8 ZEELAND ARMENIË PROEFSCHRIFT Zelfs de befaamde historicus Lou de Jong schreef nog in de jaren zeventig dat de Armeense genocide 'in ons land nagenoeg onbekend' was. Het tegendeel is waar, zo toont Dirk Roodzant overtuigend aan in zijn proefschrift en boek. Hij promoveerde vrijdag aan de Universiteit van Amsterdam. zaterdag 24 april 2021 Axel Al sinds de tweede helft van de jaren tachtig verdiept Dirk Rood zant zich in de Ar meense kwestie. Die interesse is voor een belangrijk deel toeval. ,,Toen ik student ge schiedenis was, heb ik in de Ver enigde Staten in een kinderkamp gewerkt. Door een slechte tele foonverbinding dacht ik dat ik naar een Amish-kamp ging. Bij aankomst bleek dat het een Ar meens kamp was." Onvermijdelijk kwamen daar naar verloop van tijd de gebeurte nissen van 1915 ter sprake. ,,Daar heb ik ook mensen ontmoet die het zelf hadden meegemaakt en die me vertelden hoe ze door de Syrische woestijn moesten gaan. ik schaamde me er een beetje voor dat ik daar als geschiedenisstudent eigenlijk niets van afwist. Het was in die tijd ook totaal geen onder werp. Een oude vrouw zei tegen mij: dan moet jij het maar gaan vertellen, want dan komt het nog een beetje naar buiten. Dat heb ik altijd als een soort opdracht be schouwd." Acht jaar lang onderzoek Het werd het onderwerp van zijn eindscriptie op de universiteit en ook daarna bleef het zijn aan dacht houden. De afge lopen acht jaar werkte hij aan zijn promotie onderzoek. Dat deed Roodzant naast zijn baan als geschiedenisdocent aan het Lodewijk College in Terneuzen. Dankzij een promotiebeurs kon hij twee dagen in de week aan zijn onderzoek werken. ,,De rest heb ik in het weekend en in mijn vrije tijd gedaan. Daar moet je wel en kele jaren een streep door zet ten", zegt Roodzant. ,,Het is best een diepgravend onder zoek geweest. Ik heb veel archie ven bezocht in binnen- en buiten land. Elke vakantie ging daaraan op. Wij hebben vier kinderen, maar we noemen dit boek thuis ons vijfde kindje. Er is heel veel tijd in gestopt en ik ben ook trots op het resultaat." In het kort De positie van de (christelijke) Ar meniërs in het (islamitische) Ot tomaanse Rijk kwam aan het eind van de 19e eeuw onder zware druk te staan. Dat leidde tussen 1894 en 1897 tot pogroms, bloedige vervol gingen die ongeveer 100.000 Ar meniërs het leven kostten. Het bleek later de voorbode te zijn van de grootschalige etnische zuive ring die de Jong-Turken tussen 1915 en 1917 uitvoerden, met naar schatting 1,2 miljoen doden tot ge volg. Veel landen erkennen dat er sprake was genocide. Turkije spreekt zelf van de 'Armeense kwestie'. De Tweede Kamer kwam in 2018 tot de conclusie dat genocide de juiste om schrijving is. Het Neder landse kabi net houdt het op 'de kwestie van de Ar meense geno cide'. De ge beur tenissen Omslag van het boek van Dirk Roodzant. worden jaarlijks op 24 april her dacht. Een moord op een volk De centrale vraag in zijn onder zoek was: in hoeverre was Neder land in 1915 al op de hoogte van wat er met de Armeniërs ge beurde? ,,Mijn eindconclusie is dat Wij hebben vier kinderen, maar we noemen dit boek thuis ons vijfde kindje -Dirk Roodzant we het allemaal wisten. Dat is heel duidelijk. Nederland was er ook van op de hoogte dat het geen oor log was, maar een genocide, de moord op een volk. Het laatste stond zelfs letterlijk in de krant." Roodzant ontdekte tal van on bekende feiten. Zo vond hij in Londen bewijs dat Talaat Pasja, de belangrijkste Jong-Turkse leider van de genocide, na de Eerste We reldoorlog meerdere keren in het neutrale Nederland is geweest. ,,We zaten hier al met de Duitse keizer, wat ons niet populair maakte. Toen verscheen ook nog de Jong-Turkse leider opeens. Daarmee werden we extra in ver legenheid gebracht." Kinderen Ook bijzonder was dat hij in het nog ongeordende archief van Stichting Morgenland-Zending le vensverhalen vond van enkele kinderen, onder wie een Armeens meisje van vijftien jaar uit Aïntab (nu Gaziantep). Ze schreef over Deir-es-Zor, het eindpunt van de deportaties. 'Deir-es-Zor, een ver vloekt oord, waar men een volk van honger liet sterven. Deir-es- Zor, de hel op de aarde, waar het kwaad zijn grootste macht ont vouwde, waar het menschelijk hart in al zijn slechtheid liet zien, waartoe het in staat was.' ,,Dat vond ik een perfecte be schrijving van wat genocide is", zegt Roodzant. ,,Deir-es-Zor is voor de Armeniërs een soort Auschwitz. Ik wist wel dat er cor respondentie was geweest, maar ik had totaal niet verwacht dat ik zo ver zou komen dat ik ook berich ten uit Deir-es-Zor in handen zou krijgen. Toen dat toch gebeurde, was het voor mij wel een emotio neel moment." Ook al is het een wetenschappe lijk onderzoek, het boek bevat veel aangrijpende verhalen. ,,Ik probeer er altijd voor te zorgen dat het leesbaar is voor iedereen. Hoewel het zware kost en een moeilijk on derwerp is, wil ik het zo menselijk mogelijk opschrijven. Ik ben ook niet voor de Armeniërs en tegen de Turken of andersom. Er waren ook Koerden en Turken die Arme niërs gered hebben. Ik wil me niet beperken tot het simplisme van twee groepen die tegenover staan, maar probeer altijd verder te kij ken en te zoeken naar de nuance daarbinnen." GO 'Nederland wist van genocide' M Dirk Roodzant schreef zijn proef schrift naast zijn werk als docent ge schiedenis aan het Lodewijk College in Terneuzen. FOTO CAMILE SCHELSTRAETE Rolf Bosboom Het boek 'De Armeense gruwe len. Nederland en de vervolgin gen van Armeniërs in het Otto maanse Rijk, 1889-1923' van Dirk Roodzant is vrijdag ver schenen bij uitgeverij Verloren.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 36