zweedijk (r) houdt de hand vast van de 91-jarige Conny Schou wenaar. Op de achtergrond staat een fles klaar om de handen te ontsmetten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 52