O O) CD 12 ZEELAND Maandag is het precies 40 jaar geleden dat Heddie Nieuwdorp uit Yerseke een etappe won in de Ronde van Spanje. Door die zege op zondag 26 april 1981 is hij één van de zeven Zeeuwse wielrenners die een rit in een grote ronde heeft gewonnen. Wat is het verhaal achter zijn winst in die vijfde etappe van de Vuelta a Espana? *2 u WIELRENNEN VUELTA Minderhoud Hockey Yerseke Onderweg naar de start in Caceres keek Heddie Nieuwdorp met een gluiperige glimlach uit het raam van de bus. Hij zag de mensen licht voorovergebogen lopen, hoofd naar beneden, zichzelf vooruitdu wend. De harde wind regeerde. Met af en toe een druppel regen er tussendoorDit was geen weer voor een warmbloedig volkje in een mid-Spaanse stad. Geen en kele Spanjaard was voor dit weer gemaakt. Dat wist Heddie dondersgoed, net als zijn ploegmaats van HB Alarmsystemen in de bus om hem heen. Twee stoelen waren leeg. Een dag eerder had de ploeg in één klap (letterlijk, op het asfalt) twee ploegmaats verloren. Maar dit Ne derlandse weer in een mediter raans jasje zorgde nog geen 24 uur later voor wrijvende handen. Dit was de zweep waarmee ze het overwegend Spaanse peloton kon den geselen. ,,Dit was ons terrein'', reconstru eert Heddie 40 jaar na dato. „Windkracht 6 a 7. Een beetje re gen. Open terrein. Wat doe je dan als Nederlandse wielrenner? Gelijk uit het vertrek volle bak koersen om waaiers te maken. Op de ber gen hadden we nul procent kans tegen die Spanjaarden, maar zy konden geen waaiers rijden. Het peloton werd meteen uit elkaar ge trokken en wij zaten met een man netje of vier, vijf in de eerste groep.'' Spaanse N-wegen Zo'n 40 renners hadden zich losge maakt en reden in het eerste uur van deze vijfde etappe alsof het hun laatste was. Met 60 kilometer per uur joeg het eerste peloton over de Spaanse N-wegen. Het verschil met het achtervolgende peloton jo- ZEEUWSE RITZEGES jode binnen een minuut. Van 40 tellen naar 15 en weer terug naar 50. Dit was wat Heddie wilde. Een guerilla op de weg. Alleen bleef de beslissende slag naar zijn zin te lang uit. ,,Als je in waaiers rijdt, moet je de hele dag doorgaan, tot de laatste meter. Maar na een kilometer of 60 gingen de eerste renners verzaken. Die beker heb thuis lang als rommelbak gebruikt. De laatste twintig jaar lag-ie in een hoekje in de schuur Dat werden er steeds meer. Er was onenigheid, wie wil door en wie niet. Zelfs ploeggenoten van mij gaven het op. Dat maakte me zo kwaad. Ik had me niet voor niks twee uur de pleuris gereden. Dat liet ik me niet gebeuren. Ik was op gefokt. En toen ben ik zelf gegaan.'' De Spaanse krant Hoja del lunes beschreef zijn demarrage na 75 ki lometer beeldend: 'Met zijn kin op het stuur verliet hij het peloton als een formule 1'. Binnen 15 kilometer had hij een voorsprong van ruim 3 minuten bij elkaar gereden. De ge sel van het eerste uur had zijn werk gedaan. Het peloton likte zijn strie mende wonden. De techniek van Heddie deed de rest. Een toon beeld van wielrennen en een wonderbaarlijke stijl, dichtte Hoja del lunes hem toe. ,,Ik gokte dat er iemand zou meegaan'', herinnert Heddie zich. ,,Maar er kwam niemand. Ik ging toch vol door en het gat werd steeds groter. In het begin dacht ik nog niet aan de winst. Het was nog zo'n eind en het was niet vlak, hè. Met die heuveltjes moest je telkens op- en terugscha kelen. Dat deed echt zeer. Toen ik op 10 kilometer voor de finish nog vier minuten had, ging ik serieus aan de winst denken.'' Gouden trui Zijn maximale voorsprong be droeg 40 kilometer voor de meet in Mérida zeven minuten. Toen moest het peloton toch weer uit het luie zadel komen; vooral de Franse ploeg Miko-Mercier van klassementsleider Régis Clère. De achterstand van Heddie in het klassement was immers maar 5 minuten. Heddie reed dus virtueel in het goud. Ja, in het goud, want Ér I f lil zaterdag 24 april 2021 GO 3 Dressuurruiter Hans Peter Minderhoud, afkomstig uit Westkapelle, is gisteren bij zijn eerste interna tionale optre den in 14 maanden derde geworden. Ed ward Gal, zijn levenspartner, eindigde in het Belgische Op- glabbeek met twee paarden voor hem. Minderhoud kwam met Glock's Dream Boy (75,065) goed uit de verf op weg naar de Spelen in Tokio. De Zeeuwse hockeyers kre gen gisteren te horen dat ze dit seizoen 2020/ 2021 niet meer in competitie verband zullen spelen. Alleen de twee hoofd klassen wor den afgemaakt en daarin is Zeeland niet vertegenwoor digd. Volgens de hockeybond KNHB ont breekt het per spectief dat competities met de regu liere indeling nog hervat kun nen worden. El holandès' Heddie was een vriend van de wind Rudy Boogert TOUR DE FRANCE Jan Raas: 10 ritzeges in 1977, 1978 (3), 1979, 1980 (3), 1982 en 1984 Jo de Roo: 3 ritzeges in 1964, 1965 en 1966 Theo Middelkamp: 2 ritzeges in 1936 en 1938 Cees Priem: 2 ritzeges in 1975 en 1980 Maarten Ducrot: 1 ritzege in 1985 GIRO D'ITALIA geen VUELTA A ESPANA Cees Priem: 2 ritzeges in 1976 en 1977 Jo de Roo: 1 ritzege in 1966 Cees Bal: 1 ritzege in 1979 Heddie Nieuwdorp: 1 ritzege in 1981 -Heddie Nieuwdorp f A ÉF M O a

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 40