II Hoofdbestuur 50Plus en partijleider Den Haan liggen op ramkoers EUWS 11 Ongeruste CDA-regio's willen schoon schip maken in bestuurscultuur Niet voor niets wilden de inmid dels vertrokken verkenners Kajsa Ollongren en Annemarie Jorrits- ma het bij de gesprekken over de vorming van een nieuw kabinet hebben over de 'stabiliteit van het CDA'. Want in het CDA is het on rustig over de koers. En niet voor het eerst. Nadat de partij bijna scheurde over de gedoogconstructie met de PVV en er ruzie was over samen werking met Forum voor Demo cratie in het Brabantse provincie bestuur, dreigt de partij nu te splijten over de VVD. Zolang de liberalen hun partijleider Mark Rutte niet aan de kant zetten, moet het CDA niet in een kabinet stappen, is de boodschap van circa twintig van de ruim driehonderd afdelingen aan het hoofdbestuur. De oproep is een tik op de vin gers van partijleider Wopke Hoek stra. Terwijl die in de formatie tijd wil kopen en openlijk oproept tot 'een afkoelingsperiode', probeert een deel van het partijkader hem te corrigeren. Zij willen helemaal geen afkoelingsperiode. In een open brief zeggen zij openlijk Pieter Omtzigt te steu nen. Hoekstra weet wat de opstel lers van de brief met dat zinnetje bedoelen: Omtzigt zou intern hebben laten weten dat hij niets voelt voor hernieuwde samenwer king met Rutte, meldt een promi nente CDA-bron. VVD en D66 hopen nog steeds dat de christen democraten willen aanschuiven in een nieuw kabinet. Iets wat de CDA-top overigens ook het liefst wil, bang als ze is dat de partij marginaliseert als het de komende jaren in de oppositie gaat zitten. ,,Ik hoop dat de top van het CDA zich iets van onze brief aantrekt'', zegt Gabriëlle Heine van de CDA- afdeling Heerlen die de actie op zette. ,,Veel regio's voelen zich niet door de CDA-partijtop gehoord.'' Mis Volgens Heine staat Rutte sym bool voor alles wat er mis is met de Haagse bestuurscultuur, precies waar Omtzigt tegen strijdt. Daar om zou Hoekstra zich openlijk van Rutte moeten distantiëren, net als bijvoorbeeld SP en Christenunie Onze zaakjes zijn intern niet op orde. De vraag is: moet je dan wel regeren? al deden. Desnoods moet het CDA maar in de oppositie gaan zitten. Omtzigt zelf is wegens overver moeidheid sinds de verkiezingen nog maar één keer in Den Haag geweest. Wel zou het weer wat beter met hem gaan. Er zijn CDA- leden die in hem de ideale leider zien. Dat bleek ook afgelopen zo mer, toen hij op een haar na de lijsttrekkersverkiezing verloor van Hugo de Jonge. Veel CDA'ers vinden dat de par tijtop te weinig naar hen luistert. De Jonge werd geafficheerd met de Randstad waar veel partij- bobo's wonen. Omtzigt is voor hen juist de man van de provincie, waar de partij nog veel stemmen haalt. Arnhems fractievoorzitter Klaartje Dillen: ,,In de CDA-top wordt niet goed op Omtzigt gerea geerd. Het kussen van de hele par tij moet worden opgeschud.'' Na het vertrek van De Jonge in december werd niet Omtzigt, maar Hoekstra de nieuwe lijsttrek ker. Wat volgde, was een teleur stellende verkiezingscampagne waarin Hoekstra en Omtzigt (de nummer 2 op de lijst) duidelijk geen team vormden. ,,We zijn destijds achter het be sluit van het partijbestuur gaan staan om Hoekstra lijsttrekker te maken'', zegt Rob Martinus van het CDA-Beuningen. ,,Maar hij moet wel de belangen van het CDA dienen. We willen een sig naal afgeven en het politieke pri maat van de partijtop doorbre ken.'' Liegen Daarbij is voor sommige leden ook de positie van Hoekstra niet heilig. Deze week lekten notulen van de ministerraad uit. Hoekstra zou in november 2019 hebben gepro beerd Omtzigt te 'sensibiliseren' bij zijn aanhoudende spervuur van vragen over de toeslagenaf faire. ,,We vinden het niet accepta bel als mensen blijven zitten als ze liegen'', zegt fractievoorzitter Stijn Kropman van het CDA-Landgraaf. ,,Dat geldt voor Rutte, maar ook voor Hoekstra. Als klopt dat hij dit in de ministerraad over Omtzigt heeft gezegd, dan moet dat gevol gen hebben voor Hoekstra.'' Maandag worden de notulen openbaar. Ellen Visschedijk van de CDA-afdeling Losser: ,,Onze zaak jes zijn intern niet op orde. De vraag is: moet je dan wel regeren? Als het klopt wat Hoekstra over Omtzigt heeft gezegd, dan kunnen we ophouden met gissen en het interne proces beginnen. Ik dacht dat die twee samen goed kon den In een verklaring die het hoofdbe stuur heeft doen uitgaan, wordt Den Haan het nodige voor de voe ten geworpen. De voormalig direc teur van ouderenorganisatie Anbo werd vorig jaar aangezocht om de partij weer een gezicht te geven. Na het vertrek van lijsttrekker Henk Krol lag de partij in de kreukels. Haar benoeming was van begin af aan omstreden, omdat ze als Anbo- directeur haar steun had uitgespro ken voor een pensioenakkoord van het kabinet, vakbonden en werkge versorganisaties, waar 50Plus zich juist tegen had verzet. Tijdens de verkiezingscampagne ontstond al snel ruzie omdat Den Haan er heel andere ideeën op na hield dan de rest van de partij. Zo week ze af van het verkiezings programma waarin stond dat de pensioenleeftijd weer 65 jaar moet worden. Het hoofdbestuur stelt in de ver klaring dat Den Haan meermaals zou hebben gedreigd de campagne stil te leggen: ,,Het hoofdbestuur kon kiezen tussen een nieuwe en publicitair funeste rel of zich gro tendeels bij haar wensen neerleg gen.'' De verkiezingen verliepen niet goed voor 50Plus: de partij ver- Zo ga je niet met elkaar om. Helaas is het de partijcultuur loor drie van de vier zetels. Ook na de verkiezingen bleef de relatie tussen Den Haan en de rest van de partij moeizaam. Zo wei gerde de nieuwe fractieleider on langs een initiatiefwetsvoorstel van haar voorganger Corrie van Brenk over pensioenen over te nemen. Omgegooid Het hoofdbestuur verwijt Den Haan ook dat ze tijdens haar ge sprek met de verkenners van een nieuw kabinet zonder overleg met het bestuur de koers heeft omge gooid. In het vrijgegeven gespreks verslag staat: 'Wij zijn progressief midden, dat waren we niet. 50Plus was soms richting FvD/PVV, zo zit ik totaal niet in de wedstrijd, kom van D66, dus heb ik bijgestuurd.' Den Haan zou overwegen 50Plus te verlaten en haar Kamerzetel te behouden als ze geen steun van het hoofdbestuur krijgt voor haar koers. Het conflict zou zo hoog zijn opgelopen, dat ze de partij verbo den heeft haar beeltenis te gebrui ken in tv-zendtijd en spotjes. Daar mee kon een uitzending van 50Plus in de zendtijd voor politieke par tijen niet doorgaan. Den Haan laat het bij een schrif telijke reactie. Zij noemt de verkla ring van het hoofdbestuur 'onge looflijk onprofessioneel'. ,,Zo ga je niet met elkaar om. Maar het is he laas wel de partijcultuur die ik bij 50Plus heb aangetroffen en waar de partij al jaren om bekendstaat. Ik herken me totaal niet in deze aan tijgingen.'' zaterdag 24 april 2021 Buik vol van partijbobo's Het rommelt in het CDA. Een deel van de afdelingen wil dat de partijtop afstand neemt van VVD-leider Mark Rutte. Maar de onvrede zit dieper: ze voelen zich genegeerd door de partij bobo's. Jan Hoedeman Hans van Soest Den Haag eter Omtzigt praten met elkaar in de Tweede Kamer. foto anp 2019: Wopke Hoekstra en Piete - Ellen Visschedijk, CDA-Losser En alweer is er ruzie in ouderen partij 50Plus. Het hoofdbestuur van de partij heeft het gehad met partijleider (en enige Ka merlid) Liane den Haan. Volgens de bestuursleden is er, sinds zij is aangetreden, een 'volstrekt onwerkbare situatie ontstaan'. Laurens Kok Hans van Soest Den Haag - Liane den Haan, partijleider

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 11