mBr1 Toename uitvaarten, omzet Monuta stijgt Belgisch frietkot dupe van afname aantal toeristen ECONOMIE 17 Er gaat geen week voorbij of de Belastingdienst komt wel negatief in het nieuws. Maar dat maakt de fiscus niet minder aantrekkelijk als werkgever. lilipp VOIGirRAVEL 1 Zo'n 50.000 mensen solliciteerden afgelopen jaar bij de Belasting dienst. Dat waren er zo'n 12.000 meer dan in 2019. En ook dit jaar zet de groei door. ,,Best bijzonder'', vindt Monique van de Bospoort, hoofd instroom bij de Belasting dienst. „Ondanks alle negatieve publiciteit, zoals de toeslagenaf faire, is de Belastingdienst alleen maar aantrekkelijker geworden als werkgever.'' Dat is inderdaad opmerkelijk, want de dienst ligt onder vuur. Vanuit de politiek is er druk op de dienst vanwege de toeslagenaf faire. Er zijn al meerdere mensen gesneuveld door de affaire. En het werkt door naar andere onderde len van de Belastingdienst. Vakbonden melden dat burgers en bedrijven veel agressiever zijn tegen medewerkers van de Belas tingdienst als ze het niet eens zijn met een beslissing. Verwijten van discriminatie en knevelarij vallen geregeld. Er wordt ook veel sneller met de rechter gedreigd. De vakbonden sloegen onlangs alarm. De medewerkers voelen zich in de steek gelaten, de werk sfeer verslechtert en medewerkers zoeken in toenemende mate hun heil anders. En de fiscus zou steeds minder aantrekkelijk wor den als werkgever. Bewuste keuze De praktijk is anders, volgens Van de Bospoort. Mensen stromen juist toe. De douane nam de afge lopen jaren bijvoorbeeld negen honderd mensen extra aan in ver band met de brexit. Bij de Belastingdienst zagen ze ook een toeloop. ,,Vorig jaar waren er dertien sollicitanten voor elke functie. In 2019 nog elf', aldus Van de Bospoort. Navraag bij sollicitanten leert dat er verschillende redenen zijn. ,,Mensen kiezen bewust voor een baan bij de Belastingdienst van wege de maatschappelijke relevan tie. En het werk is inhoudelijk in- Sollicitanten geven aan dat ze willen helpen om het beter te doen teressant. De Belastingdienst is een grote dienst, met ruim 30.000 medewerkers, dus er zijn ook goede doorgroeimogelijkheden.'' Die kansen en mogelijkheden wegen zwaar voor sollicitanten. Dat betekent niet dat ze de ogen sluiten voor de negatieve berich ten. „Sommige sollicitanten geven aan dat ze juist willen helpen om het beter te doen.'' De vakbonden waarschuwen dat met name hogeropgeleiden niet meer voor de Belastingdienst kie zen. Fiscalisten, data-analisten en it'ers zijn niet meer te porren voor een baan bij de Belastingdienst. „Vroeger gaf de Belastingdienst op je cv je een streepje voor. Nu wil len mensen er weg. Ik hoorde van twee mensen die hun contract op zegden voor ze begonnen'', zegt Mieke van Vliet, bestuurder bij FNV Overheid. Crisis Dat het afgelopen jaar het aantal sollicitanten toenam, kan ook ver klaard worden door de crisis, aldus Van Vliet. ,,Dan vluchten mensen eerder naar de veiligheid van een baan bij de overheid.'' Van de Bospoort is het oneens met de bonden. ,,De toename van het aantal sollicitanten is al jaren aan de gang. Ook voor de crisis werd de Belastingdienst aantrek kelijker als werkgever.'' Dat het moeilijk is om hoogopgeleide spe- cialisten te vinden, klopt wel. ,,Maar die markt is gewoon heel krap. Er is veel vraag naar bijvoor beeld it'ers en data-specialisten. Dat is ook een probleem voor an dere instellingen en bedrijven. Maar tot nu toe zijn we er elk jaar in geslaagd voldoende mensen binnen te halen.'' Met de werksfeer is ook niets mis, volgens het hoofd instroom. ,,Instromers zeggen dat ze warm welkom geheten worden. Ze prij zen de collegialiteit en vinden dat ze goed worden opgevangen.'' De Belastingdienst op je cv gaf je vroeger een streepje voor. Nu willen mensen er weg Die werving is een continu proces, benadrukt Van de Bospoort. Jaar lijks vertrekt 6 tot 7 procent van de medewerkers. ,,Soms vanwege pensionering, soms vanwege een baan elders. Dat betekent dat we jaarlijks ruim 2500 nieuwe men sen moeten aannemen.'' Dat ver loop is niet groter geworden sinds de negatieve publiciteit rond de Belastingdienst, zegt Van de Bos poort. Kijk op lapland.nl/winterwonderland 035 69 90 322 Nord Toch heeft de pandemie de resul taten van de onderneming nega tief beïnvloed, onder meer door dat vanwege de lockdownmaatre- gelen maar een beperkt aantal mensen bij een uitvaart aanwezig mocht zijn. Daardoor zijn uitvaar ten goedkoper, omdat er bijvoor beeld minder wordt betaald voor catering. De verzekeringstak van Monuta moest vaker uitkeren door de oversterfte in 2020. De Apel- doornse onderneming heeft vorig jaar 14.700 uitvaarten verzorgd en die zagen er vaak anders uit dan voor de coronacrisis. ,,Het leidde tot nieuwe initiatieven. Van per soonlijke intieme momenten met kleine gezelschappen, erehagen en drive through-condoleances tot aan livestreams van uitvaarten om zoveel mogelijk mensen afscheid te kunnen laten nemen", aldus een woordvoerder. De omzet van de uitvaarttak van Monuta steeg met 2 procent naar 80,7 miljoen euro. Onder de streep bleef een winst over van 145 miljoen euro, tegen 192 mil joen euro een jaar eerder. Het re sultaat werd ook flink gedrukt door lagere resultaten op beleg gingen, die in 2019 hoger lagen. BRUSSEL Het beroemde Bel gische frietkot is zwaar getrof fen door de coronacrisis. De kramen staan vaak in grote steden, waar ze afhankelijk zijn van toeristen, die massaal wegbleven. De verkoop liep vorig jaar drastisch terug, som mige kramen verkochten zelfs 80 procent minder. De hele Belgische aardappel industrie draaide een slecht jaar. Vanwege de coronacrisis bleef de branche met grote hoeveelheden aardappels zit ten. De export zakt in en res taurants bleven dicht. In plaats van de geplande 5,6 miljoen ton aardappelen werd nog geen 5,1 miljoen ton verwerkt. Dat zegt Romain Cools, tot voor kort voorzitter van bran chevereniging Belgapom. De export liep zo'n 10 procent te rug. De koelcellen van boeren bleven tot de nok toe gevuld. zaterdag 24 april 2021 GO Belastingdienst is populair als baas Peet Vogels Den Haag - Monique van de Bospoort, hoofd instroom - Mieke van Vliet, bestuurder FNV Overheid VAN REIZEN NAAR BELEVEN ï-«D ÏV" n "li3 European Regional Development Fund EUROPEAN UNION Beleef magisch Lapland in Salla. Verblijf in een bungalow met open haard en sauna en geniet van winterse excursies. Sneeuwscooteren, rendierslede- tocht, sneeuwschoenwandelen, ijsvissen en op huskysafari: het zit er allemaal voor je bij! Zo ervaar je het ware Winterwonderland®. - Vertrekdec.2021t/mmaart2022 APELDOORN Uitvaartbedrijf Monuta zag de omzet in coro najaar 2020 stijgen doordat het aantal uitvaarten toenam.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 17