'Concentratie visveiling is een Zeeuws belang' Meer toezicht op kitesurfers in beschermde natuurgebieden 4 Pandemie of niet: Zeeuwse werknemers vieren vakantie in de zomer BIJZONDER LEVENDBARENDE HAGEDIS Ruim één op de drie Nederlanders in loondienst geeft aan vermoeid te zijn, maar neemt geen vakantieda gen op, omdat ze de dagen niet kunnen gebruiken voor een echte vakantie. Dit blijkt uit onderzoek van HR-dienstverlener Visma Raet onder 1.088 Nederlandse me dewerkers in loondienst. Bijna één op de drie werknemers wil de va kantiedagen pas gebruiken als de coronacrisis voorbij is. Volgens Visma Raet ligt oververmoeidheid op de loer als mensen door blijven werken en geen tijd nemen om zich op te laden. Geen verschil Het beeld in Zeeland lijkt af te wij ken, blijkt uit navraag bij een aantal bedrijven. Bij Zeelandia, de in Zie- rikzee gevestigde multinational in bakkerijgrondstoffen, pakken vrij wel alle 435 Nederlandse werkne mers deze zomer een aantal weken vakantie. „Eigenlijk zien we geen verschil met bijvoorbeeld de zomer van 2019. We signaleren geen op potgedrag", zegt woordvoerder Ro bert Jan Kuijpers. Hij heeft geen idee hoe personeel de vakantie in vult. ,,Ik vermoed dat een deel thuis blijft en een deel in Nederland iets boekt." De meeste personeelsleden van ZLM Verzekeringen nemen ook va kantie in juni, juli en augustus. ,,We hebben enkele aanvragen voor sep tember, maar het gros kiest voor de zomer", zegt directeur Marinus Schroevers. Hetzelfde liedje klinkt bij chemiebedrijf Dow in Terneu- zen. Woordvoerder Tim Brouwer: ,,De meesten vieren deze zomer va kantie. We adviseren ons personeel ook op tijd vakantie te nemen. Je We willen voorkomen dat we in het najaar te weinig bezetting hebben. In die periode is het altijd erg druk moet ontspannen en fit blijven." Unitron in IJzendijke moedigt personeel aan om juist in de zomer vakantie te nemen. ,,We willen voorkomen dat we in het najaar te weinig bezetting hebben. In die pe riode is het altijd erg druk", zegt operationeel directeur Ard-Jan Ha melink. Quarantaine Op dit moment zullen weinig werknemers kiezen voor een bui tenlandse reis nu in heel Europa code oranje geldt met dito corona beperkingen zoals quarantaine bij terugkeer. Aan de Spaanse costa moet je momenteel ook buiten een mondkapje dragen. Misschien ver vallen die eisen deze zomer of in het najaar, afhankelijk van de snel heid waarmee mensen worden ge vaccineerd en hoe de pandemie zich ontwikkelt. Sommige werknemers wachten daarop. Paree Elektro-Telecom in 's-Heerenhoek merkt dat personeel nu minder verlof opneemt. ,,Ik denk dat een deel van onze 200 me dewerkers later dit jaar vakantie wil opnemen. Ze kunnen natuurlijk niet allemaal in september en okto ber vrij krijgen, dus hoe ga je daar mee om? Ik heb het liefst dat ze deze zomer vakantie vieren, maar ik snap het wel", zegt directeur Pie- ter Paree. Geen stuwmeer Een deel van de werknemers van Bouwbedrijf Fraanje wacht ook af. Directeur Martijn van Sabben: ,,Ik schat dat 10 tot 20 procent van onze mensen vakantiedagen oppot. Ze wachten af totdat de coronabeper kingen vervallen. Daardoor ont staat nog geen stuwmeer aan va kantiedagen, maar eerlijk is eerlijk, mensen sparen meer vakantieda gen op dan in andere jaren." De Statenleden Gerwi Temmink en Maaike Walraven maken zich zorgen over kitesurfers die hun sport in verboden gebieden bedrij ven. Dat zou steeds vaker voorko men, onder meer bij de Oesterdam. Ook vogelaars en ecologen zijn op geveerd. Ze zijn bang dat de water sporters (broedende) vogels in na tuurgebieden schrik aanjagen. Ze ker nu het recreatieseizoen in aan tocht is. Volgens GroenLinks is er te wei nig toezicht op kitesurfers die de regels overtreden. De Zeeuwse mi lieudienst RUD zou te weinig capa- citeit hebben om ertegen op te tre den. Deltawateren Dat gaat volgens Gedeputeerde Sta ten veranderen. De RUD moet vol gens de huidige afspraken per jaar 1116 uur de Deltawateren in de ga ten houden en zo nodig handha ven. Er lopen gesprekken om het toezicht op te vijzelen naar 1600 uur per jaar. Er wordt ook bekeken of er in het toeristenseizoen extra moet worden gecontroleerd. De Jonge zegt 'verrast' te zijn door de actie van het college van B en W van Sluis. In maart viel het be sluit alle vismijnactiviteiten in Vlissingen te concentreren. Einde verhaal voor Breskens, dat sinds 1935 een gemeentelijke visveiling heeft. Die beslissing viel in de aandeelhoudersvergadering van de Holding Zeeuwse Visveilin- gen, waarin Vlissingen 65 procent van de aandelen heeft en Sluis 35 procent. Sluis was zwaar teleurgesteld, maar leek zich bij de overheveling van de garnalenveiling uit Bres- kens naar Vlissingen neer te leg gen. Tot eind vorige week 'opeens' bleek dat Sluis in de Bressiaanse visgroothandelaar Mike de Houck een nieuwe exploitant voor de garnalenveiling in Breskens had gevonden. Sluis kondigde tegelij kertijd aan het in maart genomen besluit te zullen aanvechten. 'De belangen van de minderheidsaan deelhouder zijn onvoldoende ge wogen en meegenomen', aldus het gemeentebestuur. De Vlissingse wethouder De Jonge reageert daar niet direct op. ,,We laten onze jurist ernaar kij- ken." Veel belangrijker is volgens De Jonge waarom ervoor is geko zen alle vismijnactiviteiten in Vlissingen te concentreren. ,,Het gaat er niet om dat er in Vlissingen een visveiling blijft, maar dat er één in Zeeland blijft. De visserij staat enorm onder druk, door de brexit, de aanleg van windmolen parken, het verbod op de pulskor en nu ook regelgeving voor het beperken van de stikstofuitstoot. Dat zet ook de veiling onder druk." Om een 'visinfrastructuur' met bijbehorende werkgelegenheid in Zeeland overeind te houden, is het noodzakelijk de veilingactivi teiten in Vlissingen te concentre ren, aldus De Jonge. Minstens zo belangrijk is, volgens hem, als vis- Ik begrijp heel goed dat Sluis in Breskens een visserijcultuur in stand wil houden veiling 'een volledig pakket - in clusief garnalenverwerking - aan te kunnen bieden'. De Jonge wil graag in gesprek met Sluis om tot een oplossing zonder rechtsgang te komen. Hij reikt daarbij Breskens de hand, door vanuit Vlissingen een toeris tische veiling te faciliteren. ,,Ik be grijp heel goed dat Sluis in Bres- kens een visserijcultuur in stand wil houden, maar dat kan ook an ders dan met een commerciële veiling." zaterdag 24 april 2021 Oppotten vrije dagen valt mee Sparen Zeeuwse werknemers vakantiedagen op in de hoop dat ze dit najaar misschien zonder te veel corona-trammelant naar de Spaanse costa's of de Griekse eilanden kunnen? Een aantal doet dat, maar het gros van de werknemers neemt in de zomer gewoon ruimhartig va kantiedagen op, blijkt uit een rondgang langs Zeeuwse bedrij ven. Frank Balkenende Goes - Ard-Jan Hamelink, Unitron BURGH-HAAMSTEDE Net ontwaakt uit de winterslaap en met een beetje geluk te zien: de levendbarende hagedis. Het Schouwse duinge bied is volgens John Beijersbergen van Stich ting Duinbehoud één van de weinige gebieden in Nederland waar het dier leeft. ,,Je krijgt hem meestal te zien als hij zich koestert in de zon." De ongeveer dertien centimeter grote hagedis komt vanaf begin april tevoorschijn om te paren. Het vrouwtje legt tussen eind juli en eind augustus vier tot acht eieren. De levendbarende hagedis is in de regel namelijk eierlevendba- rend. Er worden wel eieren geproduceerd, maar de jongen ontwikkelen zich volledig in het moe- derdier. De eierschaal bestaat bij de geboorte uit een doorzichtig vliesje waaruit de jongen zich makkelijk kunnen bevrijden. De soort staat op de lijst van bedreigde dieren. foto nico van kappel Er komt meer toezicht op kite- surfers die in beschermde na tuurgebieden hun sport bedrij ven en daar vogels verstoren. Dat antwoordt het dagelijks provinciebestuur op vragen van de Statenfractie van Groen Links. Frank Balkenende Middelburg Laten we er geen wedstrijdje Sluis-Vlissingen van maken: het overbrengen van de garna- lenveiling uit Breskens naar Vlissingen is een Zeeuws be lang. Die reactie geeft de Vlis- singse wethouder John de Jonge op de juridische stappen die de gemeente Sluis heeft genomen om de vismijn in Breskens te kunnen behouden. Harmen van der Werf Vlissingen - John de Jonge, wethouder Vlissingen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 32