Zoektocht naar vermiste onderzeeër met 53 opvarenden Werkgevers stappen over naar zelftests voor personeel 8 NIEUWS Wat eet je als je in een ruimteschip verblijft? Een broodje kruimelt te veel. Een krop sla is niet lang houdbaar. De Franse topkok Thierry Marx bedacht een sterrenmaal voor astronauten. RUIMTEVAART VOEDSEL De gezonken onderzeeër is de KRI Nanggala-402. Hadi Tjahjanto, commandant van de Indonesische strijdkrachten, zegt tegen de krant Kompas dat de boot rond drie uur 's nachts lokale tijd verdween. De boot bevond zich toen ongeveer 95 kilometer ten noorden van het eiland Bali. Indonesië heeft de hulp ingeroe pen van Australië en Singapore. Er wordt met vliegtuigen gezocht en twee Indonesische marineschepen met sonar zijn richting de plek ge gaan waar voor het laatst contact was met de duikboot. Op die plek zouden vanuit de lucht olieresten op het wateroppervlak zijn gezien. Mogelijk is de onderzeeer naar een diepte van 600 tot 700 meter ge zonken, meldt een defensiewoord voerder tegenover CNN Indonesia. Volgens Indonesische media be reidde de onderzeeboot zich voor op een oefening. Journalisten zou den rond 10.00 uur aan boord stap pen voor een verslag, maar de duik boot kwam niet opdagen. Ja ne's Defence Weekly meldt dat Indonesië een nood oproep verzond naar een internationale organisatie voor de redding van onderzeeboten, met de mededeling dat de Nanggala- 402 vermoedelijk gezonken is. Het is onduidelijk of een red dingsoperatie kans van slagen heeft. Als de boot daadwerkelijk ge zonken is, kan die in dat gebied op 700 meter diepte liggen. Zo diep kunnen duikboten van dit type niet duiken. De bijna 1400 ton zware duik boot is eind jaren 70 in Duitsland gebouwd. Tien jaar geleden werd de Nanggala-402 opgeknapt in Zuid- Korea. Indonesië heeft in het verle- ^Waar voor het laatst contact was, zijn olieresten gezien den een vloot van twaalf onderzee ërs gekocht van de Sovjet-Unie om te patrouilleren in de wateren van de uitgestrekte archipel. Maar nu zijn er nog slechts vijf in bedrijf, waaronder twee in Duitsland ge bouwde onderzeeërs en drie nieu were Zuid-Koreaanse schepen. Indonesië probeert al jaren haar defensie te moderniseren. Er heb ben zich de afgelopen jaren ver schillende dodelijke ongelukken voorgedaan met verouderde mili taire transportvliegtuigen. UTRECHT Vakbonden en werk geversorganisaties zien dat werk gevers momenteel massaal over stappen van 'medische' coronatests, die afgenomen worden door ge kwalificeerd personeel, naar zelf tests die werknemers zelf moeten uitvoeren. Dat gebeurt niet altijd geheel vrijwillig. Meer dan eens wordt ge zegd dat werknemers maar beter kunnen meedoen om een vergade ring door te laten gaan of hun colle ga's niet in gevaar te brengen. ,,Er zijn bosjes werkgevers die nu zelftests aanbieden,'' zegt Mari Martens van FNV Handel. ,,Veel werknemers laten zich overhalen, ook doordat ze onder druk worden gezet. De meeste mensen zijn niet stoer genoeg om te weigeren.'' Er zijn supermarkten en websu pers die oproepkrachten voor hun werk een zelftest laten doen om te checken of ze geen corona hebben. Martens: ,,Als je weigert, kom je er niet in. En als je positief bent, word je vervolgens niet uitbetaald. Wij vinden het sowieso niet verstandig testen van werkgevers te doen. Maar het is allemaal vrijwillig.'' Zelftesten schelen bedrijven geld. Er hoeven immers geen gediplo meerde testers en extern toezicht te worden ingehuurd als werknemers de test bij zichzelf afnemen. Ook verschuift de verantwoordelijkheid naar de medewerker. Frank Renout Parijs Zelfs als je met een snelheid van 25.000 kilometer per uur om de aarde scheert, wil je best wel eens een lekker vorkje prikken. Maar probeer dat maar eens, als het voedsel niet op tafel ligt, maar zweeft, en als je geen gaspitten hebt. ,,Vaak eten we uit luchtdichte pakjes met thermo-gestabiliseerd voedsel'', vertelde de Franse astronaut Thomas Pesquet in 2016. Hij ging toen voor het eerst aan boord bij het internationale ruimtevaartstation ISS. „Vandaag is het kip met pindasaus, daar ben ik wel blij mee'', voegde hij eraan toe. Hij liet een niet zo appetijtelijk grijs plastic zakje zien. ,,Dat hoeven we alleen nog op te warmen.'' Thermo-stabilisatie betekent dat de kip al op aarde zodanig is voorver warmd dat de micro-organismen zijn gedood. „Vanavond hebben we ook te- riyaki-groenten'', vertelde Pesquet des tijds. ,,Dat is gevriesdroogd. Je hoeft al leen maar water toe te voegen.'' Vries drogen is praktisch: het eten is lang houdbaar en behoudt z'n smaak. De Fransman vertrekt morgen vanaf het Kennedy Space Center in Flo rida opnieuw naar het ISS. Pesquet zal zes maanden op een afstand van zo'n 400 kilometer om de aarde cirkelen. In zijn 'koffers' neemt hij wél iets lekkers mee: speciaal voor hem geprepareerde ruimtemaaltijden, met Franse Miche- linsterren. Het gaat onder meer om een hartige aardappeltaart met de beroemde ros- coff-uien en truffel, en om een aman deltaartje met gekaramelliseerde peer. Gemaakt door de wereldberoemde Franse kok Thierry Marx. ,,Toen ik in de jaren 60 een klein jon getje was, volgde ik alles rond de Apollo donderdag 22 april 2021 De Indonesische marine zoekt met man en macht naar een vermiste onderzeeër met 53 mensen aan boord. Gevreesd wordt dat de boot is gezonken naar een diepte van 600 a 700 meter. Tonny van der Mee Rotterdam/Jakarta Commandant Hadi Tjahjanto van de Indonesische strijd krachten en de beman ning van de onder zeeër. FOTO'S AFP, AP Kok Thierry Marx (r) en scheikundige Raphaël Haumont in het lab. foto rastrofood Astronauten Thomas Pes quet, Megan McArthur, Shane Kim- brough en Aki- hiko Hoshide. FOTO AP/SPACEX

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 8