Eeuwig uitstellen, niet trots zijn op prestaties en veel piekeren. Pas toen journalist en psycholoog Chantal van der Leest een boek schreef over perfectionisme, ont dekte ze hoeveel last ze er zelf van had. Perfectionisme is een zeemonster met heel veel verschillende koppen.' - - - f e vorige boek heeft het goed I gedaan. Jij hebt het heel goed I gedaan.' Mijn uitgever kijkt me I recht in de ogen, om te zorgen dat de boodschap goed landt. Ik merk dat ik mijn blik meteen afwend en naar woorden begin te zoeken om uit te leggen dat U het eigenlijk niet zoveel voorstelt. 'Nee, maar écht', voegt ze snel toe als ze me ziet duiken. Ik kijk haar weer aan en doe wat ik altijd doe als ik complimenten krijg. 'Dankjewel', zeg ik met een korte knik en ik trek mijn mond in een scheve glimlach, ter wijl ik hoop dat het moment snel voorbijgaat. Complimenten ontvangen, daar ben ik slecht in. Ik heb vaak nog een heleboel aan te merken op mijn eigen werk en ben vaak een beetje teleurgesteld in mezelf, ook als ik verstandelijk wel weet dat ik een prima prestatie heb neer gezet. Dat is meteen ook een van de redenen dat ik aan tafel zit met mijn uitgever. Om te overleggen over een boek dat ik wil schrijven over perfectionisme, hoe dat invloed heeft op je leven. Op mijn leven. Ik moest 40 worden voor ik doorhad op hoeveel manieren dat per fectionisme me hindert. Ik had het al allerlei namen gegeven - faalangst, onzekerheid, con- troledwang, uitstellen, piekeren, somberheid, paniek, mensen pleasen - maar nooit bedacht dat al deze klachten dezelfde oorzaak zouden kunnen hebben. Perfectionisme is een soort zeemonster met heel veel verschillende koppen. Het zwemt in me rond, onder de oppervlakte en soms steekt hij zo'n kop boven water. Dan zoek ik een hamer om die ene kop in te slaan. Zo heb ik mezelf trucjes aangeleerd om deadlines te halen, doe ik ademhalingsoefeningen als ik een paniekaanval heb en sputter ik niet meer tegen als ik een compliment krijg. Maar zolang ik het perfectionisme- monster laat zwemmen, zullen er telkens weer andere klachten de kop opsteken. Dat mijn potpourri van klachten mis schien allemaal voortkomt uit perfecti onisme realiseerde ik me pas toen ik al bezig was met mijn boek. Ook niet zo vreemd. Perfectionisme is geen stoornis maar een karaktertrek, en werd niet besproken tijdens mijn opleiding psy chologie. Het stereotype beeld dat ik had van perfectionisten klopt boven dien lang niet altijd. Als ik denk aan perfectionisten zie ik mensen voor me die een tot in de puntjes ingericht leven hebben, die zelfs na een bevalling nog keurig in de make-up zitten en de voor tuin stofzuigen. Ik voldoe niet bepaald aan dat plaatje. Ik ben best rommelig, heb niets met make-up, stel mijn werk eindeloos uit, liep de kantjes ervan af op school en ben een ontzettende on attente vriendin die alle verjaardagen vergeet. Ik ken mensen die elke dag een uur overwerken omdat ze nog 'even' iets moeten afmaken, standaard de vaatwasser opnieuw inladen omdat hun partner het verkeerd doet en een kinderfeestje zien als iets dat met mili taire precisie moet verlopen. Kijk, dat MEZZA 21

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 101