Laten we stoppen met elkaar de maat te nemen, doen alsof we beter zijn dan anderen dat het best slecht gesteld was met mijn spierkracht. Daar was ik al bang voor. Ik moest zes sit-ups doen, maar kon er geen een. Heel confronterend, ik voelde me misselijk en tranen sprongen in mijn ogen. 'Nou, daar gaan we dan aan wer ken', stelde mijn trainer optimistisch. 'Volgende maand kun je er zes.' En dat was het. Mijn tekortkomingen werden heel duidelijk en meetbaar, maar de aarde spleet niet open, ik werd niet verzwolgen door een zwart gat. Mensen kwamen niet langs om me belachelijk te maken en mijn vriend ging niet bij me weg. Bovendien had mijn trainer gelijk: na een maand kon ik inderdaad zes sit-ups. En nu, na een jaar, tientallen achter elkaar. Al gauw zag ik dat deze lessen buiten de sportschool ook van pas komen. Als ik het logisch vind dat ik in de gym niet op de eerste dag een gewicht van honderd kilo uit het rek zwier, waarom verwacht ik dan van mezelf dat ik vanuit het niets een TED Ttalk van jewelste kan geven of in mijn eerste jaar ondernemerschap 100k omzet? Langzaamaan leer ik hoe het voelt om te leren, om luchtiger om te gaan met din gen die ik niet kan. Moet iedereen met perfectionisme dan naar de sport school? Nee, dat denk ik niet. Misschien juist niet, want ook daar zie ik heel wat perfectionisten rondlopen die te hoge eisen stellen aan hun lichaam en presta ties. Elke perfectionist moet zijn eigen weg zoeken, ontdekken wat helpt om aardiger te zijn voor jezelf, haalbare doe len te stellen en perfectionistisch gedrag af te leren. En misschien, bedacht ik, dat we ook eens wat aardiger moeten zijn voor elkaar. Stoppen met elkaar de maat te nemen en te doen alsof we het per fecte Instagram-leven leiden en beter zijn dan anderen. Er is altijd iemand beter en het is nooit genoeg. Of zoals wijlen cabaretier Bram Vermeulen zong: 'Het is een wedstrijd, die niemand win nen kan.' MEZZA 23 Waarom perfectionisten zelden gelukkig zijn-13 tips tegen perfectionisme van Chantal van der Leest verschijnt bij Business Contact 17,50

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 103