Dat ik een lockdown nodig heb gehad om een beetje normaal met mezelf om te gaan, is natuurlijk dieptreurig zijn perfectionisten. Maar toen ik in de boeken dook, bleek dat er meer soorten perfectionis ten rondlopen. Bij perfectionisme leggen de mensen de lat voor zichzelf veel te hoog en laten daar hun hele eigenwaarde van afeangen. Wat een perfectionist belangrijk vindt is puur persoonlijk. De een vindt geld verdienen belangrijk, de ander wil altijd op de leuke feest jes zijn, er goed uitzien of gezond leven. Of allemaal. Door die on haalbare doelen gaan mensen twijfelen aan wat ze kunnen, zijn ze bang fouten te maken en voelen ze zich waardeloos. Dat ongemak kelijke gevoel kun je verhelpen: óf door enorm je best te doen, óf door lastige situaties te vermijden. Dus ook de man die na vier tennis- lessen opgeeft omdat hij vindt dat hij niet vooruitkomt, die collega die geen plezier meer heeft in zijn werk maar niet verder durft te solliciteren, of die vrouw die geen spullen weg durft te gooien omdat ze 'altijd nog van pas kunnen komen', zouden zomaar perfec tionistisch kunnen zijn. Perfectionisten kunnen ook ande ren onhaalbare eisen opleggen. Zo vond mijn ex dat ik van hem verwachtte dat hij een perfecte man was. Klinkklare onzin, wierp ik tegen. Ik vond dat-ie gewoon normaal moest doen. Maar ja, wat is 'gewoon normaal' als je veel te veel van jezelf vraagt? Je kunt ook het gevoel hebben dat juist ande ren te veel van je eisen. Die ander, dat kunnen je ouders of vrienden zijn, maar ook 'de maatschappij'. Je denkt dat je mooie Instagram- plaatjes moet hebben of een stevig profiel op LinkedIn. De gevolgen kunnen behoorlijk zijn. Want ook al wordt perfectio nisme niet omschreven in het diagnostische handboek van psy chologen, de DSM-5, toch kan het wel leiden tot allerlei ernstige stoornissen die er wel in staan, zoals depressie, burn-out, eet stoornissen, paniekstoornissen, obsessief-compulsieve stoornis sen, sociale angst en zo nog een hele trits. Dat nieuws was even slikken. Er zijn periodes in mijn leven geweest waarin ik veel op randjes balanceerde: paniekaanvallen, erg somber zijn en na vele bijna-burn- outs dan toch een keer een echte. Het kwartje viel pas echt toen ik in maart vorig jaar, in het begin van de coronacrisis, merkte dat er een enorme last van mijn schouders viel. Nederland moest binnenblijven en ineens kon ik onzichtbaar door het leven dartelen. Niemand die me zag en waarvoor ik me zogenaamd moest bewij zen. Alle 'moetjes' in mijn hoofd zoals: 'ik moet vaker leuke dingen doen, ik moet naar de kapper, ik moet veel meer verdienen' ver dwenen. We zaten midden in een wereldwijde gezondheidscrisis, iedereen was aan het wor stelen en waarom zou iemand zich nou druk maken over mij? Fluitend ging ik door de dag, ik sliep als een roos en legde vrolijk wat leg puzzels. Toen ik na een maand stiekem hoopte dat de lockdown nog wat langer zou duren, realiseerde ik me hoe erg ik me laat lei den door wat anderen denken, wat een enorme druk ik daardoor leg op mezelf en hoeveel lichter mijn leven zou zijn zonder mijn perfectionistische gedachten. Dat ik een lockdown nodig heb om een beetje normaal met mezelf om te gaan is natuurlijk dieptreu rig. Gelukkig was ik bezig met een boek over perfectionisme en had ik een excuus om flink aan de slag te gaan met mezelf, zodat ik ook zonder coronacrisis wat lichter kan omgaan met al die zware eisen aan mezelf. Ik besloot al dat figuurlijke gewicht waar ik mee rond- tors om te ruilen voor heuse gewichten. 'Zo, wat vind je ervan?' Mijn nieuwe personal trainer laat trots zijn 'box' zien. We staan in een grote fabriekshal met een aantal wand rekken. Rubber tegels op de grond, tegen de wanden zware gewichten en stangen. 'Beang stigend', weet ik eruit te persen. Hij lacht en klopt me op mijn schouder alsof ik een goede grap maak. Nu moet je weten dat ik de gebo ren anti-sporter ben. Degene die als laatste gekozen werd bij gym, steevast óver de bal heen schopte en na anderhalve minuut hyper ventilerend moest stoppen met de piepjestest. Gaan sporten, en dan ook nog in zo'n heftige vorm met gewichten, is voor mij dus echt een ding. En dus een fantastische manier om met mijn perfectionistische demonen aan de slag te gaan. Van perfectionisten - en piekeraars trouwens ook - wordt wel gezegd dat ze slecht zijn in ongemak verdragen. Ze zijn zo bang voor wat er mogelijk kan gebeuren dat ze alles in het werk stellen om dat maar niet te hoeven erva ren. Mijn trainer helpt me met kleine stappen zetten. Al bij de intake kwamen we erachter 22

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 102