l 7 JAN LONINK KONINKLIJK AFSCHEID 35 's Ochtends vroeg uitgewuifd worden door alle scholieren van je dorp Philippine en aan het einde van de middag een koninklijke onderscheiding opgespeld krijgen door je vriendin Anique Thomaes. Vertrekkend burgemeester Jan Lonink beleeft een afscheid als een koning, de koning van Terneuzen. ,,Ik ben er beduusd van." Op de Kanaaldijk van Phi lippine staan ze om acht uur 's ochtends in een lange rij opgesteld, de kinderen van basis school Laureyn. Lonink en zijn vriendin stappen een klein halfuur later uit de Alfa Romeo waarin ge meentebode Cees de Bruyn hen naar het Scheldetheater zal brengen. ,,Het is haast koninklijk", laat Anique zich ontvallen. Lonink heeft donderdag nog tot twaalf uur 's avonds zijn laat ste, officiële gemeenteraadsvergade ring voorgezeten. Toch oogt hij fris. ,,Ik ben een ochtend- en een avond mens." Bij vertrek roept hij de kinde ren toe: „Applaus voor jullie." Lonink en zijn vriendin wacht een symposium, een 'uitzwaaimoment' van twee uur en een buitengewone raadsvergadering, die voor de buiten wacht - geheel coronaproof - online te volgen zijn. De Vlaamse journaal presentatrice Hanne Decoutere is uitgenodigd het symposium te lei den. De keuze is treffend. Vlaande ren, veel dichterbij tenslotte dan het verre 'Holland', ligt Lonink na aan het hart. Als hij zich ergens voor heeft ingezet in zijn bijna achttienja rige burgemeesterschap van Terneu- zen, is het de banden aanhalen met de zuiderburen. Nog wereld te winnen Ook na zijn pensionering, officieel per 1 mei, zal hij zich daarvoor blijven inzetten. Op economisch vlak mag de samenwerking steeds hechter gewor den zijn, met als klapstuk de vor ming in 2018 van het éne Zeeuws Gentse havenbedrijf North Sea Port, op menselijk vlak valt nog een we reld te winnen. Ere-gouverneur van Oost-Vlaanderen Jan Briers geeft tij dens het symposium de voorzet die Lonink netjes inkopt. Samen willen ze toewerken naar een nieuw grens overschrijdend cultureel festival: het North Sea Port District-festival, te houden in 2023, ook het jaar dat de Nieuwe Sluis bij Terneuzen klaar moet zijn. Het is duidelijk, Lonink mag binnenkort burgemeester-af zijn, de Kanaalzone is nog niet van hem af. Onder meer culturele grens overschrijdende activiteiten zullen ervoor zorgen dat ook de mensen aan weerszijden van de grens zich meer verbonden gaan voelen, is het idee van Lonink. Als hij zich ergens voor heeft ingezet, is het de banden aanhalen met de zuider buren Vele videoboodschappen uit een dwarsdoorsnee van de Terneuzense samenleving komen voorbij tijdens het 'uitzwaaimoment'. De rode draad is steeds: Lonink wist mensen te ver binden. Een voorbijganger in de Noordstraat vat het in een video kortweg samen. ,,Lonink, dat is een peer", waarna hij zijn duim de lucht insteekt. Emotioneel reageert Lonink als Jorien Brugmans een gedicht voor hem voorleest, een gedicht dat al is opgehangen aan de zijgevel van café De Vriendschap in de Terneuzense binnenstad. 'Uitgeschut ben ik, mijn taak zit erbij', luiden de beginregels. Het is het tweede eerbetoon aan Lonink, na de opening van een Jan Loninkpad in nieuwbouwwijk Othene. Zo volgen er vrijdag nog meer. Grootvorst Michelangelo I van het carnaval in Sas van Gent kroont Lonink tot Ridder in de Orde van de Gouden Beet. Eric Nagelkerke, team chef politie Zeeuws-Vlaanderen, onthult in het politiebureau van Ter- neuzen de Jan Loninkzaal. De climax volgt tijdens de buiten gewone raadsvergadering op het po dium van het Scheldetheater. Het ereburgerschap van Terneuzen valt Lonink ten deel, én tot slot dat het koning Willem Alexander heeft be haagd hem te benoemen tot Ridder in de Orde van Oranje Nassau. Com missaris van de koning Han Polman vraagt Loninks vriendin Anique het lintje op te spelden. Lonink heeft dat zelf al vele tientallen keren gedaan, zelfs komende maandag nog met de lintjesregen. Na afloop zegt hij: ,,Ik wist niet dat dit mij zo veel zou doen." zaterdag 24 april 2021 VL 'Ik wist niet dat dit mij zo veel zou doen' Harmen van der Werf Terneuzen Applaus voor jullie, roept Jan Lonink de basisschoolleerlingen van Philippine toe. FOTO'S PETER NICOLAI Groep 1 van basisschool Laureyn in Philippine zwaait Lonink uit met een vlaggenslinger. De oudere basisschoolleerlingen bedanken de ver trekkend burgemeester met een spandoek. Lonink krijgt een lintje opge speld door zijn vriendin Anique Thomaes. BIJLAGE Z

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 134