O 24 MEDIA CULTUUI ANGELA KIJKT TV 80 jaar wordt ze dinsdag, Tineke de Nooij, en dat viert ze live op NPO Radio 5 met haar luisteraars. De impact van die mijlpaal voelde ze niet aankomen. ,,Ik merk vooral de laatste jaren dat ik zo oud ben.'' I INTERVIEW TINEKE DE NOOIJ Er stond een rijtje koudwaterzwemmers ach ter houten vaten. Presentator Jandino Aspo- raat, inmiddels in de zesde versnelling van het typetje Jandino Asporaat, krijste dat hij twee vragen had voor deze mensen. Waarom? En: hoezo? Gelukkig kon één iemand hard om deze 'grap' lachen: namelijk hijzelf. Toch zijn het hartstikke bruikbare vragen. Ik had ze namelijk ook donderdagavond. En wel: waarom én hoezo zendt NPO 1, de belangrijkste zender van de publieke omroep, in hemelsnaam Dino's Bezorg- service uit? Een nietszeggend wegblaasprogramma dat zogenaamd draait om een Nederlands dorp maar vooral een reclamespot is voor de bv Jandino. En als ^emand afgelopen jaren bij SBS en RTL al genoeg kansen heeft gehad om te bewijzen dat de tv-kijker hem totaal niet pruimt, dan is hij het wel. Maar goed, dat laatste lijkt inmiddels een be langrijke voorwaarde om überhaupt aan de bak te mogen bij de publieke omroep. Wat is daar in he melsnaam aan de hand? Na Tik 'm Aan en Showco- lade is Dino's Bezorgservice de derde pijnlijke mis kleun in slechts twee weken tijd. Niks mis met amusement - ik blijf het herhalen - maar dit is van het niveau.ja van wat eigenlijk? Ik wilde SBS 6 zeggen, maar die zond donderdagavond de remake van 10 voor Taal uit. Nou, als John de Mol met een taalspelletje komt en de NPO met Jandino, dan zit er echt iets faliekant scheef. Wat blijkt? De NPO denkt en opereert de laatste tijd steeds meer als een ouderwetse commerciële zender. De groep kijkers van 20 tot 49 jaar, oftewel 'de boodschappers' die voor adverteerders enorm belangrijk zijn, is tot speerpunt benoemd. Daar was NPO 3 al voor, maar nu moet ook NPO 1 eraan geloven. Want de traditionele NPO-kijker, zeker die van NPO 1, is te oud. Ja mensen, dat u het even weet. Jammer als u 50-plusser bent, u telt niet meer mee voor een orga nisatie die er prat op gaat 'voor iedereen en van ie dereen' te zijn. En voor de duidelijkheid: dit is geen hersenspinsel van mij, dit zeggen mensen die hoog in de boom zitten bij de omroepen en dus die op dracht hebben gekregen om programma's te ver zinnen die een jong publiek trekken. Alsof de door snee dertiger voor Tik m Aan en Showcolade de tv aanzet - dat idee is een nóg grotere giller dan Jan dino. Zelfs SBS richt zich tegenwoordig op de ou dere kijker, omdat ze snappen dat daar het potenti eel zit. En zie daar: 10 voor Taal scoort een miljoen, Dino's Bezorgservice een schamele 435.000 kijkers. Nu maar hopen dat die 435.000 allemaal jonger zijn dan 49. Ik waag het te betwijfelen. Ik denk dat er vooral slechtziende bejaarden hebben gekeken wier gehoorapparaat uit stond. Quote van de dag Ach, wat hou ik toch van de lente én van bloemen. Genieten jullie er ookzovan? Aladdin in het theater ÖLSti Concert bij Noordeinde 0 Tineke de Nooij, nog drie dagen 79, heeft opruimwoede. Al een jaar. Het sloeg toe toen ze begin vorig jaar halsoverkop terug moest komen van een vakantie uit Zuid-Afrika. ,,Ik zat daar en dacht: wacht eens even, het ziet er naar uit dat hier alles op slot gaat'', vertelt ze. ,,Zit ik hier dadelijk op de berg! Daar had ik geen zin in. Ik ben meteen naar Nederland terugge komen.'' Thuis moest ze in quaran taine, en in haar bungalow in het Gooise groen begon ze na te denken. ,,Stel je voor dat ik morgen instort, dacht ik toen corona net begon. Laat ik mijn kinderen en kleinkinderen dan achter met een chaos? Ik besloot de boel te gaan opruimen.'' Uitzoeken en opruimen is ze sindsdien blijven doen. Maar deze week staat haar misschien wel het zwaarste onderdeel van die opruim- beurt te wachten: het leeghalen van de werkkamer van haar man, die twee jaar geleden na een lang ziek bed overleed. Dertig jaar lang waren Misschien heb ik het ouder worden wel te lang voor me uitgeschoven en is daarom de confrontatie nu zo groot ze samen, het einde was zwaar. Peter was dement geraakt, hij kreeg een aantal herseninfarcten. Op 94-jarige leeftijd stierf hij, volgens De Nooij was hij op. ,,Ik heb dus nu eindelijk de werk kamer van mijn man leeggehaald. Dat wordt een logeerkamer. Dat is een pittig proces, maar niet voor mij, hoor!'' Grappend: ,,Ik zit op een stoel toe te kijken en geef aanwijzingen.'' Ze spreekt dit uit met de nodige vrolijkheid, benadrukt ze zelf. Want De Nooij, radiomaker sinds 1960 en jarenlang presentatrice van program ma's als Tineke, in 1982 de eerste mid dagshow op de Nederlandse televisie, is positief gestemd. Ze is op haar 79ste nog gewoon werkzaam in het vak: voor Omroep Max heeft ze een radioprogramma, soms spreekt ze voice-overs in. Vroeger bestond je toch eigenlijk niet meer, op die leeftijd. Maar ik word nu opeens door iedereen met de neus op de feiten gedrukt'', pro testeert ze. ,,In ieder gesprek dat ik voer komt ter sprake dat ik 80 word, terwijl ik dat zelf helemaal niet zo voel! Ik geloof het gewoon niet, en voor mij hoeft het ook niet. Ik ben niet oud, in mijn hoofd, al loop ik te genwoordig wel met een stok. Nou, dat is al een ramp hoor, die stok, vind ik. Maar ik ben vooral blij. Ik schrijf columns, ik maak radio, ik heb een podcast. Ongelooflijk, zeg je, op mijn leeftijd? Luister eens, ik kan ook ei genlijk niks anders.'' Pionierswerk Met haar luisteraars op de radio viert ze dinsdag, op Koningsdag, live op Radio 5 haar verjaardag. Eenmalig wordt haar weekendprogramma naar de doordeweekse programmering gehaald: tussen twaalf en vier 's mid dags hangt ze samen met haar luiste raars op de radio de slingers op. Zestig jaar geleden begon de loop baan van De Nooij direct met pio nierswerk. Ze werd radio-dj bij Vero nica. Voor die tijd waren er alleen mannelijke presentatoren, vertelt ze, die hun teksten allemaal aflazen van papiertjes. Toen ze op 41-jarige leef tijd ook televisie ging maken, werd dat een doorbraak op nog grotere schaal: De Nooij werd een BN'er. ,,Heb ik zelf nooit last van gehad, hoor. Kijk, tegenwoordig zijn be roemdheden binnen drie maanden beroemd. Maar bij mij ging dat an- NPO - Karin Bloemen doet haar achternaam eer aan, vertelt ze op Instagram. zaterdag 24 april 2021 GO MUSICAL De succesvolle Disney-musical Aladdin is vanaf half september in het AFAS Cir custheater in Scheveningen te zien. De pre sentatie van de cast vindt in mei plaats. De voor stelling wordt in het Circusthea ter de opvolger van Anastasia. MUZIEK Armin van Buu- ren en Duncan Laurence zijn op Koningsdag de gastartiesten van The Strea mers. De dj en songfestivalwin naar treden met de supergroep op bij Paleis Noordeinde. De livestream van het concert is gratis. 3 ■u De liefde is in mijn leven vanaf nu een zwak eun Anton Slotboom 44

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 24