Families moeten het ergste vrezen bij onderzeebootdrama V NIEUWS 3 Rutte: Uitzonderlijk besluit om te laten zien dat er niks is toegedekt ,,Het is een uitzonderlijk besluit'', zei demissionair premier Mark Rutte gis termiddag na beraad met de rest van het kabinet. Maar volgens hem is het nodig om het nu 'toch te doen'. ,,Er is een indruk ontstaan alsof het kabi net allerlei dingen heeft achtergehou den om politieke redenen. Maar dat is uit zorgvuldigheid gedaan en niet om dingen toe te dekken.'' Het kabinet komt maandag, aan het einde van de middag, nog eens bijeen, waarna de notulen naar de Tweede Kamer worden gestuurd. Volgens Rutte kan dan iedereen zien dat er 'niets onoorbaars is gebeurd'. Het gaat om de notulen die het ka binet eerder al ter inzage gaf aan de parlementaire ondervragingscom- missie (POK) die onderzoek deed naar de toeslagenaffaire. Die draait erom dat duizenden ouders er door de Be lastingdienst ten onrechte van werden beschuldigd dat ze hadden gefrau deerd met de kinderopvangtoeslag. Sommigen moesten ten onrechte tienduizenden euro's terugbetalen en werden geruïneerd. Eerder deze week ontstond ophefin de Tweede Kamer na een publicatie van RTL Nieuws dat er tijdens een mi nisterraad in november 2019 zou zijn afgesproken informatie achter te hou den voor de Tweede Kamer. De sug gestie die werd gedaan, was dat het ka binet bang was voor negatieve publi citeit. Het onderzoek van de POK ging over de periode tot en met 14 novem ber 2019. Maar de commissie kreeg ook de ministerraadsnotulen van de we ken daarna onder ogen. Vrijuit Er loopt al langer een conflict tussen Tweede Kamer en kabinet over welke documenten er allemaal moeten wor den verstrekt. Tot voor kort was het kabinet daar terughoudend in, zeker als het ging om stukken van ambtena ren. Dit uit angst dat als alles openbaar zou worden, ambtenaren niet meer vrijuit hun werk kunnen doen. Hoewel het populair is te zeggen dat alles in Den Haag 'toch wel uitlekt', geldt dat zeker niet voor de notulen van de ministerraad. Die hebben de status 'zeer geheim' en worden twin tig jaar achter slot en grendel bewaard. Voortijdige schending van de geheim houding is een ambtsmisdrijf en kan worden bestraft met maximaal een jaar cel of een boete van ten hoogste 21.750 euro. Dat betekent niet dat er nooit passa ges op straat zijn beland. In 2009 lek ten notulen uit van een discussie in de ministerraad over de uitdieping van de Westerschelde. Daaruit bleek dat toenmalig PvdA-minister van Finan ciën Wouter Bos zich grote zorgen maakte over de kosten van de wens om de Hedwigepolder toch niet onder water te laten lopen (wat later alsnog gebeurde). Premier Jan Peter Balke nende - die als Zeeuw de polder graag behouden zag - was boos en schakelde de Rijksrecherche in om uit te zoeken wie er had gelekt. Een dader werd nooit gevonden. Je weet nu al dat Geert Wilders gaat roepen dat hij ook de notulen over corona wil hebben - Betrokkene Ook nu is de kans aanwezig dat het kabinet besluit de Rijksrecherche in actie te laten komen. Maandag wordt hierover beslist. Hoogleraar staats recht Wim Voermans liet eerder deze week weten principieel van mening te zijn dat een lek uit de ministerraad al tijd onderzocht moet worden. Dit is omdat schending van de geheimhou ding vitale belangen van de staat kan schaden, zei hij tegen RTL Nieuws. In regeringskringen wordt echter geschamperd dat zo'n onderzoek 'toch niks oplevert'. Tegelijkertijd vrezen partijen de gevaren van actieve open baarmaking van de notulen na een lek, zoals nu gebeurt. ,,Je weet nu al dat Geert Wilders volgende week gaat roepen dat hij ook de notulen over co rona of de gaswinning in Groningen wil hebben'', zegt een betrokkene. Terwijl er volgens regeringsbronnen goede redenen zijn waarom wat in de ministerraad wordt besproken, ge heim blijft: de regering wordt immers geacht met één mond te spreken. Als zou uitkomen dat bepaalde ministers binnenskamers hun bedenkingen over bepaalde besluiten hebben geuit, wordt het moeilijker regeren. Als iemand weet hoe het is om in een onderzeeboot in nood te zitten, dan is het wel Johan Kragten (68) uit Den Helder. In juli 1973 kwam zijn onderzeeboot Hr. Ms. Zwaard vis in grote moeilijkheden. Het wa ter gutste naar binnen nadat er iets misging bij het opladen van de ac cu's. De stroom viel uit. In het pik kedonker draaiden de mannen blindelings aan hendels waarmee ze lucht in watertanks lieten en zo hoopten te blijven drijven. ,,Je bent alleen maar aan het handelen, han delen, handelen'', vertelt de gepen sioneerde opvarende. Kragten zonk met zijn kamera den 60 meter, maar kwam uitein delijk weer bovendrijven. Zoveel geluk hebben de Indonesische be manningsleden nu niet. Afgelopen woensdag verdween de onderzee boot spoorloos onder water ten noorden van het eiland Bali. Ze wa ren bezig met een torpedo-oefe ning toen de marinebasis plotseling geen contact meer kreeg. Het leger stuurde zes schepen, sonarappara- F tuur en een helikopter naar het ge bied om het gevaarte te vinden. Vooralsnog is alleen een oliespoor gevonden. Het schip zelf is nog niet gelokaliseerd en dat doet het ergste vermoeden. De zee is er bijzonder diep, tot 700 meter. De KRI Nang- gala-402 kan veilig opereren tot hooguit 500 meter diepte. Ook an dere landen helpen inmiddels met zoeken. Nog zonder resultaat. Kragten krijgt er de koude rillin gen van. ,,De bemanning zal alles geprobeerd hebben om met nood- maatregelen aan de oppervlakte te komen. In de paar minuten die ze hebben, is iedereen als een razende in de weer om de boot te stabilise ren.'' Ook commandant Herman de Groot van de Nederlandse Onder zeedienst vreest het ergste. ,,Theo- retisch ga je door met zoeken tot de zuurstof op is. Maar dit is een be hoorlijk zwart scenario. De boot is nog niet gevonden.'' Dat er wel olie is gevonden, maakt de situatie er niet beter op. Als een onderzeeboot heel diep zinkt, bezwijkt de drukhuid door de enorme waterkracht. Dan kun nen de brandstoftanks openbarsten en dat kan mogelijk die olie verkla ren. Een aanvaring is daarvoor ook een mogelijkheid, maar er waren geen andere schepen in de buurt. zaterdag 24 april 2021 Notulen toch open Het kabinet maakt notulen van de ministerraad openbaar waarin is gesproken over de toeslagen affaire. Dat is bijzonder, omdat die normaal gesproken twintig jaar geheim blijven. Laurens Kok Hans van Soest Den Haag Premier Rutte beantwoordt vra gen na afloop van de wekelijkse mi nisterraad, gister middag. foto anp Het klinkt als de ergste nacht merrie; in een gezonken onder zeeboot wachten tot er redding komt. De 53 bemanningsleden van de vermiste Indonesische KRI Nanggala-402 overkomt het en ze gaan een cruciale fase in. Zaterdag is de zuurstof op. Ma rine-experts hebben weinig hoop op een goede afloop. Raymond Boere Rotterdam In het ze nuwcentrum van de zoek actie op Bali worden de portretten van de 53 vermiste bemannings leden opge hangen. foto epa

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 3