ONTDEK 'T ZELF MET ZO ZIT DAT EEN JAAR (16X) VOOR MAAR 22 TURNEN EK IN BAZEL Het gouden tijdperk van topturnen in Nederland nadert zijn einde. Na de Olympische Spelen dreigt turnen in eigen land te vervallen tot een marginale sport. Totdat nieuwe Epkes en Sannes opstaan. Achtste plek Lieke Wevers ANALYSE Denk Team Wevers weg en het is droevig gesteld met de Neder landse turnprestaties deze week op de EK in Bazel. De tweelingzusjes Sanne en Lieke komen dit finaleweek- einde nog in actie op balk. Zo mag de Oranje-delegatie toch nog ho pen op een waardig slotakkoord. Voor het overige is het in de St. Jakobshalle zoeken met een ver grootglas naar lichtpuntjes. Bazel is geen uitzondering. De medaille- loze WK in Stuttgart 2019 was al een voorbode van schrale tijden. Het vrouwenteam kon in Zuid- Duitsland nog terugkijken op een geslaagde olympische missie (plaatsing voor Tokio), maar indi vidueel viel er geen eer te behalen. Gymnastiekbond KNGU zal eraan moeten wennen dat na de gouden generatie, met Epke Zon derland en Sanne Wevers als olympisch kampioenen, de ma gere jaren aanbreken. De Spelen markeren een wisseling van de wacht. Uitstel van Tokio 2020 be tekende ook een verlenging van een aantal topsportcarrières, zoals die van Zonderland (35) en de We vers-zusjes (29). Een volgende ge neratie gouddelvers dient zich nog niet aan. Niet bij de mannen, niet bij de vrouwen. Als er één landgenoot het stokje op rek over kan nemen van Zon derland is het Bart Deurloo (30). De Rotterdammer kan nog een olympische cyclus mee. Het liefst zou Bravoure Bart al in Japan de macht grijpen. Gezien zijn impo nerende capriolen op trainingen die hij via de sociale kanalen gretig de wereld in slingert, is dat niet ondenkbaar. Aan vluchtelementen beheerst hij intussen een uitge breider repertoire dan Zonder land. Maar op grote toernooien durft hij het nog niet aan om alles uit de kast te halen. De turner van O&O Zwijndrecht heeft de luxe dat hij al sinds de WK in 2019 zich helemaal toe kan leggen op de Spelen van Tokio. Een 41ste plaats op de meerkamp was in Stuttgart voldoende voor een olympisch startbewijs. Het all- rounden heeft hij sindsdien afge- MEERKAMP zworen. De turner vecht op rek stok al jaren voor de nalatenschap van Zonderland, maar laat het op grote toernooien afweten. Eén keer pakte hij eremetaal op een in ternationaal kampioenschap: WK- brons in 2017 in Montréal, maar die prestatie werd overschaduwd door het zilver van Zonderland die met één arm bleef hangen. Sinds Bram van Bokhoven in 2016 de mannenploeg overnam van wijlen Mitch Fenner is er geen Nederlandse turner internationaal doorgebroken. Vloerspecialist Bram Verhofstad heeft na zijn vierde plaats op de WK van 2017 nooit meer kunnen bevestigen. Het mannenteam, nog tiende op de Spelen van Rio, zakte in drie jaar naar de negentiende plaats op de wereldranglijst. Als Zonderland het afgelopen decennium een keer niet thuis gaf op een groot toernooi of een wed strijdpauze nam, hielden de turn sters de eer van de KNGU hoog. Met Sanne Wevers en Eythora Thorsdottir als ambassadrices. Maar het vrouwenturnen werd vo rige zomer opeens een hoofdpijn dossier door een aanhoudende stroom van beschuldigingen over fysieke en mentale mishandeling. De verhalen uit de oude doos schaden ook de reputaties van de huidige generatie topcoaches. Bondscoach Gerben Wiersma, be zielende kartrekker van het vrou- wenturnen, is al van het toneel verdwenen. Vincent Wevers, alom geprezen voor zijn technische kennis, verdwijnt na deze EK in de coulissen. Van een ideaal topsportklimaat in aanloop naar de Spelen is al lang geen sprake meer. Dat heeft zijn weerslag op de motivatie én de re sultaten. De Wevers-zussen en Thorsdottir hebben nog niet met de buitenwereld gedeeld of ze in Tokio afzwaaien. De manier waarop de bond hun persoonlijke coaches (Vincent Wevers en Patrick Kiens) van de Tokio-route heeft gehaald, zou wel eens het beslissende zetje kunnen geven. PER MAAND zaterdag 24 april 2021 Afscheid gouden generatie nadert Marcel Luyckx Bazel Epke Zonderland in actie op het EK. foto epa Lieke Wevers en Naomi Vis ser eindigden in de meer kampfinale in de top 10. We vers, die zich als elfde had ge kwalificeerd, werd achtste met een score van 52,265. Visser mocht vanwege afzeg gingen alsnog meedoen en werd gisteren negende met een puntentotaal van 52,199. De Europese titel ging naar de Russin Viktoria Listoenova. 1 Geldig in Nederland tot 1 mei 2021. Je abonneert je ■1^1 tenminste voor 1 jaar en tot wederopzegging.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 22