'Ik heb een obsessieve geest' lke dag, jarenlang, liep ik hetzelfde rondje door het Oos terpark met een goede vriendin, schrijver Nina Weijers. Ik dacht dat ik het nodig had om rechtop te blijven. Maar plotseling veranderde alles. Nina ging verhuizen, de pandemie brak uit en zo moest ik ons ritueel loslaten. Ik loop onze rondjes nu alleen. Kinderachtig eng, vond ik dat de eerste keren, omdat ik zo duidelijk voelde dat zij ontbrak. Ik had ons rondje tot iets heiligs gemaakt. Achteraf was het niet zo eng of moeilijk als ik vreesde. Soms gaat het bij routines meer om het verhaal dat je erbij bedenkt, dan de handeling zelf. Ik hang erg aan routines. Dat vind ik lelijk om toe te geven, ik omschrijf mezelf liever als iemand die vrij is, ook van patronen. Maar ik ben bang en chaotisch en heb continu houvast nodig. In de vorm van mijn dagelijkse meditatie. Mijn bijna obsessieve wandelingen met de stappenteller. Ik fiets elke dag op een hometrainer. En in de vorm van Nina dus, die het tijdstip van onze rondjes altijd bepaalde omdat zij een hond heeft. Die behoefte aan routine is gevaarlijk, want voor je het weet draai je erin vast en raak je onbeweeglijk. Zoals de groef op een grammo foonplaat, die steeds die per wordt naarmate je hem vaker draait. In die zin was de ver huizing van Nina een zegen, anders was ik met onze rondjes doorgegaan tot ik erbij neerviel. Alles kan een ritueel worden, zelfs verdriet. Daardoor raakt het leeg van emotie, omdat je dan het ritu eel van verdriet uitvoert, in plaats van dat je het verdriet voelt. Zo MAARTJE WORTEL (38) schreef De Groef, over haar dagelijkse wandeling door het Amsterdamse Oosterpark, vriendschap, afscheid en bovenal: houvast. was het ook met onze wandeling. De vriendschap kreeg iets dwang matigs. Zoals ik dat ook kan heb ben in de liefde. Dat ik denk: ik heb diegene nodig om te kunnen leven. Wanneer het dan misloopt, zoals ik mijn laatste relatiebreuk beschrijf in mijn boek, val ik heel hard. Maar ik vind het zonde me daarte gen te beschermen, want ik had al dat moois nooit willen missen. Ik heb een vrij obses sieve geest. Ik herhaal alles. Wil continu wor den bevestigd in mijn verhalen en blijf daar naar zoeken als dat niet gebeurt. Vanoch tend nog sms'te ik met iemand en ik was teleurgesteld over het tegenbericht. ''Je bent alleen maar teleur gesteld omdat je niet terugkrijgt wat jij zou hebben geantwoord,'' zeiden vriendinnen toen ik erover vertelde. Ik probeer daar op te letten en het beter te doen, maar het gaat steeds ergens mis. De Groef is mijn eerste non-fictieboek, volle dig autobiografisch. Spannend vind ik dat. Maar ik zie het als een ode. Aan het vinden van een nieuw ritme, en aan een tijd die voorbij is.' MEZZA 39 MIJN BOEK De groef De Groef verschijnt bij uitgeverij Van Oorschot in de Terloops-serie, een reeks wandelverhalen van bekende Nederlandse schrijvers 12,50.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 119