Opperhoofd J 'Ander gas leidt tot piepende Nefit-ketels' Huis bouwen boven op atoombunker mag 2 MAIKEL HARTE K.0KIIN6SbA@ 2021 Column In de gemeente waar ik woon neemt ons opperhoofd af scheid. Burgemeester Jan Lo- nink wordt namelijk 70 in mei en 70 is de leeftijd waarop burge meesters in Nederland met pensi oen moeten. Ik weet niet of Jan Lo- nink graag nog verder had willen gaan, maar is 70 niet een beetje jong om een burgemeester ver plicht met pensioen te sturen? In mijn beeld van een ideale ge meenschap zie ik altijd een india nenstam voor me waarbij de oud ste mannen en vrouwen het sa men voor het zeggen hebben. In hun tipi roken ze de vredespijp en in alle wijsheid, rust en kalmte staan ze hun stamgenoten met raad en daad bij. Geen opgefokte jongelui die zich zo nodig moeten bewijzen, maar oude mannen en vrouwen die alles al wel een keer hebben beleefd en niet meer zo snel in de stress schieten. Door groefde koppen zie ik voor me, met grijze haren en verrimpelde voorhoofden van het vele denken. En opperhoofden hebben natuur lijk prachtige bijnamen zoals Witte Veder, Crazy Horse en Don derende Wolk. Als ik zo'n naam voor Jan Lonink zou moeten kie zen zou het Jan 'Stopt Nooit Met Praten' Lonink worden. Nu kan ik een partij slap ouwehoeren, maar Jan Lonink kan er ook wat van. als ik ergens spreekstalmeester was en hij de speechende burge meester. Hoe vaak heb ik niet aan de zijkant van een toneel gestaan, druk gebarend met een vlakke hand op de keel of met een vinger op een denkbeeldig horloge, om maar aan te geven dat hij over zijn spreektijd heen ging. Hij trok zich er niks van aan. Ik ga het nog mis sen. Want je hoeft het niet altijd met hem eens zijn, maar hij heeft wel altijd keihard gewerkt, was makkelijk benaderbaar en vooral erg aardig. En van aardige mensen, daar kunnen er niet genoeg van zijn op deze wereld. opperhoofd Erik van Merrienboer. We weten er nog niet veel van, ik zag alleen nog maar zijn foto en las dat hij uit Eindhoven komt: 'Grijze Brabander' zouden de indianen zeggen. Ik kan een partij slap ouwehoeren, maar Jan Lonink kan er ook wat van DE STELLING Weekend: Ik ga deze zomer op vakantie Eens Oneens Toos Henk Paul Kusters Oplaadstation voor elektrische boten Virtueel scheuren over racebaan VLISSINGEN Ambulancedienst komt met podcast Daar zijn bewoners lange tijd op zoek geweest naar de oorzaak van een voor veel mensen irritante pieptoon die in de wintermaanden regelmatig te horen was. Onlangs werd het mysterie opgelost: het gaat volgens enkele bewoners om cv-ketels van Nefit. Gek genoeg is het geluid niet te horen voor de in woners van het huis waarin de pie pende ketel zich bevindt. Het werkt meer als een soort toeter naar buiten toe. Sommige andere mensen slapen er zelfs slecht door. Gasinspuiter Volgens woordvoerder Jan Bosch van Nefit-Bosch is het niet één be paald type ketel dat kan gaan pie pen. ,,Wat we weten is dat de ge wijzigde samenstelling van het aardgas onder bepaalde omstan digheden dit soort gevolgen kan hebben voor met name wat oudere cv-ketels", zegt hij. Het vervangen van de gasinspuiter kan soelaas bieden. De nieuwste ketels zijn volgens Bosch al aangepast op de gaswijziging. Hij zegt dat ook de lengte van de rookgasafvoer van invloed kan zijn op het wel of niet gaan piepen van de ketel. Als een monteur er niet uitkomt, zijn wij zeker bereid mee te denken Bosch zegt dat het al met al geen veel voorkomend probleem is. Als het zich toch voordoet, is het vol gens hem eenvoudig op te lossen. ,,Het eerste aanspreekpunt voor gebruikers is daarbij wel het be drijf dat het toestel heeft geïnstal leerd of onderhoudt'', zegt hij. ,,Maar als een monteur er niet uit komt, zijn wij zeker bereid mee te denken." Dat de gassamenstelling veran dert, heeft te maken met het slui ten van de Groningse gasvelden. De atoomschuilkelder is in de jaren 50 gebouwd door de Bescherming Bevolking, een organisatie die bur gers wilde behoeden voor het drei gende oorlogsgeweld. De nucleaire wapenwedloop tussen het westen en de Sovjet-Unie was op dat mo ment op zijn hoogtepunt. De Oost- burgse bunker is twintig bij twintig meter groot, genoeg om vijftig per sonen er twee weken lang te laten verblijven. De bunker is uiteinde lijk nooit gebruikt. In 1989, rond de val van de Berlijnse Muur, is Be scherming Bevolking opgeheven. Toch spreekt de geschiedenis nog altijd tot de verbeelding. Want nu boven op de bunker gebouwd mag worden, staan de mensen in de rij. ,,Er is heel veel belangstel ling", zegt makelaar De Dobbe- laere. ,,Die interesse komt van heinde en verre. De bunker ver keert ook nog in goede staat. Het is een leuk ding en ziet er uitstekend uit." Bed breakfast Wat potentiële kopers ermee van plan zijn? ,,Van alles. Sommige willen er een opslag van maken." Er kan ook een bed breakfast van worden gemaakt. Veel herinnert nog aan de Koude Oorlog. In de bunker staat een die selmotor, mocht de stroom ooit uitvallen. Ook is er een kantine, waterreservoir en pompinstallatie. De Dobbelaere: ,,Ik hoop niet dat hij het ooit nodig heeft, maar wie boven de bunker gaat wonen, zit in ieder geval veilig." De vraagprijs voor het perceel is 359.000 euro. zaterdag 24 april 2021 Onze wegen kruisten weleens Het is uitkijken naar het nieuwe Reageer op pzc.nl Gisteren: Ik heb in deze coronatijd mede lijden met eind- examenkandida ten 1020 reacties WABM BROUWERSHAVEN Aan de Haven Zuidzijde - in het hartje van Brou wershaven - is onlangs het eerste publieke, mari tieme oplaadstation van zuidwest-Nederland in gebruik genomen. Elek trische boten kunnen daar snel opladen met stroom gewonnen uit wind- en zonne-energie. De 35 meter lange kade muur is bereikbaar via een steiger langs de kade of een trap aanslui tend op het oplaadsta- tion. Greenport Brou wershaven is een proef. Uiteindelijk moeten er op- laadpunten komen in meer haven rondom het Grevelingenmeer. YERSEKE Altijd al eens over het cir cuit van Zandvoort willen scheuren? Jongeren uit Reimerswaal kunnen vrij dag 7 (Yerseke) en zater dag 8 mei (Krabbendijke) hun kans grijpen door in een racesimulator te stappen. Wie de snelste tijd neerzet, mag zich de beste coureur van Rei- merswaal noemen. De activiteit is naar de ge meente gehaald om jon geren tussen de 13 en 20 een leuke afleiding in co ronatijd te geven. Er zit ook een educatief tintje aan, de gemeente grijpt de race aan om de geva ren van alcohol onder de aandacht te brengen. Meer: inreimerswaal.nl. De Ambulancedienst Witte Kruis Zeeland is een podcast begonnen in de hoop het perso neelstekort terug te dringen. Het aantal pa tiënten stijgt gemiddeld 1,4 procent per jaar, ter wijl het ambulanceper soneel vergrijst. In 2030 is het aandeel 65-plus- sers meer dan de helft. Dat betekent meer werk, terwijl het moeilijk is om mensen te vinden. De podcast geeft een uniek kijkje in het werk van ambulanceperso neel. De podcast is te beluisteren via kombijdeambulance.nl/ podcast. Dat cv-ketels soms hinderlijk gaan piepen, heeft te maken met een veranderde samenstel ling van het aardgas in ons land. Dat zegt fabrikant Nefit naar aanleiding van geluidsoverlast in de Kloetingse wijk Riethoek. Rob Paardekam Kloetinge - Jan Bosch, Nefit-Bosch 4 Onderhoud aan een cv- ketel. FOTO GUUS SCHOONEWILLE Een huis boven op een atoom schuilkelder. Het klinkt als iets uit een spionagefilm uit de Koude Oorlog, maar in Oostburg kan het realiteit worden. Boven op de kelder aan de Tragelweg mag gebouwd worden. ,,Er is heel veel belangstelling voor", zegt makelaar Jan de Dobbe- laere. Bob Maes Oostburg

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 2