'WE FACETIMEN MET DE STELLEN VAN DE PARENCLUB' BY De Liefde 'De enige twee vrienden die we ooit over ons seksleven vertelden, vroegen of we op elkaar waren uitgekeken. Niets is minder waar. In 43 jaar huwelijk zijn Bram en ik elkaar nog geen dag zat geweest. Dat de kinderen twintig jaar geleden uitvlogen, betekende meer vrijheid, en die plukten we met overgave - nu nog elke dag. Monogamie speelde in onze relatie nooit een rol. Ik vond het soms fijn om met een vrouw te vrijen, Bram was een flamboyante char meur die altijd wel een paar bewonderaars had. Waarom zouden we elkaar verbieden te genieten van de fysieke aandacht van ande ren? Trouw zit 'm voor ons in de liefde, van niemand houden we zo veel als van elkaar. In de twintig jaar dat de kinderen thuis woonden, leidden we een gezinsleven zoals ieder ander. Ach, er was weleens een kusje of een aai voor een ander, maar niet meer dan dat. Ons gezin had onze focus. Als we al energie hadden om te vrijen, dan deden we dat het liefst met elkaar. Dat veranderde toen ons huis weer van ons samen was. Het voelde als een wedergeboorte. We ontdekten elkaar tijdens die hervonden, ongestoorde tijd samen, nu helemaal opnieuw. Niet alleen waren we ouder, bovenal waren we wijzer. Het was alsof we geestelijk meer verbonden waren dan ooit, de liefde nóg groter groeide. Sinds de kinderen de deur uit zijn, delen Sjoukje (67) en Bram (69) hun bed af en toe met andere echtparen. Bram was degene die met het idee kwam een parenclub te bezoeken. Ons seksleven was altijd goed geweest. Juist daarom leek het hem een goed plan. Zoiets werkt alleen als je relatie sterk is, en vol vertrouwen. Hij had geen behoefte aan seks met anderen voor zijn eigen plezier, zei Bram, hij zag het als een manier om óns plezier te vergroten. Alles in mij voelde dat hetzelfde. De eerste avond in de club was ik zo zenuw achtig dat ik het lopend buffet dat erbij was inbegrepen, misselijk aan me voorbij liet gaan. We hadden een avond geselecteerd waar alleen 40-plussers kwamen. Aan de bar raakten we al snel aan de praat met een stel met wie we de rest van de avond doorbrachten in het bubbelbad. Van seks kwam het niet die keer, aftasten was spannend genoeg. Onze nieuwe 'parenclubvrienden' kenden meer stellen die wel van een 'spannend avondje' hielden. Zo rolden we geleidelijk in een kennissengroep van gelijkgestemden. De parenclub is een uitstapje dat we hooguit twee of drie keer per jaar maken. Een diep gaand gesprek met een stel tijdens een thuisdate vinden we vele malen intiemer. In de volksmond heet het swingen, wat we doen. Maar dat suggereert iets vrijblijvends, terwijl de drie stellen met wie we vrijen in al die jaren dierbare vrienden zijn geworden, voor wie we een diepe liefde voelen. Seks is daar soms een voortvloeisel van, maar vaker beperkt een afspraak zich tot goed uit eten, of naar het theater. Dan geven we elkaar daarna een dikke kus en gaan ieder ons weegs. En ons seksleven samen is beter dan ooit. Sinds corona ligt de intimiteit met anderen even stil. Dat betekent niet dat er niets spannends meer gebeurt. We spreken onze ruimdenkende vrienden regelmatig via Face- time; woorden kunnen ook erotiserend werken. Onze kinderen maken zich weleens zorgen of we nog wel genoeg omhanden hebben, met alle beperkingen. 'Wij hebben meer dan genoeg aan elkaar', zeggen we dan. Sommige geheimen kun je beter voor jezelf houden.' De echte namen van Sjoukje en Bram zijn bij de redactie bekend. Ook geïnterviewd worden voor BV De Liefde? mezza@dpgmedia.nl 40

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 120