WEER EVEN THUIS 16 ZEELAND Als jongste telg in een aannemersfamilie groeide ze op in Dorpstraat 37 te Kattendijke. Marja van den Kleyenberg-Weststrate drinkt er nog weleens een borreltje bij neven en nichten. I en warme zomermiddag in 1968. Met haar nichtjes, de dochters van haar broers, staat Marja West- I strate (18) voor het ouder lijk huis. Ze draagt die maanden haar opgestoken haren in stevige rol len, net als de zangeressen van de Amerikaanse rockband The B-52's. De kappersschool in Goes heeft zij dan bijna afgerond. ,,Vanaf mijn tiende was ik veel met mijn uiterlijk bezig. Ik knipte mijn eigen haar. Dat je er totaal Anders kon uitzien en dat het góed stond, fascineerde me. Ik vóelde me dan ook helemaal anders." Een levensgenieter was ze. Uitbun dig en frivool. ,,Vader had gehoopt dat ik in de zaak zou komen om de admi nistratie te doen. Maar daar had ik een hekel aan. Bovendien wist ik wat ik écht wilde. Na lang soebatten mocht ik naar de kappersschool, als ik beloofde mijn haren niet te kleuren." Binnen de kortste keren experimenteerde ze met high lights. ,,En toen had ik natuurlijk de smaak te pakken!" Hoogblond in hot pants zwierde ze door het dorp. Inmiddels zwaait Marja van den Kleyenberg-Weststrate (70) al 41 jaar de scepter in haar eigen Kapsalon Wil- leke, grenzend aan haar woning in Ka- pelle. Ze is ervan overtuigd dat deze De kastelein van het café aan de overkant had een glazen oog dat opeens gebarsten was ambitie werd aangewakkerd in het maatschappelijk betrokken onderne mersgezin waarin ze als nakomertje opgroeide: ,,Hier aan de overkant op nummer 28 zat de werkplaats van vaders aannemersbedrijf. Mijn broers draaiden erin mee. Dus altijd vroeg op, veel aanloop van klanten en vertegen woordigers, hard werken, lange dagen en voortdurend gesprekken over or ders, producten en personeel. Een aan stekelijke dynamiek. Dat ik overzicht heb en goed kan plannen, weet hoe ik moet delegeren, aansturen, op tijd in grijpen - indertijd stond ik er niet bij stil, maar vader heeft het me voor geleefd." Ook was vader commandant bij de vrijwillige brandweer. Haar broers sloten zich eveneens aan bij het korps. Op het dak van de lagere school stond de sirene, en nadat er per tele foon een melding binnenkwam, be diende moeder de knop. Alle vrijwilli gers stroomden dan toe: ,,Ze renden weg van tafel, of lieten het werk uit hun handen vallen." Moeder had als enige in de buurt een EHBO-diploma. Dorpsbewoners kwamen aan de deur met verstuikin gen, wonden en gebroken polsen. ,,Ik herinner me nog de kastelein van het café aan de overkant, die een glazen oog had dat opeens gebarsten was. Of moeder het er even voor hem wilde uithalen." De familie Weststrate was goed ver tegenwoordigd in Kattendijke. Op nummer 31 in de Dorpsstraat was het kantoor van het aannemersbedrijf on dergebracht. Op 29 woonde later haar oudste broer. Zijzelf betrok met echt genoot en kinderen een tijdje num mer 33, en om de hoek wonen nog steeds neven en nichten. Knapperige zwoerdjes Ze had een warme, bevoorrechte jeugd, zegt Marja. ,,De zaak draaide goed. Andere mensen gingen naar het badhuis. Wij hadden al een douche." Rechts in de dakkapel had zij haar ei gen kamertje, grenzend aan dat van haar broers. ,,Ik zat bij de fanfare en mocht met Koninginnedag vanaf de toren om 08.00 uur 's ochtends de au bade laten horen." Ze speelde met vriendinnetjes in de verstilde straten; tollen, knikkeren, touwtje springen, dollen met de honden: ,,Eerst herders, en later zwarte poedels, die moeder al lemaal Jolly noemde." En bijna ieder een had een varken in de achtertuin. ,,Als kinderen hielden we bij wie wan neer zou slachten. Dan haastten we ons na vieren naar dat adres voor de zwoerdjes; lekker knapperig en zout." Tegen haar grote broers keek ze op. Altijd overlegde zij met hen of er een stuk van haar haren af mocht, en wilde ze weten wat zij van iets zouden vin den. Ze was twaalf toen de oudste trouwde, en niet veel later ook de an der het huis uitging. ,,Maar ze waren niet weg; ze werkten nog in de zaak en woonden op loopafstand." Borreltje bij de koffie Een jarenlange gezinstraditie was de dagelijkse borrel rond koffietijd en in de namiddag. Vader en beide broers banjerden in hun werkplunje bij moe der binnen, en met z'n allen hieven ze het glas. Ook vertegenwoordigers schoven aan. Marja grinnikt dat er over hen werd gezegd dat 'de Weststrates er wel eentje lusten': ,,Ik deed er vanaf mijn puberteit aan mee. Nadat we al lemaal het huis uit waren, kwamen we elke zondagmorgen met alle kleinkin deren bij vader en moeder op de kof fie, dronken een borrel en praatten met elkaar wat bij." Ze herinnert zich nog goed dat va der en moeder vroeger op zondagen vaak een eindje gingen rijden: ,,Dan nodigde ik wat jongelui uit die drank meenamen. Zo keken we naar Jan Janssen die in 1968 de Tour de France won. Wanneer mijn ouders tegen vij ven terugkwamen, hadden we alle sporen gewist en was iedereen weg." Haar tante, die aan de overkant woonde, zei dan weleens tegen haar dat het maar goed was dat haar vader niet wist wie er op zondagmiddag al tijd in zijn stoel hing. zaterdag 24 april 2021 PM 'Mijn vader leefde het me voor' Jacoline Vlaander -Marja van den Kleyenberg- Weststrate ALBUM Marja van den Kleyenberg-Weststrate (70) voor haar ouderlijk huis in de Dorpsstraat 37 te Kattendijke. foto marcelle davidse M Marja (18) met haar nichtjes Elda (links) en Carina (in haar armen). Zomer 1968. foto familie- Heeft u herinneringen aan uw ouderlijk huis die u wilt delen en wilt u weer even terug? U kunt uw verhaal doen in 'Weer Even Thuis'. U kunt con tact opnemen met Ab van der Sluis: 08801-30203, chefnieuws@pzc.nl.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 44