y Heddie Nieuwdorp Ophef over examenstunt op Nehalennia in Middelburg A/c Eén van de zeven Zeeuwse wielrenners die een etappe won in een grote ronde zeeland 12 Woordvoerder Luuc Smit van de Joodse gemeenschap werd gisteren 'platgebeld' over het tekstbord. ,,Ik denk dat niet één leerling de bedoe ling heeft gehad om iemand te kwetsen, maar mensen die de Ho locaust hebben meegemaakt, snap pen hier niets van. Zij hebben on der dat bord gelopen. Hun families zijn vermoord en vergast." De tekst op de school leek een verwijzing naar de spreuk 'Arbeit macht frei' boven de toegangspoor ten van concentratiekampen in de De actie getuigt van naïviteit, maar het was echt geen boze opzet van de leerlingen Tweede Wereldoorlog. ,,We wilden met die tekst revolutie uitstralen", lichtte één van de leerlingen gister ochtend toe. ,,Wij onderdrukken nu de leraren. Zij hebben altijd ver teld wat de leerlingen moeten doen. Nu nemen wij de school over. Het is bevrijdingsdag." De schoolleiding van Nehalennia was op de hoogte van de examen stunt, maar wist vooraf niet dat een bord met deze tekst boven de in gang van de school gehangen zou worden. Gisterochtend werden door de school wel foto's via sociale media verspreid. ,,Zo'n examen stunt is een verrassingsoverval, al spreken we vooraf wel de kaders af met de leerlingen. Als we het had den geweten over dit bord, dan hadden we het niet toegestaan", zegt bestuurder Guus Hagt van de Mondia Scholengroep, waar Neha- lennia bij hoort. Achterdochtiger In eerste instantie noemde Hagt de tekst gisterochtend 'onschuldig'. ,,Later zag ik op een foto dat de tekst zelfs in dezelfde boog geschreven was als 'Arbeit macht frei' destijds. Het was wel degelijk een poging om te associëren. De actie getuigt van naïviteit, maar het was echt geen boze opzet van de leerlingen. Ze hebben geweldige spijt, en ze hebben er veel van geleerd. En wij ook. We zullen in het vervolg nog achterdochtiger zijn bij examen stunts." HZ-docent Smit merkt dat bij veel jongeren kennis ontbreekt over de Tweede Wereldoorlog. ,,De im pact van de Holocaust wordt niet goed verteld aan de jeugd. Dat vind ik heel zorgelijk. Driekwart van de hbo'ers weet niet eens dat er zes miljoen Joden zijn vermoord. Ze weten alles van verre landen als Oe kraïne en China, maar de eigen ge schiedenis wordt in de doofpot ge stopt. Dit is voor mij een extra sig naal dat er iets moet gebeuren aan het onderwijs over de Holocaust. Jongeren moeten snappen wat er gebeurd is. Zes miljoen, dat zegt ze niks. Als je mensen van de eerste of tweede generatie op scholen uitno- digt en verhalen laat vertellen, dan komt dat binnen. Dat zouden leer lingen nóóit meer zulke borden op hangen." De leerling vertelde me dat hij snapte dat het niet goed was. Ik heb er veel respect voor dat hij het lef had om mij te bellen Smit legde contact met de school leiding van Nehalennia om zijn on genoegen te uiten. ,,Ik vind dat de directie hier op z'n minst iets van had moeten zeggen. Als mensen niet snappen dat ze mensen hier tot op hun ziel mee beledigen, dan le- ven we in een hele rare samenle ving." Het bord is meteen daarna ver wijderd. De schoolleiding en de leerlingen hebben excuus gemaakt aan Smit. Eén van de examenleer lingen heeft Smit gistermiddag ge beld, nadat ophef ontstond over het tekstbord. ,,Ik heb er veel respect voor dat hij het lef had om mij te bellen", reageert Smit. ,,De leerling vertelde me dat hij snapte dat het niet goed was. Hij nam zijn verant woordelijkheid." Ook bij de Christelijke Scholen gemeenschap Walcheren ontstond ophef over een examenstunt. Leer lingen van die school mochten gis teren niet naar school komen, om dat de schoolleiding bang was voor stunts. De leerlingen waren daar boos over. De leerlingen van Nehalennia waren dolblij dat ze wél een exa menstunt mochten doen. ,,Super- gaaf. We zijn er drie maanden mee bezig geweest. We moesten met school wat meer onderhandelen en nadenken over de stunt. Maar het is heel leuk om toch iets met z'n allen te kunnen doen." De schoolleiding van Nehalennia gaf bewust wél toestemming voor de examenstunt, zegt Hagt: ,,We wilden het niet ver bieden, omdat die leerlingen al zo weinig hebben. Ze hebben veel ge mist, en willen iets inhalen." De leerlingen van Nehalennia hingen niet alleen een bord op bij de ingang van de school. De stoelen en bureaus van de teamleiders wa ren gisterochtend ingepakt in vers- houdfolie en aluminiumfolie. De versierden ook de schoolgangen. Leerlingen die de school in kwa men, moesten onder linten doorlo pen en werden bestookt met water pistolen. Op het Reynaertcollege in Hulst liep een examenstunt gisteren uit de hand waarbij onder meer brand ontstond. It I zaterdag 24 april 2021 I pzc.nl e-mail: walcheren@pzc.nl 'Over de Holocaust maak je geen gein' Een examenstunt op Stedelijke Scholengemeenschap Nehalen- nia in Middelburg heeft gisteren voor verontwaardiging gezorgd bij de Joodse gemeenschap. Met de tekst 'Schularbeit macht SpaB' verwelkomden examen leerlingen 's ochtends hun schoolgenoten. Cornelleke Blok Middelburg 'Arbeit macht frei' boven de toegangspoort van Auschwitz. foto afp - Guus Hagt, Nehalennia Examenleerlingen van Nehalennia verwelkomden schoolgenoten gisteren met de tekst 'Schularbeit macht SpaB'. foto nehalennia - Luuc Smit, woordvoerder Joodse gemeenschap

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 29