HWd®.eS>o I rs Over Spanje en gemiste Tour ZEELAND 13 a 1 S S© E' pas sinds 2010 draagt de leider van de Vuelta een rode trui. Die keizerlijke machtsgreep voorkwam Miko-Mercier in de laatste kilometers. Maar de ritzege stond voor de 25-jarige Heddie ge lijk aan goud. Het binnenrijden van Mérida, ooit gesticht door de Romeinse keizer Augustus, was een moderne triomftocht. ,,De mensen stonden rijendijk achter de hekken. Allemaal juichten ze, ook al was ik geen Spanjaard. De laatste 100 meter haalde ik mijn handen pas van het stuur.'' Achter de finish reed hij in een fuik van soigneurs, fotografen, ver slaggevers en 'aficionados al ci- clismo', Spaanse wielerfans. Twee ënhalve minuut hadden ze alleen maar oog voor de Zeeuwse wieler vriend van de wind. Toen kwam het peloton binnen, aangevoerd door de Spaanse kampioen Juan Hernandez. In zijn spoor werden Hans Vonk, Jos Lammertink en Wies van Dongen derde, vierde en vijfde. Allemaal ploegmaats van Heddie. ,,In gedachten zie ik me zelf nog op het podium staan'', zegt Heddie. ,,Ik kreeg een echt grote beker, wel een halve meter hoog. Er zijn foto's van die dag, maar ik heb ze jammer genoeg zelf niet. Die beker heb ik thuis lang als rommelbak gebruikt. De laatste 20 jaar lag-ie in een hoekje in de schuur. Geen idee waar-ie nu is. Ik kreeg ook een winstpremie, maar die ging op de grote hoop voor de ploeg. Ik weet niet eens hoeveel dat was." Kleine grote man 's Avonds in het hotel werd de winst van Heddie overgoten met bier. Ploegleider Henk Koopmans sprak zijn manschappen in lovende woorden toe. Niet alleen de kleine grote uit Yerseke, maar ook zijn windbroeders van het eerst uur en de prijsrijders uit het laatste uur. ,,We hadden een ploeg met jonge gasten, allemaal eerste- of tweedejaars profs. Niemand had een air van 'ik ben de man'. We stonden er voor elkaar.'' De storm was een dag later HEDDIE NIEUWDORP geluwd. Vanuit de bus zag Heddie de passanten nu rechtop lopen. In de kiosken konden ze daardoor krantenkoppen snellen. 'El holan- dès Nieuwdorp se adjudicó la quinta etapa'. De Nederlander Nieuwdorp bekroont vijfde etappe. Zijn solo van 80 kilometer werd bejubeld. 'Het was de meest emo tionele en competitieve rit tot nu toe', aldus dagblad Diario de Burgos. 'De wielersport heeft gewonnen', schreef Hoja del lunes. Die vibe was maandagochtend voelbaar in de bus. De 'windstreek' van Heddie werkte als een rode lap. Ook in de zesde etappe van Mérida naar Sevilla deden Heddie en zijn maats prominent mee. Die dag won Jos Lammertink de mas sasprint en Heddie werd zelf ne gende. Uiteindelijk eindigde hij dat jaar in maar liefst zes etappes in de top 10. ,,Dat was niet zo opvallend hoor. Ik reed elke wedstrijd om te presteren, telkens opnieuw.'' zaterdag 24 april 2021 GO y v»n H*1 -r—.^MMflÉK^ Heddie Nieuwdorp sierde op maandag 27 april 1981 de kop van het Spaanse dagblad Hoja del lunes. Heddie Nieuwdorp in 2010 met de beker die hij kreeg voor zijn ritzege in de Ronde van Spanje. Hij weet niet waar de beker nu is. foto cor vos -■ u IC M Heddie Nieuwdorp was een aan vallende tem porijder. FOTO COR VOS ,,Ik reed graag in Spanje. Het is nog steeds mijn favoriete vakantieland. Het is er vaak mooi weer en de mensen zijn niet zo hectisch. Heb je laatst de Ronde van Baskenland ge zien? De binnenlan den daar zijn zo mooi groen. Drie keer heb ik de Vu elta gereden. Jam mer genoeg nooit een andere grote ronde. Ik had graag de Tour de France gereden. Ik zat er voor mijn gevoel ook dichtbij, maar de ploegleiding besliste in 1982 anders.'' ,,In dat jaar reed ik de Vuelta - mijn derde en laatste - voor de Belgische ploeg Splendor. Onze kopman was Eddy Planckaert. De ronde was 3600 ki lometer lang, ik denk dat ik 3300 kilome ter op kop heb gere den. Het resultaat was er ook naar, want Eddy won vijf etappes. Ik mocht ook mee naar grote klassiekers. Ik dacht dat ik genoeg had laten zien om mee te mogen naar de Tour de France. Dat was dus niet zo.'' In 1981, het jaar dat Heddie Nieuwdorp zijn etappe pakte, won Giovanni Batta- glin de Vuelta. De Italiaanse klimspeci- alist won dat jaar ook de Ronde van Italië én de bergtrui in de Ronde van Frankrijk. De Ronde van Italië begon twee dagen na de fi nish van de Ronde van Spanje. Sinds 1995 wordt de Vu- elta in het najaar ge reden. Aanspre kende Vuelta-ren- ners uit 1981 waren sprintbom Guido Bontempi, Kim An dersen, Alvaro Pino en Marino Lejaretta.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 41