21 WIELRENNEN LUIK-BASTENAKEN-LUIK Bauke Mollema (34) neemt langzaam maar zeker afscheid van het bestaan als ronderenner. Hij wordt meer en meer een eendags- renner. Er lijkt zelfs sprake van een Methode Mollema. Op de Redoute rijd ik ze er niet af, dus moet ik op een tussenstuk gaan, als de anderen naar elkaar kijken Afgestapt in de Ronde van Baskenland, een lekke band die 'zijn' Amstel Gold Race om zeep helpt en een anonieme elfde plek in de Waalse Pijl. Een wielrenner die goed wil zijn in Luik-Bastenaken-Luik kan er zomaar onzeker van worden. Maar niet Bauke Mollema, bezig aan zijn veertiende jaar als prof. ,,Ik heb gedaan wat ik moest doen qua training en geen blessures of ziekte gehad. Ik maak me geen zorgen.'' Op het oog zijn Mollema en Luik-Bastenaken-Luik een per fecte match, in werkelijkheid is de verstandhouding moeizaam. Zijn beste uitslag dateert uit een ander tijdperk. In 2012 reed Mollema in het shirt van Rabobank naar de zesde plek. ,,Het is raar, want ik vind Luik een mooie koers. Qua beklimmingen moet het mij goed liggen. In de Waalse Pijl heb ik al veel vaker top 10 gereden, terwijl dat maar één inspanning is. Luik is meer een open koers. Je moet in houd hebben voor de afstand én in topvorm zijn. Ik kijk ernaar uit. Dit jaar heb ik de klassiekers echt aan gestipt, maar ook de Olympische Spelen, het EK en in het najaar de Italiaanse wedstrijden." In het pre-Dumoulin tijdperk was hij de rondehoop van Neder land, anno 2021 is Mollema meer en meer eendagscoureur gewor den. Omgeschoold met succes, met zijn monumentale zege in de Ronde van Lombardije als beste bewijs. Ook aankomende Giro zal hij jagen op dagsucces. Voor Mol- lema is een ritzege in alle drie de grote ronden - hij won al in Tour de France en Vuelta - een doel op zich. De kans is groot dat Mollema deze zomer in de Tour ook het klassement links laat liggen. De carrièreswitch is deels inge geven door kansberekening. Als ronderenner reed Mollema tegen 107de Lu Bastenak de generatie Contador-Froome, die inmiddels is afgelost door Roglic-Pogacar. Mollema: ,,Ook ik word een jaartje ouder. In het ron- dewerk word ik niet meer beter. In etappekoersen is het niveau de laatste jaren zo hoog, dat het über haupt al lastig is om top 10 te rij den. En ik win liever een etappe in de Giro dan dat ik negende word in de Tour.'' Opofferingen Inderdaad, u leest het goed. Voor Mollema zijn ereplaatsen in Giro, Tour of Vuelta niet langer heilig. Niet zozeer omdat Mollema ge bukt ging onder het bestaan als ronderenner. Dat de opofferingen en druk hem te veel werden, zoals in het geval van Tom Dumoulin. Want of Mollema nou klasse mentsman of eendagscoureur is, druk en verwachtingen glijden van hem af als water van een eend. De vergelijking met Dumoulin gaat sowieso mank, zegt Mollema zelf. Al creëerde Mollema in zijn hoogtijdagen als ronderenner ook een nationale wielerhysterie on der de naam 'Bau en Lau'. ,,Toen was er ook wel druk en het was hectisch, maar echt anders dan bij Dumoulin. Zijn prestaties zijn ook groter. Ik reed daarna ook niet meer voor een Nederlandse ploeg en dat maakt een groot verschil in aandacht vanuit de pers. Zoals ik ook bijna altijd in het buitenland heb gewoond. Eerst Spanje en nu Monaco. Hier herkent niemand mij. Met een wielergek en opdrin gerig volkje als Nederland is het lastiger om over straat te gaan. Pers, druk en verwachtingen heb ik als bijzaak gezien als de weg naar het resultaat. Ik hou dat op afstand.'' Op die manier trapt Mollema stug door. En zijn klassementsam bities mogen dan voorlopig opge borgen zijn, de opofferingen wor den er niet minder van. Nog altijd is Mollema maanden van huis. Weg bij zijn vrouw Jane en doch ter Julien en zoontjes Thomas en Tim. Voor de klassiekers ging hij op hoogtestage en daarna opnieuw voor de Giro. ,,Ik ben veel weg en we wonen in het buitenland. Dat is voor de rest van het gezin mis schien nog wel lastiger dan voor mezelf. Omdat ik een doel heb. Ik heb het geluk dat mijn vrouw die opoffering heeft gemaakt. Zo hoop ik nog een paar jaar zo veel moge lijk uit mijn carrière te halen.'' Dit voorjaar kwam Mollema al twee keer juichend over de streep. En winnen maakt opnieuw win nen makkelijker, vertelt hij. ,,Ik weet niet of ik beter ben geworden als eendagsrenner, maar ik deed het gewoon te weinig. Het maakt het makkelijker als je vaker finales hebt gereden. Je kunt het oproe pen om heel diep te gaan of beslis sende momenten te herkennen.'' Inmiddels heeft hij een handels merk: wegspringen op een onbe waakt ogenblik. Zo zal het ook moeten op weg naar Luik. ,,Ik be gin niet vaak als topfavoriet aan een wedstrijd, mannen als Roglic of Valverde zijn dat meer dan ik ben. Ook voor Luik kun je zo tien man opnoemen die een grotere kans hebben om te winnen, maar dat wil niet zeggen dat ik geen rol kan spelen. Op Roche aux Faucons of de Redoute ga ik ze er niet afrij den, dus moet ik op een tussen stuk gaan, als de andere mannen naar elkaar kijken.'' Noem het maar de 'Methode Mollema'. zaterdag 24 april 2021 GO Ook in 'Luik' rol van betekenis spelen met Methode Mollema Daan Hakkenberg Rotterdam/Luik Maastricht Lui™ START phaudfontalne 4-v Spa Bastenaken 1 La Roche- en-Ardenne 2 Saint-Roch 3 Mont-le-Soie 4 Wanne 5 Stockeu La Haute- 6 Levée 7 Col du Rosier 8 Desnié 9 La Redoute 10 Les Forges 11 La Roche- aux-Faucons - Bauke Mollema (34) Bauke Mollema dit jaar tijdens de Tour du Gard. Boven: winnaar van de Ronde van Lombardije in 2019. fotos getty images, cor vos Akfltihi

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 21