Jan Vantoortelboom Bar Goed brandde bar goed t In het nieuws Uit het nieuws 'Couplet, refrein, couplet, refrein, klaar!' 'Mooi en uitdagend ontwerpproject' DEZE WEEK IN Z. Scallywags viert 20jaar bestaan band met nieuwe ep 'We kunnen niet al onze oplossingen prijsgeven' 2 6 JAN LONINK 8'ZIE ONS LEEFT VAAK HIER EENS OP DUBBELE GELUKKIG SNELHEID ZITTEN' 11 BIOGRAFIE MAXIMA OVER JEUGD IN ARGENTINIË Zoals dat paranoïde serpent dat mijn vader na de dood van mijn moeder in huis nam. Vorige week, in de vroege zondagochtenduren brandde het kustpaviljoentje Bar Goed af, op slechts een grote steenworp van me verwijderd. Een jammerlijke zaak, want het was een prachtige plek aan de Westerschelde nabij Perkpolder. Ik fiets er vaak voorbij, want het ligt op mijn routineuze rondje. Om acht uur 's avonds waren er nog steeds brandweerman nen in de weer. Maar gelukkig geen slachtoffers, dat is toch het voornaamste. Alleen een hoop zwartgeblakerd staal en andere resten bleven nog over. Echter, de schoonheid van de plek is onaangetast en dat is iets wat de verdrietige uitbaters maar voor ogen moeten houden, hoe schamel die troost nu ook klinkt. en natuur op de letterlijke en figuurlijke ruïnes altijd iets mooiers te creëren. Denk maar aan de mateloze groei en bloei van de klaprozen op de slagvelden van Vlaanderen tijdens Wereldoorlog I. Of een schilderij dat de toeschouwer emotio neert door de wanhoop, pijn of het verdriet van zijn maker. Zo moeten de eigenaren van Bar Goed er maar over den ken als ze daar opnieuw een fantastisch kustpaviljoentje zul len bouwen. De Middelburgse punkband Scal lywags bestaat dit jaar 20 jaar. Hun vierde ep Scare Tactics is net uit. Zodra het kan, wil de band het ju bileum vieren met een concert. Gitarist Chris Marijs ,,Ik vergeet het nooit, Herman Brood was van het Hilton gesprongen die week. In de Middelburgse hardrockkroeg Bar American besloten we een punkband op te richten. De vol gende dag, op 14 juli 2001, stonden we met z'n vieren in de oefen ruimte. Ons eerste liedje was ge baseerd op Broods Saturday Night." Punkband Scallywags is nooit meer gestopt. Ze hanteren al 20 jaar één formule. Kort en krachtig spelen, recht op het doel af. De ze ven liedjes op de nieuwe ep Scare Tactics duren samen 7,5 minuut. ,,Onze liveshows duren ook max een half uurtje", lacht Marijs. ,,Dan hebben we er ruim 20 nummers en wat biertjes op zitten." ,,We zouden graag een concert in De Spot of 't Hof geven om 20 jaar Scallywags te vieren", vertelt Marijs. ,,Het liefst met bevriende bands als Antidote, Nice guy Eddie en Fluff girl, in een stampvolle, zwetende zaal of kroeg, zonder po dium." Corona houdt Scallywags nog even tegen. Maar de band wil so wieso dit jaar een cover opnemen van Zeeuws Meisje van de Tröcke- ner Kecks. ,,Zodra we weer kun nen repeteren, is dat het eerste plan. Als vriendenclub missen we het repetitiehok" Acht mbo-studenten en twee do centen van Scalda Vlissingen (foto) ontwerpen samen een cir culair bezoekerscentrum voor Na tionaal Park Oosterschelde. Teamcaptain Sebastiaan Phi- lipse (19) beleeft een drukke tijd. ,,Ik loop nu stage, geef sprinttrai ningen bij mijn atletiekclub AV'56 en ik ben projectleider van ons team bij deze landelijke ontwerp wedstrijd." Zelf studeert Philipse grond water- en wegenbouw. In het team zitten ook studenten bouw kunde en studenten media. Ze werken nauw samen aan de op dracht voor de provincie Zeeland en Nationaal Park Oosterschelde. ,,Het is superuitdagend en span- nend om als team samen deze ont werpopdracht te mogen doen." Het Scalda-team kreeg mooie re acties op de eerste ontwerpen voor het centrum aan de Oosterschelde. Philipse benadrukt dat het om schetsen gaat. Het definitieve ont werp leveren ze op 23 mei in. ,,Wij kunnen nog niet al onze slimme oplossingen prijsgeven, andere ontwerpteams kijken mee." De studenten maken geregeld tijd vrij voor een Teams-vergade ring. Ze overleggen nog volop over materialen en installaties. ,,Dit is zo'n mooi en uitdagend project, we willen er alles uit halen", zegt Philipse. Een eerder Scalda-team won twee jaar geleden al een ont werpwedstrijd, de lat ligt hoog. 20 Wat zegt de wetenschap Vrouwelijke crimineel gebruikt zelden pistool kan bloeien. Zoals dat ouwe, platte, met asbestplaten belegen gedrocht van een schuur dat hier stond tegen de vlakte moest, om mijn eigenzinnige schrijfhuis neer te zetten. Zoals grote lappen tekst in een eerste papieren versie van een roman geschrapt en gescheurd worden of zelfs hele hoofd stukken in een vlaag van wan hoop in de fik worden gesto ken om uiteindelijk de weg naar een betere versie vrij te maken. Zoals het ongelukkige feit van die krakkemikkige chagrij nige kat die werd platgereden ervoor zorgde dat er een lieve poes in de plaats kwam. Zoals het klimaat en de mens heid aan gort moeten om uit eindelijk de ruimte te geven aan een betere soort? men dénkt dat er iets moois in de plaats komt voor iets dat verdwijnt, maar dat dan ijdele hoop blijkt te zijn. Bij een tweede vrouw, bijvoorbeeld. Zoals dat paranoïde serpent dat mijn vader na de dood van mijn moeder ooit in huis nam en hoe die helleveeg hem dan van haar eigen geesteszieke hersenspinsels de schuld gaf. Of het nieuwe kapsel dat ik zo rond mijn tiende kreeg. Dat gebeurde bij meme van Lop- pem, mijn grootmoeder aan moederszijde. Het staat me ook nog bij dat het in een bos was. Daar werd snoeihout op een grote hoop gesleurd om te worden opgestookt. Een grap jas vond het interessant om eens te kijken hoe het rubber van een versleten autoband zou smelten in dat enorme vuur. De zwarte rook en de stank die er vanaf kwamen vergeet ik van mijn leven niet meer. Maar de malloot had er ook niks leukers op gevonden om met een lange wilgenteen in het smeltende rubber te peuteren. Hij klodderde wat aan en toen rukte hij de tak eruit en het ding kwam al zwiepend in mijn haar terecht. Nu vond ik dat geen punt, want ik was al langer aan het zagen om een soldatenkapsel, en dit was mijn kans. Echter, mijn ouders dachten er anders over en tegen de avond werd de klodder opgesteven rubber met chirurgische precisie verwijderd om toch nog enige esthetiek in mijn haardos te kunnen bewaren. Dat lukte niet en de volgende maandag ochtend liep ik met een bijzonder modieuze snit naar school. ZATERDAG 24 APRIL 2021 GO Maar gelukkig is het meestal andersom, proberen mens 10 Saskia Noort Te veel actieve herinneringen 15 Super League Een gekraakt schot op doel 16 Onder politici Wantrouwen groeit in politiek Den Haag 17 Coronacrisis Rest van 2021 in vier scenario's 19 Wetenschap Kees de Jager (100) draaide planeet Pluto de nek om Soms moet iets ophouden te bestaan, zodat iets mooiers Soms is er het probleem dat

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 50