II Over gevoelens en zwartkijkers Meer zieken 7 CORONA VERSOEPELINGEN IN QUARANTAINE DAG 404 Zorgpersoneel schiet in paniek, virologen vrezen een nieuwe piek, maar toch waagt het kabinet de gok en kiest het voor versoepelingen. Een trendbreuk na een jaar behoedzaam coronabeleid. Waarom? Uitgerekend de dag dat premier Mark Rutte de heropening van terrassen en winkels aankon digde, zagen de ziekenhuizen een recordaantal nieuwe patiën ten (driehonderd) sinds begin 2021, en experts van het OMT (ooit heilig) waarschuwden 'met klem' dat het te vroeg is voor ver soepelingen. En toch durfden Rutte en De Jonge het aan om 'stap één' van het openingsplan te zetten. ,,We kunnen ons heel weinig tegenvallers permitte ren'', zei Rutte. Ondanks hun doorgaans don kere pakken worden Rutte en De Jonge wel 'de witte jassen' ge noemd op het Binnenhof, ver wijzend naar de medische blik die het coronabeleid kleurt. Kabinetsleden die voor vroege versoepelingen pleiten, die wij zen op economische of sociale schade, krijgen geregeld nul op het rekest omdat de zorg het niet aankan. ,,Ze durven het niet'', verzuchten zij dan weer in de wandelgangen. Maar dinsdag deden Rutte en De Jonge hun witte jas uit en kozen ze er expliciet voor meer risico te nemen. ,,De samen leving snakt naar meer ruimte'', zei Rutte, die meteen Hubert Bruls citeerde, burgemeester van Nijmegen, voorzitter van de vei ligheidsregio's en spreekbuis van de bestuurders die al langer luid om 'perspectief' vragen van het kabinet. Zij zien in parken en op pleinen dat mensen ruimte wil len, zij horen van handhavers dat er soms geen houden meer aan is, zij staan dicht bij de mensen die verpieteren. Rutte: ,,Zoals Bruls zei: met nul risico komen we niet uit deze crisis.'' Het was behalve vriendelijk ook strate gisch, zag een bron rond het Veiligheidsberaad. ,,Hij maakt burgemeesters zo medeverant woordelijk. Veel wrevel levert dat niet op, hoor.'' Tragere daling Waar eerst better safe than sorry het devies was, lijkt het nu meer better sorry than safe. Al is de openingsstap ook weer niet zo roekeloos als soms gesuggereerd wordt, stellen betrokkenen. Vol gens de modellen van het RIVM maakt snel versoepelen voor de hoogte van de piek in ziekenhui zen zelfs praktisch niets uit: ongeacht wanneer terrassen en winkels precies opengaan (of het nu 28 april is of half mei) ver wachten ze de de top van de derde coronagolf de komende week tot twee weken te bereiken, met maximaal negenhonderd coronapatiënten op de ic's. Dat aantal zal begin mei dan gestaag afnemen, zo rekenden de model leurs van het RIVM voor. Vooral door het toenemende vaccinatie tempo en een seizoenseffect. Jaap van Dissel toonde deze grafieken zondag in het Catshuis, vandaag presenteert hij ze in de Tweede Kamer. Daarop is te zien dat snel ver soepelen eind april een iets tra gere daling in mei betekent. Maar voor de piekbelasting in zieken huizen scheelt het dus niets. CIJFERS Vooral de buffer van miljoenen gevaccineerden en mensen die al corona hebben gehad, drukt de curve omlaag. Al meldt Van Dis sel wel dat dit 'de meest gunstige prognose' is. Het kabinet neemt een voorschot op de afname. ,,Tuurlijk kun je zeggen: wacht een weekje langer'', zegt een in gewijde. ,,Maar mensen zitten al heel lang in die lockdown hè, je moet ook niet later dan nodig versoepelen. Nu neem je inder daad een risico dat je in het ver leden misschien niet nam.'' Verantwoord Toch wordt het risico als 'verant woord' bestempeld, cynisch ge noeg ook door afgenomen nale ving. De avondklok en de thuis- bezoekbeperking drukten vol gens schattingen de reproductie- waarde van corona met 10 pro cent. Maar door het latere tijdstip van het straatverbod en de steeds slechtere opvolging van regels is het verlies minder groot nu deze restricties overboord gaan, rede neren bronnen. Harde data hier over ontbreken echter. De grote vraag is nu: gaat het kabinet de lockdown light weer schrappen als de ziekenhuiscij- fers de komende dagen onver hoopt flink oplopen? Dat is niet de bedoeling, bezweren betrok kenen. Zoals Rutte zelf zei: 'als de hemel naar beneden komt', wordt alles anders. Is dat bij meer dan negenhonderd ic-patiënten? Of bij 10.000 infecties per dag? Op het Binnenhof wil nu nie mand aan dat scenario denken. Als ooit de geschiedenis van deze tijd geschreven wordt, sta ik de onderzoekers graag mijn e-mailbestand af. De duizenden mails die u in de loop van het afgelo pen jaar aan me schreef, geven een mooi beeld van de gemoedstoestand van het land in alle fasen die we doorlopen hebben. Ikzelf heb dan ook wel een vraag (Ik stel 'm aan het eind van dit stuk- kie alvast aan u). Waar ik me name lijk elke dag weer over verbaas, is de man-vrouwverdeling in mijn mail verkeer. En dan niet zozeer dat ik meer brieven krijg van vrouwen dan van mannen (ongeveer 80-20), maar vooral dat ik blind kan voorspellen wanneer meer mannen schrijven dan vrouwen, en met welke toon. Ik deel even (anoniem) een stukje uit een mail van vanochtend. 'Ik zeg.wij gaan ooit allemaal dood. Volledig overbodig jouw mening. Je had toch een keus om achteraan te sluiten voor Pfizer!' Wat denkt u? Man. Mannen die schrijven zijn vaak boos. Nu deze: 'Hallo Frank, zoals jij het vertelt, zo voel ik mij ook.' Yep, dat is een vrouw. Ze vertelt over het gevoel dat ze heeft. Ik besef dat ik me op zeer glad ijs begeef, door onwetenschappelijk de weg van de man-vrouwstereotypen in te slaan. En ik krijg ook veel fat soenlijke, onderhoudende, aardige en lieve mails van mannelijke lezers. Mannen schrijven boze brieven, vrouwen delen vaak hun gevoelens Maar als ik een stukje schrijf met een beetje opinie erin, schiet met zeker heid een groter aantal mannen in de pen dan wanneer ik een gevoelig of gezellig verhaal vertel over ons leven binnen deze muren. Mannen betwis ten meningen, mannen schrijven boze brieven. Terwijl de vrouwen die me schrijven, vaak gevoelens delen en over het algemeen ook positiever in het leven staan dan de mannen. Ik denk (jaja, het is onwetenschap pelijk) dat het ook met onze inborst überhaupt te maken heeft. Ik ben zelf ook niet altijd het zonnetje in huis. Mijn vrouw tilt de hele familie vaak met haar spontaniteit en vrolijkheid een niveautje hoger. Dat is een kwali teit. Waar gaat dit betoog heen? Wel, we zijn volgens Rutte De Jonge aan de laatste loodjes van de corona ellende bezig. Ik ben benieuwd of u in uw eigen huis ook dat verschil tussen de seksen waarneemt. Wie is de positieve, wie de zwartkijker? Hoe uit zich dat? En werden de verschil len uitvergroot door deze crisis? Vertel het me! donderdag 22 april 2021 GO Frank Poorthuis Frank Poorthuis schrijft over het gezinsleven tijdens corona. Café De Koning in Alkmaar wordt bevoorraad. Op 28 april gaan de terrassen weer open. foto anp Plots ging 'de witte jas' uit bij Rutte en De Jonge Niels Klaassen Den Haag Er zijn gisteren door het RIVM 8530 nieuwe besmet tingen met het coronavirus vastgesteld. Het aantal besmettingen is daarmee ongeveer 20 procent hoger dan twee weken geleden. In de ziekenhuizen werden op de verpleegafdelingen 296 coronapatiënten opgeno men, op de intensive cares 47. In totaal zijn nu 2614 pa tiënten met Covid-19 opge nomen: 822 op de ic en 1792 op een verpleegafdeling. Reacties: frankpoorthuis@dpgmedia.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 7