4 CORONA VACCINATIECHEF RIVM Als hoofd van de prikcampagne beleeft RIVM- vaccinatiechef Jaap van Delden stormachtige tijden. De vaccinatietrein lijkt eindelijk op gang gekomen, en dat is positief. Maar dat niemand weet hoeveel prikken er precies gezet zijn, zit wel dwars. ,,Dat is niet zo comfortabel.'' Er lijkt het idee te leven dat het RIVM zonder veel ervaring aan de klus is begonnen. Echt grote onzin oen die andere Jaap van D. van het RIVM, Jaap van Del den (42), gevraagd werd de uitvoering van de Nederlandse vaccinatiecampagne te gaan leiden, overzag hij dat hij 'het niet overzag', zegt hij. Het bleek de juiste analyse, want het aantal hob bels op de weg was bijna ontelbaar. Een verkeerde inschatting over welk vaccin als eerste zou komen, aller hande gedoe rond het AstraZeneca- vaccin, een politiek die besloot tot tientallen verschillende doelgroepen: het is slechts een greep uit alle uitda gingen die Van Delden tegenkwam. ,,Elk uur een nieuw avontuur'', vat de vaccinatiechef samen, gezeten in een statige vergaderzaal in het oude RIVM-gebouw in Bilthoven. Einde lijk is er even tijd om uit te blazen. De vaccinatietrein lijkt dan toch op gang gekomen. De grote prikaantal- len waar Nederland zo lang tegenaan hikte, zijn eindelijk in zicht. Per dag worden nu zo'n 100.000 inentingen toegediend, meldt althans het coro nadashboard van de overheid. De ko mende weken gaan die aantallen ver der omhoog, tot boven de miljoen per week. Van Delden - brilletje met ronde glazen, wakkere blik - heeft er 'ontzettend veel zin' in die 'grote vo lumes te gaan wegprikken'. ,,Dat het appeltje-eitje wordt, wil ik niet zeg gen. Maar ik heb er echt alle vertrou wen in dat het goedkomt.'' ,,Jawel, want in Zeeland krijgen men sen van 63 en 64 jaar alweer bijna hun tweede AstraZeneca-prik. Maar op een gegeven moment is het na tuurlijk wel zo dat we met AstraZe neca klaar zijn. Dat moment komt wat sneller dan voorzien, omdat Pfi zer meer is gaan leveren. We schatten dat we de leveringen AstraZeneca die we vanaf de tweede helft van mei krijgen, grotendeels niet meer nodig hebben.'' ,,Het idee is altijd al geweest: we ko pen meer vaccins dan we nodig heb ben, omdat er vaccins zouden kun nen uitvallen. Als Europa vaccins overhoudt, zouden ze verdeeld kun nen worden onder minder rijke lan den. En misschien zou je een deel kunnen bewaren voor later.'' Je zou ze ook kunnen geven aan kwetsbare 60-minners, die met smart op een vaccin zitten te wachten en zelf de afweging ma ken dat ze het heel kleine risico op de bijwerking voor lief nemen. Het Europese medicijnagentschap EMA heeft zelf gezegd dat de voordelen van het AstraZeneca- vaccin opwegen tegen de risico's. ,,Ja, maar de Nederlandse Gezond heidsraad heeft iets anders gezegd. Wij hebben genoeg andere vaccins ingekocht om aan 60-minners aan te bieden. Bovendien krijg je bij Astra Zeneca pas na twaalf weken de tweede prik. Bij Pfizer en Moderna is dat zes weken en bij Janssen is er maar één prik nodig. Dat speelt ook mee in de afweging. Bovendien heb ben we nu nog geen doses AstraZe neca over.'' Paspoort Jaap van Delden kunnen ze nergens meer kwijt, want alle 65-plussers kunnen nu een afspraak maken om geprikt te worden met Pfizer. Zij zullen mis schien eerder op die prik wachten. „Terecht. Als ik 66 was en de huisarts zou me bellen, zou ik me ook afvra gen: vandaag AstraZeneca, of over twee of drie weken Pfizer? We gaan huisartsen daarom nog preciezer be- leveren, zodat kleinere leveringen mogelijk zijn en ze daardoor minder overhouden.'' ,,Nee, ik weet niet precies hoe veel er bij huisartsen ligt. Zo'n twee miljoen prikken van het totaal zijn inderdaad geba seerd op schattingen. Dat zijn de inentingen die zijn toege diend bij huisartsen en instel lingen. Hun registratiesyste men zijn wel gekoppeld aan ons centrale systeem, maar het doorgeven van de data loopt ge woon achter. Bij de huisartsen hebben we bijvoorbeeld maar de helft van de gegevens binnen. En bij de zorginstellingen is het ook echt niet up-to-date. We werken er hard aan om dat beter te krijgen. Het getal dat we nu hebben, is de beste inschatting die we kunnen maken, naar eer en geweten.'' ,,Ja, dat is lastig. Er zit gewoon marge in dat getal, dat zou ik zelf na tuurlijk ook liever anders zien. Schat tingen zijn niet zo comfortabel. Je werkt liever met registraties.'' „Geschrokken niet. Ik loop al langer mee in de zorg, dus ik weet hoe het zit met dingen als digitalisering en de wetgeving rond privacy. Maar het zou goed zijn als het anders was. Dit gaat één van de dingen zijn van de evaluatie van de coronacrisis.'' ,,We zien dat de vaccinatiebereidheid bij de vaccins van Pfizer en Mo derna hoger lijkt dan bij Astra Zeneca. Nu zijn we heel erg gericht op het vaccineren van de hele vol wassen bevolking. Maar het kan zo zijn dat je je straks nog eens op één bepaalde groep richt, om daar de vaccinatiegraad te verhogen. Bij die groepen zou je veegrondes kunnen houden, waarbij je ieder een die niet gevaccineerd is nog een keertje langsgaat.'' zaterdag 24 april 2021 GO 'Ik zou me ook afvragen: nu AstraZeneca, of over twee weken Pfizer?' Annemieke van Dongen Chris van Mersbergen Bilthoven Volgende week komen er als het goed is een half miljoen doses AstraZeneca binnen. Komen die nog wel op? Aan mensen onder de 60 jaar wordt AstraZeneca niet meer gegeven. De huisartsen zijn al ver met het inenten van de 60- tot 64-jarigen; de meeste 65-plus- sers krijgen Pfizer. Dat gaat dan om miljoenen vac cins, want Nederland heeft 11,7 mil joen doses van AstraZeneca ge kocht. Daarvan zouden er 6,2 mil joen pas in het derde kwartaal ge leverd worden. Wat gaat er met al die prikken gebeuren? Huisartsen vertellen ons dat ze wel degelijk doses overhouden. En die Jaap van Delden (42) is programma directeur Covid-19 vaccinatiepro gramma bij het Rijksinstituut voor Volksgezondheid en Milieu (RIVM). Na zijn mbo Sociaal Pedagogisch Werk, hbo Maatschappe lijk Werk Dienst verlening en studie bedrijfskunde begon hij bij het mi nisterie van Volks gezondheid als Rijkstrainee. Hij werkte twee jaar als consultant en volgde een MBA (Nyenrode). Sinds 2006 werkt hij bij het RIVM, o.a. als hoofd van het Centrum voor Be volkingsonderzoek. Heeft u überhaupt zicht op wat huisartsen in hun koelkast hebben liggen? Vorige week werd het totaal aantal vaccinaties opeens met honderdduizenden opge schroefd, na een nieuwe bereke ning. Kunnen we het huidige getal van bijna vijf miljoen prikken, dat deels uit schattingen bestaat, wel vertrouwen? Als bijna de helft een schatting is, hoe kun je dan de voortgang van het vacci natiepro gramma monito ren, de effectivi teit van de vac cins, de bijwerkin gen? Bent u ervan geschrokken dat een land als Nederland blijkbaar zo slecht was voorbereid op een pan- demie dat dit soort dingen niet op orde was? Kan het uiteindelijk zo zijn dat de vaccinatiegraad onder 60- tot 64- jarigen lager uitkomt, omdat voor hen het AstraZeneca-vaccin was gereserveerd? Het zou dus zo kunnen zijn dat niet gevaccineerde 60- tot 64- jarigen deze zomer een nieuwe uitnodiging krij gen, bijvoorbeeld om met Moderna ge prikt te worden? ,,Ja, dat kan. Zo als het ook kan

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 4