\^m IRENE VAN DEN BERG 14 HISTORIE JUBILEUM Blokker bestaat morgen precies 125 jaar. Het bedrijf, in 1896 opgericht door Jacob Blokker en zijn vrouw Saapke Kuiper, groeide uit tot een keten met honderden vestigingen. De laatste vijf jaar draaide het bedrijf uiterst moeizaam. Een historisch overzicht. De ceo van ABN Amro had het interview bij Nieuwsuur waarschijnlijk zorgvuldig met zijn perswoordvoerder voorbe reid. Schuldbewust kijken, toege ven dat er 'zaken' niet goed waren gegaan, maar nergens concreet worden. Robert Swaak besefte dat zijn verdacht kraakheldere was in middels buiten hing. Maar hij had duidelijk geen zin om door het stof te gaan. En dus bood hij op televisie zijn excuses aan, zonder te zeggen waarvoor. Als de schikking al niet aan mijn rechtsgevoel knaagde, dan deed dit toneelstukje dat wel. ABN Amro trof met het OM een schikking van 480 miljoen euro omdat de bank 'tekortschoot' bij het tegengaan van witwassen. De semi-staatsbank controleerde niet goed met wat voor louche figuren zij zakendeed. ABN Amr0 werd meermaals gewaarschuwd, maar deed weinig. Want ingrijpen zou tijd en dus geld kosten. Swaak: ,,Ik ga zeker niet goedpraten wat er allemaal is gebeurd: al die ja ren zijn er zaken niet goed gegaan. Wat er is gebeurd, is dat er uitein delijk in die periode ook wel dege lijk maatregelen zijn getroffen. Maar wat je moest constateren met de kennis van vandaag, maar zeker ook met de uitkomsten van dat on derzoek, is dat die maatregelen niet voldoende waren.'' ,,Het is niet zo dat de top daar hele maal niets mee heeft gedaan. Maar de bank heeft onvoldoende maatre gelen getroffen. Ze hebben maatre gelen getroffen, maar op een gege ven moment moest worden gecon stateerd, en dat is nu ook geconsta teerd, daar doe ik niets aan af, dat erkennen wij ook, dat die maatre gelen onvoldoende waren.'' ,,Er waren intenties om de proble men op te lossen. Er zijn inderdaad ook maatregelen getroffen, binnen de bank, op bepaalde plekken in de bank Het mag duidelijk zijn dat Robert 'er waren intenties' Swaak geen schoon schip gaat maken. Dit was meer dan een zwak mediaoptreden. Het interview maakte pijnlijk dui delijk dat banken, en hun ceo's, ge wend zijn geraakt aan het binnens kamers 'oplossen' van hun schan dalen, en zo de verantwoordelijken uit de wind houden. In 2018 trof ING al een schikking vanwege be trokkenheid bij witwaspraktijken. Een schikking is iets heel anders dan een openbare rechtszitting. ABN Amro hoefde zich niet publiekelijk voor een rechter te verantwoorden, maar sprak achter gesloten deuren met het OM. Het resultaat is een persbericht en een droog feitenre laas, zonder namen en rugnummers. En zonder getuigenverslagen, zodat niet duidelijk wordt wie wat heeft gezegd. Er is wel een lichtpuntje. Het OM doet nog apart onderzoek naar oud topman Gerrit Zalm en zijn mede bestuurders. Hopelijk moeten zij zich wél in het openbaar verant woorden. Bijvoorbeeld over hoe een klant 192 zakelijke bankreke ningen kon openen bij de bank, zonder dat er ergens een alarmbel af ging. Bij Nieuwsuur kun je als bankbestuurder nog wel acht mi nuten volkletsen met vooraf inge studeerde dooddoeners, maar voor een rechter kom je daar echt niet mee weg. Basic-Fit Flow Traders Wereldhave AirFrance- KLM De familie het voorwoord van het jubileum boek dat 'futurologen al jaren het einde van de winkel voor spellen.' Want, zo begre pen de broers die tus sen 1973 en 2011 de touwtjes stevig in handen hadden, 'moeder-de-vrouw van straks zou van achter haar huis- houd-pc al haar aan kopen thuis gaan ver richten.' De twee bleken niet onder de indruk. Met de kennis van nu kun je stellen dat de broers zich flink hebben verkeken op onlinewinkelen. Aan de andere kant zijn de Blokker-winkels niet uit het straatbeeld verdwenen. Op 25 april 1896 richtten Jacob Blokker en zijn echtgenote Saapke Kuiper in Hoorn De goedkope IJzer en Houtwinkel op. Het bedrijf be gint pas echt te groeien als Jaap en Ab Blokker, kleinzonen van de op richters, in 1973 'de zaak' overne men van hun ouders Albert en An nie. Zij bouwen de Nederlandse ke ten met destijds 43 huishoudwin- kels uit tot een internationale retail- gigant. Jaap wordt het gezicht van Blokker, broer Ab houdt zich vooral bezig met de inkoop en gaat veel naar Azië. Op zoek naar materialen die kwalitatief goed zijn en vooral niet duur. Met name in de jaren 80 gaat het hard, bijna elke week wordt er een winkel geopend of overgeno men. Het leidt ook tot kritiek. Zelfstandige winkeliers vormen in 1981 een 'Kollektief tegen Blok vorming' en plaatsen een advertentie waarin ze hun bran chegenoten waar schuwen voor 'de fa bel van de lokker', doelend op de lage marge die de winkeliers zouden overhouden aan een franchisedeal met Blokker. Het helpt weinig. De broers werken hard, zijn zuinig en hebben als lijf spreuk 'Eerst plicht dan genoegen'. De Blokker Holding floreert en neemt Xenos, Leen Bakker, Mars kramer, Intertoys en Bart Smit over. Wanneer Jaap in 2011 overlijdt, telt het familiebedrijf 2500 eigen win kels en 450 franchisewinkels in elf landen. Met 25.000 eigen werkne mers boekte het een omzet van 2,7 miljard euro. Daarna gaat het snel bergafwaarts met het imperium, de familie verkoopt haar aandelen in 2019 aan Michiel Witteveen. Vol gens ceo Jeanine Holscher heeft de familie geen bemoeienis meer met het bedrijf. ^0 @ivandenberg unest voor echtsgevoe Ik raad iedereen aan het inter view terug te kijken. Hierbij een passage: Nieuwsuur-presentator: ,,Hoe kon het al die jaren zo misgaan?'' ,,U bent vaak gewaarschuwd, waarom deed de top van de bank daar niets mee?'' ,,Maar hoe kan dat?'' Irene van den Berg is journalist en columnist, gespecialiseerd in financiële psychologie. Zij probeert ons economische gedrag te verklaren. O zaterdag 24 april 2021 GO FItnessbedrijf haalde 204 miljoen op met uitgifte van 6 miljoen aandelen. Aandeelhouders niet akkoord met bonusbeleid handelsbedrijf. Verhuurder van winkelvastgoed zag huur inkomsten dalen door lockdown. Veel mensen stellen vliegreizen uit door lockdown. <D o Hoe BLOKKER zichzelf na 125 jaar opnieuw tvindt Sanne Schelfaut Bij het 100-jarig bestaan van Blokker in 1996 schreven eigena ren Jaap (foto) en Ab Blokker in

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 14