Een oprit bij jouw rijtjeshuis kun je op Schouwen vergeten OPHEFFINGS UITVERKOOP Alle tapijten worden NU VERKOCHT MET ZEER HOGE KORTINGEN! ZZ.vméêik <U 'HiL 7 VOEDSEL DISHMISSED - NO WASTE Moderne Perzische tapijten Berbers Goed voedsel vlak voor de houdbaar heidsdatum weg gooien is zonde. En wat is er dan een be tere bestemming dan het wegge ven aan mensen die elk dubbel tje om moeten draaien? Met die gedachte richtten Linda en Ser gio Poucochinho uit Hansweert in 2019 Dishmissed - No Waste op. Zo'n veertig Bevelandse ge zinnen maken dankbaar gebruik van het voedsel dat de stichting wekelijks uitdeelt. ,,Als je een verschil kunt maken voor een ander en doe je het niet, ben je eigenlijk een slecht mens, vin den wij." Vlees en toetjes. Dat zijn de eerste dingen die je schrapt als het budget op is, weet Tonny Hartingsveld (68) uit Hansweert uit eigen ervaring. Nu ze er fi nancieel beter bij zit, komt ze deze vrijdag (de vaste uitdeel dag) voor andere mensen gratis boodschappen halen. ,,Die ko men hier niet zelf, omdat er dan over hen gepraat wordt in het dorp. Ik woon hier ook, maar ik kom van Rotterdam. Mij kan dat niets schelen." Lege maag De kiem voor de stichting is een paar jaar geleden gelegd. Het viel Linda op dat een vriendinnetje van één van haar kinderen vaak uitzonderlijke trek had. Thuis bleek er nauwelijks geld te zijn voor boodschappen. ,,Op een lege maag functioneer je niet. Dus gaven we haar te eten als ze bij ons was. Ook kreeg ze vaak een tasje mee naar huis. Maar als je zelf een gezin van zes hebt, kun je er niet structureel voor drie extra mensen inkopen doen." Linda en Sergio kwamen na wat zoekwerk terecht bij een ini tiatief dat al voor twee gezinnen in Hansweert voedselpakketten maakte. ,,Daar namen wij dus ook meteen de spullen voor mee. Op den duur viel het op dat we elke week met grote tassen door de straat liepen en melden zich meer gezinnen aan. Zo is het gaan rollen." Veel vlees Vanwege het verre rijden, besloot het stel zelf een stichting op te richten. Ze legden contacten met winkels en schaften een extra Allerlei culturen komen zonder problemen samen, daar ben ik trots op koelkast en vriezer aan. ,,We krij gen vaak ontzettend veel vlees geleverd. Dat kun je prima invrie zen op dag van de THT-datum", legt Sergio uit. Omdat er steeds meer eigen geld in ging zitten, richtten ze in 2019 de stichting op. Naast Linda en Sergio zitten ook Sander Houtman en Hans Bouwman in het bestuur. De laatstgenoemde is penning meester en heeft veel werk verzet om de stichting een ANBI-status te geven. ,,Daardoor kunnen mensen die ons structureel wil len steunen hun donaties aftrek ken van de belasting." Met deze giften en andere inkomsten wil het bestuur groenten en fruit ko pen. ,,Want dat krijgen we mo menteel nog veel te weinig bin nen, terwijl het belangrijk is voor een gezonde voeding." Drempel Controles of mensen 'recht' op voedsel hebben zijn er niet. Linda: „Ondanks dat komen mensen soms toch met complete ordners administratie. Daar hoef ik niks van te zien. Als je in zo'n situatie zit, ga je al een drempel over om hulp te vragen. Die hoe ven niet voor vreemden nog eens met de billen bloot." Ondanks dat de omstandighe den vaak niet vrolijk zijn, merkt Linda enorm veel positiviteit. ,,De vrijdagen zijn echt gezellig. Allerlei culturen komen zonder problemen samen, daar ben ik trots op. Mensen helpen elkaar met praktische problemen, bij voorbeeld wanneer een gasfor nuis stuk is." Ze wordt ook telkens getroffen door de enorme dankbaarheid en bescheidenheid. ,,Mensen die to maten uit de tuin meenemen voor anderen. Of met boterham zakjes komen om daar de precies afgeteld koekjes in te doen. Na tuurlijk houd je hier rekening met anderen, maar als je zin hebt in koekjes neem je gewoon het hele pak mee." ,,Al die auto's in voortuinen is geen gewenste ontwikkeling", licht wet houder Ankie Smit toe. ,,Je krijgt daardoor een heel ander straat beeld." Het college van B en W heeft daarom besloten geen omgevings vergunningen meer af te geven voor een oprit bij een rijtjeswoning aan een gemeentelijke weg. Daar is vooral sprake van binnen dorpen en steden, want in het buitengebied zijn er andere wegbeheerders. Een andere wijziging is dat men- sen die een uitrit willen maken bij hun woning, dat niet meer zelf mo gen doen. ,,We hebben daar slechte ervaringen mee. Als ze de oprit zelf aanleggen, voldoet die vaak niet", zegt Smit. De huisaannemer van de gemeente legt daarom op kosten van de aanvrager de oprit aan, als de ver gunning wordt toegekend. De gemeente gaat ook kijken of bestaande uitritten wel met toe stemming zijn aangelegd. ,,Het is niet zo dat we hard inzetten op handhaving, maar als ergens proble men zijn, gaan we daar wel naar kij ken", aldus Smit. De gemeente kijkt ook of een op rit niet ten koste gaat van een open bare parkeerplek. De wethouder: ,,Zeker in een straat waar de parkeer druk al hoog is, vinden wij het niet gewenst om daar een oprit aan te leggen." ©DJHdte Showroom: BERGEN OP ZOOM, Bostraat 24 0031 164 24 22 16 zaterdag 24 april 2021 'Niemand met honger naar bed' Tonny Hartingsveld (l) komt producten ophalen die anders in de supermarkt weggegooid worden. Linda Poucochinho (r) verzamelt deze producten en is afhaalpunt voor stichting Dishmissed - No Waste. FOTO MARCELLE DAVIDSE Joeri Wisse Hansweert - Linda Poucochinho, Dishmissed - No Waste Woon je in een rijtjeshuis en wil je je auto in de tuin parkeren? Vergeet het dan maar. De ge meente Schouwen-Duiveland haalt de teugels aan als het om eigen opritten gaat. Valeska Nastaly Zierikzee E WEBSHOP Grote markt

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 132