'Ik had geluk dat mijn haak het hield' 'TOEN IK in mijn studententijd met bergbeklimmen begon, zei een berggids tegen me: 'Als jij de eerste drie jaar overleeft, zie ik een gouden toekomst voor je.' Ik was verschrikkelijk impulsief, overal voor in en ik zag nauwelijks risico's. Best bijzonder dat ik jaren later als veiligheidskundige aan het werk ben gegaan. Mijn klanten zijn vooral netbeheerders, bedrijven die met hoogspanningskabels werken, en bedrijven in de bouw sector. Ik heb bestuurskunde gestudeerd, maar wilde opkomen voor de sociaal zwakkeren, de mensen die van de steigers donderen. Blootgesteld worden aan gevaren, daarmee kun je dealen. In mijn eigen leven moest ik dat Veiligheidsdeskundige ook leren. Als SANDER ZWANIKKEN jong broekie (54) uit Nijmegen was ik gefasci- adviseert bedrijven neerd door de op het gebied van bergen. Maar risicobeperking, zodat bergbeklim- op de werkvloer zo min men betekent mogelijk ongelukken ook: naden- gebeuren. In zijn vrije ken, risico's tijd zoekt hij als klimmer herkennen en juist het gevaar op. maatregelen nemen. Daar begint het mee. Geen enkele baan of hobby is het waard om eraan dood te gaan. Toch heb ik blijkbaar behoefte aan een bepaald soort spanning. Ik hoéf die berg natuurlijk niet op. Ik heb een vaste groep vrienden met wie ik al dertig jaar naar de Alpen ga. We zijn op elkaar ingespeeld en bereiden ons altijd goed voor. Het is niet zo dat ik door mijn werk voorzichtiger ben dan anderen. Integendeel. Ik ben bijvoorbeeld eens een ijswand met slecht ijs op geklommen. Stom natuurlijk. Ik viel 40 meter naar beneden en had geluk dat mijn haak het hield. Anders had ik het niet kunnen navertellen. Zoiets noem ik een leermomentje.'

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 106